Nyilván számít a genetika és a gyerek személyisége is, de elsősorban a szülők felelősségét látom én is. A gyerek azt eszi (ha nem válogatós), amit kap, s elég rossz szokások is kialakulhatnak, most, 40 évesen is bekavarnak egyes régi dolgok, még ha több életmódváltáson is vagyok túl...
A zsíros ételekkel amúgy nincs baj, azokkal akár prímán le is lehet fogyni, laktatóak. No persze, van, aki elszáll velük.
Ha sok zsír és sok szénhidrát van, ami gyakori, na az már problémásabb és sokunknak a szénhidrát miatt, bár azért a zsírra is kell valami határ, főleg, ha valaki nem aktív s kicsi a kalóriaigénye.
Ha az ember lemozogja, nincs az az étel, ami hizlal.
Ez elég összetett kérdés.
Genetika,másrészt a szülők hozzáállása az egészséges életmódhoz.
Egyik ismerősömnek 3 gyereke van,de mindig zsíros kaját esznek(paprikás krumpli kenyérrel),de jön a 4.gyerek.
Ha 1 gyereket vállalt volna,akkor annak egészséges ételeket is megvehetne,de őket nem érdekli az egészség.
- 60%ban a szülőké
- 20%ban a gyereké(hiába ad egy szülő sok egészséges főzeléket, meg sok zöldséget, ha a gyerek nem szereti az ízét. Barátnőm ilyen, az anyukája naponta készít salátát, leveseket, sovány húsokat, de ő nem eszi ezeket, pedig ezt látta, és a lehetőség is előtte lenne)
- 15%ban a cégeké és a törvényhozóké akik hizlaló és egészségtelen ételekkel látják el a gyerekeket,vagy engedélyezik azt hogy bárhol hozzájuthassanak
- 5%ban a munkahelyeké mivel sok szülő folyamatos 10-12 órában dolgozik, már nincs ereje főzni is ezért inkább készételt vásárol, vagy pizzát és más gyorsételt rendelnek.
A fiatalok elhízása túlságosan összetett probléma ahhoz hogy egyértelműen ráfoghassuk valakire. Itt még felhozhatnám az oktatást, mikor annyi hülyeséget meg kell tanulniuk, de az nincs a tantervben hogyan étkezzen egészségesen, kiegyensúlyozottan, és a testnevelés órák sincsenek rendesen felépítve, és mivel kötelező és unalmas, monoton, a legtöbb gyerek utálja is.
Nálunk általánosban volt hetente kétszer rendes erősítő edzés, két további napon pedig az általunk választott mozgásformát kellett űzni. Lehetett úszni, lovagolni, terepfutni, szertornázni, focizni és társastáncolni. Értelemszerűen hogy azt, amit mi választottunk sokkal szívesebben is csináltuk.
Hiába vezették be a közétkeztetésben az egészségesebb ételeket, ha a gyereknek nem ízlik, mert más az íz mint amit megszokott, nem fogja megenni, inkább vesz a sulibüfében chipset vagy croassant. Egységesen kellene fellépni az elhízás ellen, egészséges ételekkel, az egészségtelenek kiszorításával az iskolai büfékből és a szülőkkel együttműködve, hogy otthon is hasonlóan étkezhessen. Nálunk például egészségesen főztek már ezelőtt 11 évvel is, és a szülőknek lehetőségük volt onnan hordani haza az ételt, így több legyet is ütöttek egy csapásra.
Nagyrészt a szülőké. Kb 5 éves korig a szülő határozza meg az adagot és ha van kontrollja a gyerek felett, akkor nem engedi,hogy az "át vegye az irányítást".
Aztán a gyerek ahogy nő, egyre inkább el tudja dönteni, mi legyen . Akar-e sportolni, szabadban játszani, stb. De ilyenkor az elrontott nevelés már mélyen ott él benne és gyakran tovább hízik.
