Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Mit csináljak, ha nem bírom...

Mit csináljak, ha nem bírom már a bolond testvéremet?

Figyelt kérdés

26/N vagyok, a testvérem 35/F.

Egyetem végéig nem volt vele baj, majd valamiért "bekattant", és onnantól kezdve nincs szociális élete, bújkál a postás, stb. elől (pl ha idegen jön a házba akkor bezárkózik egy szobába. Ha rokonok jönnek, akkor is, sőt, amikor a nagymamám haldoklott, akkor is inkább nem jött segíteni). Dolgozni dolgozik.


Most a covid miatt egy házban élek vele meg apukámmal, viszont egyre rosszabb a helyzet. Az egész már régóta tart, de tavaly ilyenkor borultam ki. Államvizsgáztam, és akárhova mentem, jött utánam és lesett. Ablakon, mindenütt. Megállt messziről, és bámult. Próbáltam Apukámmal beszélni, de ő csak legyintett, hogy a tesóm játszik. Mezítláb megy ki a kertbe, télen is egy szál pólóban, nem vesz fel dzsekit, pulcsit sem. Most is mezítláb ment ki, majd úgy jön be a házba. Én mosogatok utána, van, hogy eleszi előlünk a kaját és nem szól, hogy elfogyott. Még 3 éve beverte az ajtót idegességében. Sokszor csapkodja a tárgyakat, ha ideges, illetve teli torokból káromkodik a szobájából. Ha megkérem valamire (pl, hogy Apukámnak online órája van, legyen csendben) akkor "cümmög" rám. Sokszor alsógatyában mászkál itthon, hiába KÉRI MEG APUKÁM, hogy ne tegye, mert én is itt lakom.

Apukám tudja, hogy milyen, de úgy van vele, hogy a gyereke és szereti. Szerintem van valami, amiről nem tudok, mert akárhogy szóba hozom, Apukám nem akar erről beszélni meg felmegy a vérnyomása.

Viszont én már ott tartok, hogy "félek" tőle. Nem tudok vele egy szobában lenni, sőt, ha hallom, hogy pl. jön a konyhába én elfutok a szobámba. 26 évesen itt tartok és nem tudom, mit tegyek. Amint látom, szorongok. Nem tudom elmondani, de látom a tekintetén, hogy nem százas. Szorongok. Alapból a covid előtt kollégista voltam, és így haza kerültem (nagyon nehéz szakon vagyok most mesteren, azért nem dolgozom mellette, illetve én később kezdtem az egyetemet egy betegség miatt, így apukámmal megbeszéltük, hogy júniustól már dolgozom, csak ez az év volt nehéz). Szóval igazából most ott tartok, hogy nem merek egy szobában sem meglenni, zárom az ajtómat minden este, és szorongok.

Ha hallom, hogy jön, bebújok valamelyik szobába.

Reggelente sokszor úgy mos fogat, hogy hallom, hogy megáll az ajtóm előtt. Én mosogatok helyette, én cipekedek mert abban sem segít, semmiben nem segít itthon.


Mit tehetnék, hogy amíg vége ennek a Covid-nak, könnyebb legyen? Nagyon kivagyok már, sokat sírok a szorongás miatt, illetve pszichológushoz is járok.


2021. ápr. 1. 12:27
1 2 3 4 5
 11/42 A kérdező kommentje:

Tényleg köszönöm, hogy segítő válaszokat kapok!

Igyekszem mindenre reagálni.

Nos, nem bántott minket sosem. Az ajtót törte be, meg a tárgyakat csapkodja néha. Nem tudom, hogy közveszélyes-e, csak én félek tőle inkább úgy mondom. A határait nem feszegettem még, tehát nem idegesítettem fel sosem, ha nemet mond akkor hagyom, és nem megyek bele.


Ő nem tudja, hogy szorongok miatta meg orvoshoz járok. Apukám tudja, hogy járok orvoshoz, de más miatt IS, ezt nem tudja. Mármint próbáltam vele beszélni, de valahogy nem érti meg Apukám a problémát. Hiába mondom, hogy pl. szorongok a tesóm miatt, pár nap múlva mintha elfelejtené, és értetlenül áll a helyzet előtt. Szóval olyan, mintha tudat alatt "tagadna". Apukám sem mindig tud hatni rá. Vannak nagyszülei tesómnak(nem édestestvérek vagyunk), és ők is kezdik feladni, ők sem tudják, mit lehetne tenni.


Sajnos nincsenek hármas beszélgetések, közös ebédelések. Olyan családban nőttem fel(hosszú lenne ezt kifejteni) ahol tulajdonképpen nincs kommunikáció. Semmi. Inkább struccpolitika. Persze rengeteg jót kaptam, Apukámra mindig felnéztem, csak ez a része inkább struccpolitika.

Ezért sem látom a kiutat, csak ha elköltözöm. Tulajdonképpen tesóm miatt jelentkeztem a szakkoliba, amit Apukám tud, de erre sem reagált nagyon, csak hogy oké.

A relaxációra és mindfulness-re rákeresek, köszönöm.

