Meddig támogassan a gyermekem anyagilag?
Lámyom 20 éves másodéves egyetemista és kollégista. Apja már érettségi után mem akart semmit se fizetni mert ő akart annyira egyetemre így teremtse is elő a pénzt
De én ekkor korainak taetotta.. Most h fix gyakornoki állása van, így most már semmit se fizetnék neki.
Kollaganőm szerint ez hiba lenne mert így nem rudna igazán sporolni.
Szerintetek?
otthon él? rezsibe kell adni?
ha otthon lakik és fizeted a rezsit+étel stb, akkor az is segítség neki.
Mi mondjuk meg, hogy meddig támogasd a saját gyerekedet?? Jó lehet a kapcsolatotok!
Addig támogasd, ameddig szüksége van rá!
Nálunk az a megállapodás, hogy a diploma megszerzéséig, de max 25 éves korig fizetem az albérletet, és adok némi költőpénzt, a többi az ő dolga. Emellett lakáskasszát nyitottam neki 3 éve, azt is én fizetem. Technikusit is végzett, ezért 21 évesen kezdte az egyetemet, gyakornoki állása van. Ennyit tudok kigazdálkodni, és ez mindkettőnknek megfelel így.
Beszéljétek meg a lányoddal, mit tudsz vállalni, azért arra is gondolni kell, hogy pályakezdőként talál-e rögtön állást, mennyi lesz a fizetése, hogyan oldja meg a lakhatását.
Lányod tartásra jogosult. Jár neki a mesterképzés végéig (3+2 év felsőfokú tanulmány), vagy ha arra nem megy akkor alapképzés (3 év felsőfokú tanulmány) végéig. Nem csak tőled, apjának is kötelező fizetnie a tartásdíjat. Kivéve ha bizonyítható hogy ezzel a a szülők saját szükséges tartásukat vagy kiskorú gyermekük tartását veszélyeztetnék.
De simán lehet hogy lányod nem fogja követelni azt, ami egyébként törvény szerint járna neki, csak hogy ne dumáljatok neki, a "te akartál menni egyetemre akkor fizesd is" mondókát, ami egyébként súlyos értékrendi problémákat jelez. Ez a prolikra jellemző, 100 évvel ezelőtti paraszt őseim is erőn felül taníttatták tehetséges gyerekeiket.
Ptk.
4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
a) a gyermek a tartásra érdemtelen;
b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!