Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Otthon ápolni vagy intézménybe...

Otthon ápolni vagy intézménybe "adni" a szüleink?

Figyelt kérdés

Csúnya kérdés,de meddig illik,jó,helyes otthon ápolni a szüleink vagy csak az egyiket ha az állapotuk leromlik?


Vannak akik meg tudják csinálni,lelkileg is bírják stb. szavakkal le sem tudom írni a tiszteletet irántuk.


De szakember hiánya nélkül,amikor az anyagiak esetleg nem engedik egy ápoló felvételét és fizetésést ?


Egy részről cserbehagyásnak érezném ezt másrészről óriási áldozat. Mekkora áldozatot lehet hozni?


Ha magunk már nem tudjuk megfelelően ellátni és érzelmileg sem bírjuk nagyon mi a helyes megoldás?


Nem önzőség ilyenkor az intézmény? Nem olyan, mint ha lemondanánk róla,róluk?


Nem tudom meddig kell,lehet elmenni az otthoni ápolásban és mikor jobb a másik út.


Ha kerekes székes lesz és otthon tele van lépcsővel.

Romlik a szellemi állapot is,etetni kell,mosdatni,stb.


Még nem áll fenn ez a helyzet,de valószínű fog.



2016. febr. 5. 19:29
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
68%

Meddig illik, helyes? Ameddig:

- nem megy rá az ápoló rokon magánélete (24 órás felügyelet, ami mellett párkapcsolat vagy saját gyerekekkel való törődés ellehetetlenedik)

- ameddig nem igényel szakszerű segítséget a szülő - legyen az pszichológiai, vagy fizikai jellegű (pl. mozgásterápia, bármi)


Minden egyéb esetben az otthon a helyes megoldás.


Nem helyes meglátás tisztelni azokat, akik tönkreteszik a saját szüleiket a saját ragaszkodásukkal! És általában ez a helyzet. Egy megfelelő otthonban részleges felépülésre, de legalábbis emberi életszínvonalra számíthat a beteg rokon.


Az otthoni ápolásnál pedig gyakran családon belüli erőszak (főleg verbális), elhanyagolás (fürdetés, mozgás, fejlesztés hiánya pl.) és a szakszerűség teljes hiánya (nem cselekszenek, ha súlyosbodik a helyzet, ráhagyják, stb.) jellemző.Inkábbsajnálatos, hogy ez a norma!

2016. febr. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
52%
Nagy dilemma, és minden helyzet más, más, ha a szülő egy életen át segített, jól kijött a gyerekkel, megvan a házban a szobája, és a felnőtt gyerek tud törődni a szülővel, aki igényli. Más az a helyzet, amikor a felnőtt gyerek a szülő nélkül nő fel, az soha felé se nézett, majd idő korában kopogtat hogy jönnék, ápoljatok, közben a vállalkozást vezető, több gyereket nevelő, minden percét beosztó "gyerek" házában egy szabad szoba nincs, a gyerekek is egy kupacban alszanak, a szülő pedig különböző szenvedélyekkel és kitörésekkel küzd... na, akkor tuti hogy az intézményben elhelyezés mellett döntenék.
2016. febr. 5. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
83%
A szüleim kerek-perec megmondták, hogy ha már nem tudnak gondoskodni magukról, mennek otthonba, nem hajlandóak arra, hogy én mosdassam őket.
2016. febr. 5. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
100%

súlyosan demens inkontinens vagy mélydepressziós agresszív idős beteget otthoni ápoltnak az ellenségemnek sem kívánnék.

amíg szellemileg épp addig mindenképp lehet ápolni,de ha szellemileg nem az akkor életed legnehezebb kínlódása,reménytelen és kilátástalan harca lesz.

a végére meggyűlölöd a szülődet és magad is a bűntudat miatt,totálisan felemészt,testileg,szellemileg téged és a közvetlen környezeted.

2016. febr. 5. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem ne vedd a lelkedre ennyire, hiszen nyilván egy szerető szülő ezt el sem várná a gyerekétől, hogy mindent feladjon azért, hogy őt pelenkázza, ápolja, etesse.

Nem önzőség, hanem mindenkinek a legjobb megoldás, hiszen szakszerű kezekben van, nyilván te is látogatod sűrűn, egyébként egy ilyen intézménybe bejutni egy lakás ára, tehát te ezzel az örökségedről is lemondasz értük.

Ezt kell elmagyarázni, hogy nem a milliók számítanak, hanem az elkövetkezendő évek, hogy mindenkinek a legjobb legyen.

2016. febr. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
83%

Hát figyelj, ez helyzettől függ. Mennyi ápolásra szorul a szülő? Elég-e ételt készíteni, megfürdetni, egyébként elvan magában? Vagy 24 órában folyamatosan mellette kell lenni, mert semmit nem bír már egyedül elintézni (a vécézést sem)? A gondozó megteheti-e, hogy felmondjon a munkahelyén és otthon legyen 24 órában a szülővel? Van-e, aki tudja anyagilag és szellemileg támogatni ebben? Csak fizikailag vagy szellemileg is le van-e épülve a szülő? Stb.


