Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Mit csináljak, ha nem bírom...

Mit csináljak, ha nem bírom már a bolond testvéremet?

Figyelt kérdés

26/N vagyok, a testvérem 35/F.

Egyetem végéig nem volt vele baj, majd valamiért "bekattant", és onnantól kezdve nincs szociális élete, bújkál a postás, stb. elől (pl ha idegen jön a házba akkor bezárkózik egy szobába. Ha rokonok jönnek, akkor is, sőt, amikor a nagymamám haldoklott, akkor is inkább nem jött segíteni). Dolgozni dolgozik.


Most a covid miatt egy házban élek vele meg apukámmal, viszont egyre rosszabb a helyzet. Az egész már régóta tart, de tavaly ilyenkor borultam ki. Államvizsgáztam, és akárhova mentem, jött utánam és lesett. Ablakon, mindenütt. Megállt messziről, és bámult. Próbáltam Apukámmal beszélni, de ő csak legyintett, hogy a tesóm játszik. Mezítláb megy ki a kertbe, télen is egy szál pólóban, nem vesz fel dzsekit, pulcsit sem. Most is mezítláb ment ki, majd úgy jön be a házba. Én mosogatok utána, van, hogy eleszi előlünk a kaját és nem szól, hogy elfogyott. Még 3 éve beverte az ajtót idegességében. Sokszor csapkodja a tárgyakat, ha ideges, illetve teli torokból káromkodik a szobájából. Ha megkérem valamire (pl, hogy Apukámnak online órája van, legyen csendben) akkor "cümmög" rám. Sokszor alsógatyában mászkál itthon, hiába KÉRI MEG APUKÁM, hogy ne tegye, mert én is itt lakom.

Apukám tudja, hogy milyen, de úgy van vele, hogy a gyereke és szereti. Szerintem van valami, amiről nem tudok, mert akárhogy szóba hozom, Apukám nem akar erről beszélni meg felmegy a vérnyomása.

Viszont én már ott tartok, hogy "félek" tőle. Nem tudok vele egy szobában lenni, sőt, ha hallom, hogy pl. jön a konyhába én elfutok a szobámba. 26 évesen itt tartok és nem tudom, mit tegyek. Amint látom, szorongok. Nem tudom elmondani, de látom a tekintetén, hogy nem százas. Szorongok. Alapból a covid előtt kollégista voltam, és így haza kerültem (nagyon nehéz szakon vagyok most mesteren, azért nem dolgozom mellette, illetve én később kezdtem az egyetemet egy betegség miatt, így apukámmal megbeszéltük, hogy júniustól már dolgozom, csak ez az év volt nehéz). Szóval igazából most ott tartok, hogy nem merek egy szobában sem meglenni, zárom az ajtómat minden este, és szorongok.

Ha hallom, hogy jön, bebújok valamelyik szobába.

Reggelente sokszor úgy mos fogat, hogy hallom, hogy megáll az ajtóm előtt. Én mosogatok helyette, én cipekedek mert abban sem segít, semmiben nem segít itthon.


Mit tehetnék, hogy amíg vége ennek a Covid-nak, könnyebb legyen? Nagyon kivagyok már, sokat sírok a szorongás miatt, illetve pszichológushoz is járok.


2021. ápr. 1. 12:27
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
46%
Ha államvizsgáztál, akkor van diplomád, el tudsz helyezkedni és ki tudsz venni egy albérletet. Ha nehéz szak, ha nem, lehet mellette dolgozni. Mivel a testvéred skizofrén és igen, közveszélyes, az életedet veszélyezteted, ha vele élsz. A kényszer-gyógykezeltetés bonyolult história, egyszerűbb, ha te mész el.
2021. ápr. 1. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 anonim ***** válasza:
20%

17, akkor nem olvastad el a másik kérdést. Alatta kommentben írja hogy 40, elírta a 35-öt.

Kort pedig nem "kerekítünk" 40-ről 35-re.

Sőt, most már ugye 41-ről, ha tavaly volt 40.

2021. ápr. 1. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok választ!

Igen, akkor kerekítettem, hogy érzékeltessem, felnőtt.

Nyilván nem mindent írtam le. Az ajtót nem becsapta, hanem betörte. Egy hatalmas lyuk volt a közepén, szétverte. Emlékszem, hogy akkor egy szobában húztam meg magamat, és féltem.

Akik írták, hogy üldözési mániám van, meg hogy utálom. Nos, tudom, hogy így jön le, de nem velem van a baj. Mint írtam, a nagyszülei is aggódnak, hogy mi lesz vele, a többi testvérem is látja, hogy baj van vele (csak ők MÁR nem laknak itt, de vele éltek hosszú évekig ők is). Velük is próbáltam erről beszélni, hogy mi hogy legyen, mit tehetnénk, de szerintük is reménytelen a helyzet.