De a "nagy rész" után ott van a "kis rész", ami a saját akaratot takarja. Akármennyire is rögzülnek a belé nevelt helytelen étkezési szokásai (esetleg mozgásszegény életmód), saját akarata szerint dönthet, hogy "én nem akarok tovább ilyen lenni." és elkezd életmódot váltani. Ez is inkább tinédzser korra, amikor plusz motivációként ott van, hogy tetszeni akar az ellenkező nemnek. De mint látjuk, sokan felnőttként jönnek rá, sőt, van, aki sosem fog változni.
"20%ban a gyereké(hiába ad egy szülő sok egészséges főzeléket, meg sok zöldséget, ha a gyerek nem szereti az ízét. Barátnőm ilyen, az anyukája naponta készít salátát, leveseket, sovány húsokat, de ő nem eszi ezeket, pedig ezt látta, és a lehetőség is előtte lenne) "
Ez is a szülő hibája. Az egészséges ételeket is el lehet finoman készíteni. Oké, nem szereti a főzeléket, meg is értem... De egy egészséges módon elkészített pizzaszószt például? Aki nagyon akar, az talál olyan recepteket, amiket szeret a gyerek.
Ha gyerekkorában hízik meg, akkor a szülőé.
Egy gyerek növésben van, iszonyat mennyiséget kell ahhoz zabálnia, hogy kövér legyen.
Egyértelmüen a szülö felelösségge a gyeremeket az étkezésre megtanítani, a mérsékletet.
Egy ember mindegy hogy kicsi vagy nagy mindent ehet, de a mennyiség nem mindegy. A napi össz bevitt étel nem mindegy. A mozgás hozzá nem mindegy...
Genetika nem befolyásol semmit. PErsze van olyan ember aki jobban éhes, és többször eszik és van olyan ember aki kevésbé éhes.
Tipikus példa anyósom aki 45kg és soha nem fogyozik. Az étekzése mint egy kis madárnak. Aztán van 1-2 nap amikor rengeteget eszik, de utánna pár napot megint mint egy kis madár... Persze mellette sportol és semmi káros szenvedélye nincsen, de alapból 55 évesen az étel adagjai kicsik.
Gyerekeimnek azt taníttom, hogy attól, hogy ott a csoki egésznap az asztalon nem kell befalni, nem fog elfutnia csoki és csak annyit egyenek amennyi jól esik. Nem kell eldugnom elölük, mert kb 3-4 naponta jut eszükbe édességet enni. DE pl se tejszelet se túrorudi nem mindennapos söt nem minden ehetes étel a hüttönkben. Chips is csak akkor van ha vendégek jönnek, és chips evést kiélvezzük. Veszünk több fajtát együtt a boltban, és mindegyiket megkostóljuk.
Két gyerekem van az egyik alalpból az a nagyon vékony a másik, pedig azért vékony mert 5 évesen is tanítom mennyit és miböl lehet enni. Néha elég nagy mennyiségü ételt tudna enni, de olyankor rászólok, hogy most már elég... De mikor nem éhes és csak 1-2 falat ételet eszik sem tömöm belé, hanem tudom, hogy most pár napig nem akar túl sokat enni...
Itt a gyakorin is sok szülö aggódik a teljesen átlagos súlyú gyerekéért mert 1-2 hétig kevesebbet eszik...
Manapság egy gyerek nem ha éhen, vagy lesz próblémája egy betegségnél ha kisebb súlyú.
Régen az antibiotikum elött, azért kellett hogy legyen kis felesleg a gyereken, mert ha egy durva betegség legynegítette akkor volt miböl fogynia. Most már az antibiotikum és az oltások miatt kevés gyerek betegszik meg komolyabban, de ha Manapság ha egy durvább betegsége lesz a gyereknek, a korházaknak van megfelelö táplálékiegészítö szere amivel a kellö mennyiségö kalóriát be tud vinni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!