2021. ápr. 1. 13:24
 12/42 anonim ***** válasza:
99%

A bátyádnak mindenképp ellátásra lenne szüksége, ezek erősen pszichotikus tünetek. Az a baj, hogy ha apukátok nem törődik ezzel, akkor te nem igazán indíthatsz el semmiféle folyamatot szerintem.

Az jó, hogy te próbálod a saját irányodat befolyásolni, de nekem úgy tűnik, hogy te szedsz gyógyszert a bátyád helyett, akinek kéne. Az antidepresszáns meg annyira nem játék, hogy csak úgy szedegesse az ember valaki más miatt.

Nem tűnsz egy túl határozott személyiségnek (már bocsánat, ezt nem ellenségeskedésnek szánom), de lehet, hogy meg kéne próbálnod kicsit a sarkadra állni apukádnál, hogy kerítsen a tesónak szakembert, mielőtt nem késő.

Hasonlóan "apránként" alakul ki a skizofrénia is, láttam olyat, ahol halogatták, aztán már a tűzoltók törték rá az ajtót a fickóra a családi házban, mert azzal fenyegette a saját családját, aki addig is ellátta, hogy felrobbantja a gázpalackot, amit bevitt magával. Szóval gyorsan kiéleződhet a helyzet, ha annyiban hagyja a környezet.

2021. ápr. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:
97%

10-es vagyok. Ezek szerint apukáddal nem vagy őszinte, és ő így feltehetően nem érzékeli a probléma objektív, illetve vonatkozásodban szubjektív súlyosságát. Amikor beszéltél vele, érzékeltetted vele, hogy mennyire súlyosan megterhel téged lelkileg ez a helyzet, és félelemben élve bújkálsz az otthonotokban? Úgy gondolom, ha erre sikerülne rádöbbentened, talán másképp, proaktívan állna a helyzethez.

Kire hallgatna a testvéred, ki áll hozzá a legközelebb érzelmileg - aki esetleg ez ügyben szövetségesed lehetne?

2021. ápr. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 anonim ***** válasza:
14%

A testvéredre panaszkodsz, de nem latod, hogy veled is van baj. Azonkívül, hogy neha dühös es odacsap valamit, ami nem tul jo dolog, de ha ennyiert bezarnanak, akkor az ország 80% igy járna. Bevallom en is ha nagyon osszejonnek a dolgok en is szitkozodom, vihetnek engem is bezarni. :) Alsogatyaban mászkál hát mi ebben olyan oriasi bűn? Nalunk is elofordul meg szerintem 1000 masik családban. Elkell mosogatni utana, ez bizony azért van, mert ezt szoktattak meg vele és nem azert, mert hulye lenne. Van, hogy néz, bámul téged miközben lehet ois szorong tőled, mert lehet ő meg azt gondolja veled van a baj. Kissé üldözési mániás vagy, szorongol, pszichésen megviseltnek tűnsz. Lehet az tesod azért bámul, mert aggódik mikor robbansz. A sorok kozott olvasva az jön le, minden zavar a testveredben, pedig ezek nem hajmeresztő dolgok amiket csinál. Erre mondják "ha van rajta sapka azért...

Szerintem keresned kellene egy masik pszichológust, mert láthatóan nem vagy rendben.

2021. ápr. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:
98%

Én csak azt nem értem, hogy hogy lett a bátyád tavaly óta 5 évvel fiatalabb.

https://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__testveri..

Komolyan érdekelne hogy amikor valaki ilyen gyk-s szappanoperákat talál ki, az neki miért jó. Valaki fizet érte, vagy mi? Mert akkor én is beszállnék.

2021. ápr. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
33%
Tényleg, azon kívül, hogy 3 éve becsapott az ajtót meg néha káromkodik, ha ideges, meg antiszociális, mi utal még arra, hogy elmebeteg?
2021. ápr. 1. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
6%
15-ös, ott is írta, hogy 35 éves. Igaz, 40-et is írt, de gondolom kerekített..
2021. ápr. 1. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:
20%
A tesó depressziósnak tűnik, szorong a vendegekto, megis eljar dolgozni, pedig belegondolva, mekkora ero kell ehhez neki. Jó lenne ha pszichológushoz járna, hogy ezeket lekuzdje,de nincs semmiképpen nem bolond ahogyan te kérdező nyilatkozol róla, egyszerűen utalod a testvéred barmit is tesz. Az, hogy minden tetteben valami rosszat látsz elszomoritó, pedig lehet csak azért járkál utana, mert most, hogy otthon vagy lehetőséget lát, hogy jobb viszony alakuljon ki köztetek es talán csak kozeledni akarna csak nincs batorsaga. Az üldözési maniad kisse ijesztő, ezt is kezeltetned kellene.
2021. ápr. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 anonim ***** válasza:
89%
18-as, az a baj, hogy ebbe nem látunk bele, szóval lehet h igazad van, de ezt nem lehet ismeretlenül megítélni
2021. ápr. 1. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:
88%
Elköltöznék igen hamar, az apjának meg gratulálok a neveléséhez. Persze vannak speciális igényű gyerekek, meg minden, de ha ráhagyja akkor egy normális ember is lehet ilyen, aki bekockul és bekattan, mert bármit megtehet engedik. Plusz el kell azon gondolkozni, hogy ilyen életrevalósággal mi lesz vele, ha apátok meghal.
2021. ápr. 1. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!