Persze morális szempontból az lenne a helyes, ha mindenki az utolsó percig gondozná a saját szüleit, de sajnos ez sokszor kivitelezhetetlen. Ha az embernek dolgoznia kell, hogy ellássa magát (és a családját), akkor nem teheti meg, hogy felmondjon a munkahelyén emiatt. Lehet igényelni erre valami ápolási támogatást (most nem jut eszembe, hogy hívják), de az csak kb. havi 25.000 forint, tehát még ha minimálbérért (70.000) dolgozik is valaki, akkor is jobban megéri dolgozni, mint otthagyni a munkahelyét! Akinek nincs párja az meg pláne nem engedheti meg magának, hogy emiatt felmondjon!


Külön ápolót fogadni szintén nem opció mindenkinek, mert egyrészről nem tudja mindenki kifizetni, másrészről ők sem vállalnak 24 órás felügyeletet, csak 1-2 órát egy napra. Az meg nem elég, ha valaki mondjuk 12 órában dolgozik, előtte-utána még a munkahelyre utazás mondjuk 1-1 óra, akkor kb. 14 órát távol van otthonról hétköznaponként. Annyi időre pedig senki nem fogja elvállalni a gondozást, még pénzért sem.


Szóval marad az intézet. De Magyarországon sajnos az megfizethető intézetek olyan állapotban is vannak, mint amilyen az áruk... Azok már csak elfekvők igazából. Oda már tényleg csak meghalni megy az ember. Az én papámat otthon másfél évig gondoztuk napi 24 órás felügyelettel, mire felszabadult a hely egy intézetben és be tudtuk adni. Ott pedig 3 hét múlva meghalt. Ahol ő volt, ott kb. 100 idősre jut mondjuk 10 gondozó vagy még annyi sem! Egyszerűen fizikailag lehetetlen, hogy mindenkivel foglalkozzanak, mindenkire odafigyeljenek. A 3 hét alatt számtalanszor elesett és eltörte valamiét, amikor vécére akart kimenni, mert nem volt senki, aki segítsen neki eljutni odáig. Szinte többet volt a kórházban kötözésen, gipszelésen, mint bent az otthonban. Megváltás volt a számára a halál.

2016. febr. 6. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
85%
3 évig ápoltam édesanyám. Testileg, szellemileg épült le. Munka mellett ez kizárt, hogy egy ember meg tudja csinálni. Csinálod, lelkileg is nagyon meg fog viselni.
2016. febr. 6. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

Az a legjobb választás, ami nektek a legjobb.

Ha otthon maradsz, de nem értesz hozzá, ő sem érzi így jól magát, akkor inkább egy otthon, ahol szakszerű ellátást kap.

Én szakképzett ápolónő vagyok, el nem tudnám képzelni most, hogy ne ápoljam bármelyik hozzátartozómat. Ugyanakkor semmi bajom azzal, ha valaki ezt tudás, anyagiak vagy bátorság híján nem meri felvállalni.

A legfontosabb, hogy a döntés minden érintettet figyelembe véve szülessen meg.

2016. febr. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
85%
Az ismerősöm férfi létére, minden reggel jön hozza a főtt kaját viszi a szennyest, este jön hozza a főtt kaját, takarit, reggel-este cukorinjekció, a nővére USA-ban él, a mama most halt meg januárban, 98 évesen, és nem panaszkodott, a felesége mindkét lába cukor miatt levágva,és ő főzött a mamára. A férje teljesen átalakitotta a lakást hogy mozogni tudjon az asszony, nem messze laknak a mamától. Na, ilyen is van.
2016. febr. 6. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

Etikai körbejárás szerint én is "csak" saját családi példát tudok hozni, de van egy olyan sejtésem, hogy mi jól csináltuk.


Dédnagymamámnak egy 1991-es stroke-os történet után volt szüksége folyamatos ápolásra, 2014-ig, amíg el nem távozott. Úgy 95%-ban a Nagymamám, vagyis a lánya gondoskodott róla. Sokáig annyiból állt a gondozás, hogy naponta kétszer-háromszor vinni neki enni, beszélgetni vele, bevásárolni, takarítani helyette, aztán ahogy gyengült, fürdetni, hallókészüléket cserélni, stb. Mondjuk Nagymamám bírta, mondjuk az utóbbi években egyre nehezebben. Szerintem nincs abban szégyellnivaló, ha esetleg nincs hozzá gyomrod, vagy nem bírod, ezt nyilván senki nem választatja meg, és az idős ember sem szeret más terhére lenni. Meg nagyon sokat tud segíteni, ha vannak más rokonaid, akik besegítenek, például nálunk is volt, hogy Mamám testvérei elvitték magukhoz Dédit egy-két hétre, vagy rokonok segítettek be látogatás alatt, vagy lejöttek nagytakarítani... Dédnagymamám az utolsó évében került be otthonba, amikor valami hirtelen probléma miatt már a végtagjait sem tudta mozgatni, Nagymamám pedig már 72 éves volt, és nem tudta volna napi 0-24-ben ellátni. És az idősek otthonát nem feltétlenül úgy kell elképzelni, mint egy rettenetes intézményt, ahová berakod az idős családtagokat haldokolni. Volt szakszerű, állandó ellátás, szobatársak, vagyis társaság, mivel az otthon városban volt, több rokon tudott bemenni meglátogatni Dédit, Nagymamám is kétnaponta bebuszozott és 3 órán keresztül ott volt nála, tehát ez nem feltétlenül jelent lemondást, sőt.

2016. febr. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!