Miért mondjátok mindig ezt?
Mindig mindenhol azt látom leírva, hogy "minden tini érettebbnek hiszi magát a koránál, közben egyik sem az".
De hiszen nincsenek egyforma emberek, a felnőttek között is teljesen más érettségi skála húzódik, az, hogy az emberek változóan fejlődnek, nem a kor függvénye, max a külső behatásoké, a személyiségé, és az adottságoké.
Teszem azt, egy 17-18 éves, jó tanuló, kulturáltan szórakozó, esetleg párkapcsolatban élő, nyelvvizsgával rendelkező tini jogtalanul gondolja magát érettebbnek egy korabeli primitív, drogos, és ágyból ágyba járó bukott tininél?
Vagy most komolya, ezt mégis hogy?
Lemerült a telefonom. Akkor újra.
Az érettség összetett dolog. Nem csak tanulás számít, hanem a felelősség vállalás és az időközben szerzett élettapasztalat. Egy 15-17-18 éves gyerek nem rendelkezik annyi tapasztalattal mint egy 30-40 éves. Igen előfordul, hogy vannak kivételek, de az elenyésző a többséghez képest. És nem feltétlenül ugyanúgy és ugyanannyit ért meg a világból, mint egy idősebb ember. Az, hogy ki milyen személyiség lesz, jórészt a környezetének köszönhető.
Félreértitek.
Nem azt mondtam, hogy egy tini lehet olyan érett mint egy felnőtt. Erről szó sem volt
Pusztán arra akartam rávilágítani, hogy mint minden korosztályon belül, vannak embereket akik között ég és föld a különbség érettség szempontjából, ezáltal nem lehet kijelenteni, hogy egyik sem érettebb a másiknál
Továbbra is!
A saját korosztályon belüli érettség a kérdés nem a felnőttekkel való összehasonlítás
Tényleg vannak érettebb tinik, bár tény, hogy nem annyian, mint amennyien azt gondolják magukról. Én is mindig ez a felelősségteljesebb fajta voltam, már gyerekkorom óta, sosem drogoztam, szórakozni is csak mértékkel jártam (magyarán nem éltem burokban sem, mert szerintem az sem érettség, ha valaki csak anyuci szoknyája mellett ül és jól tanul).
A nyelvvizsga pl tizenéves korban jó megmérettetés, de felnőttként alig ér valamit, ezt azért hozzátenném. A párkapcsolat megint bonyolult téma, az, hogy valaki kapcsolatban él, még nem jelenti azt, hogy érett lenne. Sok olyat ismerek, aki 17-8 évesen összeállt az első pasival, 20-22 évesen odaszülte neki a gyereket, én őket abszolút nem tartom értelmesnek, sőt érettnek sem, épp ellenkezőleg. Tiniként még válogatni kell, kipróbálni az embernek magát több kapcsolatban, több helyzetben, nem leragadni és bepunnyadni, mert csak az előbbi segíti a jó önismeret kialakulását. Emellett még lehet az ember felelősségteljes (pl. nem esik teherbe az első pasitól), lehet értelmes, végezhet egyetemet, lehet jó állása. A drogozás meg a primitív viselkedés más kategória.
A kérdésre pedig konkrétan annyi lenne a válaszom, hogy nekem is mindig megmagyarázzák ezt, anyám nem érti, miért voltam jobb tini a drogos testvéremnél, nem érti a különbséget, nem érti, hogy miért ér többet egy szép ember egy csúnyánál, miért ér többet egy tanult, művelt ember egy tanulatlan, primitív embernél. Ez a baloldali felfogás, amit a magyar népbe erőltettek, hogy mindenki minden körülmények között egyenlő.
Csak a tisztázás végett:
Az érettség NEM függ az élettapasztalattól!!
(lsd.: okos ember a más kárán tanul)
Lehetsz érettebb,bár az is az érettségedet bizonyítaná, ha nem rágódnál ezen a kérdésen..
Ja értem. Te biztos nem nézed le azokat, akiknek kiesik a szájából a kapanyél, egy értelmes mondatot sem tud kinyögni, úton útfélen köp egy hegyeset, minden második szava káromkodás (mondom ezt úgy, hogy nekem is idegességemben kicsúszik,nem is ez a baj), embertársaival bunkó.
Számomra ez a primitív definíciója. De ha te élvezetesnek találod ilyen emberek társaságát, akkor rajta
Szerintem az érettség nem egyetlen tulajdonság, ami minden embernél mérhető, mint mondjuk a magasságunk. Érett sok féle képen lehetsz, de ritka az a tini aki minden módon érett volna, ez még a felnőtteknél sem annyira gyakori, ha belegondolunk. Mert nem vagyunk tökéletesek. Nem lehetünk mindig minden módon annyira nagyon jók. Emberek vagyunk, vannak hibáink. Engem mindig az érettek közé soroltak, ennek hála gyerekként és tiniként is jól tudtam beszélgetni felnőttekkel, de a saját korosztályom éveken át kivetett magából, mert én másképp fejlődtem, mint ők és nem illettem közéjük. 17évesen volt olyan tanárom aki közölte, hogy néha olyan érzése van, mintha egy 30 fölöttivel beszélne, DE! annak ellenére hogy a gondolkodásom ilyen érett volt, én csak egy kamasz voltam, főleg érzelmileg, élettapasztalatom is kevés volt és ez igazából sokkal nehezebbé tett mindent, mintha nem lett volna olyan érett a gondolkodásom. Nem nyertem vele sokat, csak másképp fejlődtem. És mindemellett van olyan területe az életnek(párkapcsolatok, szexualitás) amiben viszont elmaradtam. Szóval most mondja akkor meg nekem valaki, hogy érettebb voltam-e vagy sem? Mert én csak annyit látok, hogy önmagam voltam és a saját módomon fejlődtem a saját kihívásaimmal szembenézve. Szerintem ez nem olyan, amit össze lehetne hasonlítani rendesen. Mindenki más-más helyzetekben reagálhat sokkal érettebben és más-más módon érhet fel esetleg az idősebb korosztályhoz.
Az pedig, hogy minden kamasz érettnek hiszi magát... Egy idő után mindenki felnőne, önállóságra és szabadságra vágyna, ennek a természetes velejárója hogy az énképükbe beleépül, hogy ők milyen jaj de nagyon érettek. De megint csak az a kérdés, hogy milyen területen. Egy olyan témában akarunk átlagot mondani és a fölé helyezni magunkat, ahol bár maga az életútvonala, a fejlődés módja mutat hasonlóságot, de mégis mindenki annyiféle képen egyedi, hisz számít a személyisége, az, hogy kik és mik vannak rá hatással, miket él meg és milyen példákat, segítséget kap az élete során. Biztos vagyok benne, hogy minden önmagát érettnek mondó tininél lehet olyan témakört találni ahol nagyon is esetlen és éretlen. De ettől még más területen lehet kiemelkedő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!