16 évesen egyedül?

Figyelt kérdés

Azt olvastam, hogy lehet legálisan egyedül élni 16 éves kortól. Nem hiszti, nem összeveszés, csak apám kiköltözik, a rokonok meg 200km-re vannak innen. Így maradnék a szokott helyemen. (Anyám nincs)

Tehát ha megoldható ez, akkor mi kell hozzá, és hol?

Előre is köszönöm!



2018. aug. 5. 22:26
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
44%

Hülyeség, miért ne lehetne jó élete itt. Formailag az apjával élne itt továbbra is, más kérdés, hogy ő kijár külföldre dolgozni, na és, nem kell ezt a részletet nagy dobra verni. 14 évesen meg sokan kollégiumba költöznek, 16 évesen már nyilván el tudja látni magát (nem anyagi értelemben)


Sok sikert a tervedhez! Kicsit hamarabb lesz belőled felnőtt az átlagnál, ennyi.

2018. aug. 6. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
51%
Olyan könnyen mondják mások hogy menjen ki külföldre, gondolom itt mindenki eldobná a barátait, rokonait, szerelmét csak hogy most azonnal kimehessen külföldre mintha soha máskor esélye se lenne rá.
2018. aug. 6. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
61%

Hacsak nem nahykprusitod üagad gyámhatosági beleegyezéssel, nem.


De hülye vagy te, hogy otthon maradsz, ezt komolyan mondom :( "Szerelmed" - aktuális csaj - lesz még ezer, de lehetöséged hogyy megtanulj perfekt egy két nyelvet meg jobb oktatást kapj rhadtul nem.

2018. aug. 6. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
66%

16 évese jogilag KISKORU, korlátozottan cselekvöképes, nem élhet egyedül.


Egy papirt nem írhat alá, ha jön a postás ;)

2018. aug. 6. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
81%

16 évesen már lehet, de úgy tudom, hogy gyámhivatali beleegyezés kell. Amíg nem vagy nagykorú, hivatalosan kötelezően az a lakhelyed, ahol a törvényes képviselőd él. Ettől eltérni szülői és gyámhivatali engedéllyel lehet.


Ui: Egyébként miért ne vehetne át levelet? 14 éves kortól átveheti az apjának szóló leveleket is, ha ugyanaz az állandó lakcímük, mivel egyenesági leszármazott. A sajátját meg természetesen átveheti. Utána lehet nézni a postai szabályzatban.

2018. aug. 6. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
32%

15-ös, ok, nálunk nem adja csak úgy oda a postás, ha más nevén van, igazolni kell magad, és alá kell firkantani, hogy te vetted át.


Ezt pedig ugye egy 16 éves nem teheti meg, hacsak nem nagykorúsíttatja magát.


Kérdező, üljetek le apáddal, beszéljétek át, menjetek el a gyámhivatalba, ott is kérdezzetek rá, de én azt mondom, menj.


A barátiad MOST még azok, a szerelmed MOST még az, de nekem pl a gimis haverok közül senki nincs "meg", az első szerelmem... óóó, azóta már vőlegényem van, két országgal odébb, szóval ezek miatt nem nagyon éri meg maradni.


Hidd el, elkerültök egyetemre, melózni, külföldre, stb, és meg fognak gyengülni/szakadni a bartáságok.

2018. aug. 6. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
72%
A nagykorúsíttatás viszont nem úgy megy, hogy a sértődött 16 éves beballag a gyámhivatalba, és kitölt egy formanyomtatványt, hogy mától nagykorú. Szerencsére.
2018. aug. 6. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%

"15-ös, ok, nálunk nem adja csak úgy oda a postás, ha más nevén van, igazolni kell magad, és alá kell firkantani, hogy te vetted át."


Nem is azt mondtam, hogy "csak úgy" odaadja. De egy 16 éves tán csak alá tud írni, és személyije is van. Annyival több, hogy odaírja mellé, hogy lánya/fia.


De tessék, idézet a posta ászf-ből:

"2) Helyettes átvevőnek minősül

a) a címzett 14. életévét betöltött, a Ptk. szerinti hozzátartozója (a házastárs, az

egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az

örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér, továbbá az élettárs,

az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére,

valamint a testvér házastársa);"


Ezek vehetik át az ajánlott levelet, ha nincs otthon a címzett.


Nagykorúsítania nem kell magát, az csak a házassághoz kell, márpedig arról nem szólt a fáma.


De tessék, ha már idézek, itt a vonatkozó ptk:

"(2) A szülők a saját háztartásukban kötelesek a gyermekük lakhatását biztosítani. A gyermek lakóhelye - ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik - a szülei lakása akkor is, ha a gyermek átmenetileg máshol tartózkodik."

"(4) A tizenhatodik életévét betöltött gyermek a szülők lakóhelyét vagy a szülők által kijelölt más tartózkodási helyet a gyámhatóság jóváhagyásával a szülők beleegyezése nélkül elhagyhatja, ha az az érdekeivel nem ellentétes. A szülők lakóhelyének vagy a szülők által kijelölt más tartózkodási hely elhagyása önmagában a szülői felügyeletet - a személyes gondozás és nevelés kivételével - nem érinti.

(5) A gyermek huzamos időn át - így tanulmányok folytatása, munkavállalás vagy más hasonló célból - önállóan vagy egyik szülőjével mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat külföldön."


Vagyis, ha a gyámhivatal rábólint, akár még akkor is maradhat itthon, ha apuka ellenzi. Persze, ehhez nyomós érvek kellenek, de nem lehetetlen.

2018. aug. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 kovpet ***** válasza:
42%
Én inkább az anyagi részét firtatnám. Hogy jön ki ez a 80? Mi van, ha elromlik a mosógéped amúgy? Mi van, ha beteg leszel? Ha megsérülsz és kórházba kerülsz?
2018. aug. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
z az érdekeivel nem ellentétes - nyilván az lesz, ha nincs rendszeres jövedelme, lakhatása.
2018. aug. 6. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!