Régen beszélgettem vele, azt néztem, amit ő akart a tv-ben, hogy töltsünk együtt időt, de teljesen belefáradtam. Amikor lesett, nem beszélgetni akart. Úgy képzeljétek, hogy pl. ültem a teraszon, és az üveges ajtón keresztül állt, és lesett. Amikor oda néztem, röhögött egyet és elment. A kertben ugyanez. Ültem, tanultam. Messziről nézett, majd mikor oda néztem röhögött és bement a házba.

Amikor beszélgetni akar, akkor oda jön magától és beszélget, mint ahogy tegnap is tette például.

Általában mindig a háziállatokról beszél, azon kívül semmiről. Senkihez nem kötődik. Apukámnak világéletében az volt az álma, hogy gyerekei legyenek, és szerintem ezért ilyen a tesómmal. Mondta is nekem, hogy a gyerekek a mindenei. Illetve apukám már idős.


Nos, hogy mi lesz vele, ha Apa már nem lesz? Nem tudjuk, ez aggasztja a nagyszüleit is. Ők is azt kérdezik, hogy mi lesz vele? De ők is megrősítettek, hogy nem lehet tesómmal beszélni, ők is próbálták már számtalanszor.


Tudom, hogy nem vagyok hibátlan, én kiskori dolgok miatt kezeltetem magamat (anyukám alkoholista volt, és 3 évig pánikos voltam, most nem akarom kifejteni). Illetve nem vagyok érzéketlen sem, amikro Nagymamám haldoklott, csak Apa, a párja, és én ápoltam, egyik tesóm sem jött segíteni, ez az idősebb tesóm sem, ő onnantól kezdve, hogy nagyi rosszul volt, magára hagyta, pedig egy házban éltek.


Remélem, hogy nagyjából mindenre tudtam reflektálni.

2021. ápr. 1. 14:35
 24/42 A kérdező kommentje:
Kerekítettem a kort, bocsánat, ha ez ekkora problémát okozott. Legközelebb nem fogom. De most nem ez a fontos. :)
2021. ápr. 1. 14:38
 25/42 A kérdező kommentje:
Igen, államvizsgáztam alapszakon. Mesteren brutál sok órám van, különösen a szakkollégium miatt, aminek most előnyeit nem élvezhetem.
2021. ápr. 1. 14:39
 26/42 anonim ***** válasza:
8%
Nem a 17 vagyok, a kor nem számít szerintem annyira, hiszen ha en kiírnek egy ilyen kerdest a korunkat nem adnám meg, random irnek valamennyit nehogy valaki rank ismerjen. A lepontozok meg bizonyára szakemberek, hiszen mar diagnozist is adtak a fiunak. Szerintem nincs vele nagy baj, depressziósnak tűnik, viszont a lany írása valamiert azt sugalmazza, hogy nem teljesen van rendben a semmiségekbol is nagy problemat kreal. Ugy gondolom mind a kettonek szakemberre lenne szükségük, hiszen tenyleg lehet, hogy akár mindketten betegek hiszen sok betegség oroklodik a családban. En nem mondanám egyikükre sem, hogy skizofrenek lennenek, lehet csak az elet nehezsegeit nehezebben viselik az átlagnál, es egy kis segítséggel helyrebillenenek.
2021. ápr. 1. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 anonim ***** válasza:
99%
Az a gond, hogy amíg valaki nem veszélyes, kényszergyógykezelésre sem lehet kényszeríteni. Tegyük fel apukád is belátná, hogy bolond, de mit tudna tenni? Beszélni vele?
2021. ápr. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos mi is így vagyunk. Várom, hogy vége legyen a covidnak, mert nincs munkám, hogy végre elkoltozhessunk. Csak egy biztos munka kellene már. :(
2021. ápr. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:
100%
26, az depresszió, hogy nem tud értelmesen kommunikálni és bámulja majd nevetve elmegy?
2021. ápr. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 anonim ***** válasza:
86%
A mostani irasod már jobban tisztazza a dolgokat. A fiú valószínű, ha magában nevetgel vagy beszél akkor lehetséges nem tiszta olyankor a tudata. Ha valóban csak felnőtt korban jott ez elő, akkor nem kizart, hogy skizofrén, viszont ha mindig is furan viselkedett az autizmus sem kizart, hiszen annak különböző súlyossága lehet. A házi orvosotokkal kellene beszélni, mit gondol róla, mert lehet, hogy gondnokság alá kell helyezni ha rosszabodik az allapota.
2021. ápr. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!