Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet csinálni olyan...

Mit lehet csinálni olyan esetben, ha megtudtam, hogy a gimnazista fiam kerüli az iskolát, és közben hazudozik?

Figyelt kérdés

Most szeptemberben új közösségben kezdett, elvileg nagyon szuper minden, gyakorlatilag kiderült számomra, hogy ez egy hazugság, mert, akkor bejárna.


Eddig is gyanús volt nekem, mert voltak olyan napok, amikor mindent részletesen elmondott, de volt olyan is, amibe csak belekérdeztem, de nem tudott mondani semmit.


Illetve elég átlátszó módon takargatja előlem a krétát, amit a szülők, és a diákok is meg tudnak nézni.


Az igazi meglepetés tegnap ért, amikor 11:00 óra magasságában megyek haza a boltból, és a fiamat látom vihogva, hintázni egy játszótéren másik 2 kamasz társaságaban, akiket eddig nem is láttam. Eddig kég nem vontam kérdőre, nem akartam belőle ügyet, de már van 19 eddig igazolatlan órája, a szomszédom is jelezte múltkor, hogy elvileg a fiamat látta felszállni egy Volánbuszra 10:00 óra körül, amikor elvileg suli lenne, eddig nem hittem el, de ennek tükrében ez is megtörténhet.


Mi a teendő ilyen esetben, akik voltak hasonló helyzetben mit mondanátok? Azért ez elkeserítő.



ma 09:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Leülni a gyerekkel, megbeszélni. Bár, ha idáig fajult a dolog, ez nem biztos, hogy járható. Iskolában az osztályfőnökkel beszélni. Reggel kísérd be, nálunk pl, nem lehet csak úgy lelépni az iskolából.


A krétát nem tudom, hogy lehet takargatni, nekem fel van telepítve a szülői kréta telefonomra, tehát nem a gyerektől kérem, hogy mutassa meg.

ma 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Mi az, hogy nem akartál belőle ügyet? Ha te nem akarsz ügyet, majd csinál a gyámügy, ha elég igazolatlan órát összeszed. A legkevesebb az lesz, hogy évet kell ismételnie, ha túl sokat kihagy.

Igenis vedd elő azt a gyereket és kérdezed meg, hogy mi a baj. Nem letámadva, kiabálva persze, mert akkor azonnal bezárkózik, de ez nem olyasmi amit csak úgy rá lehet hagyni és majd lesz valahogy.

ma 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Hogy tudja a krétát takargatni? Bárhol be tudsz lépni, bármilyen gépről, a telefonodról is, nem kell az engedélye. Jól is néznénk ki.

Az is hihetetlen számomra, hogy ma is csak úgy elengedted egy szó nélkül, miközben tudod, hogy lógni fog. Hol a történetben a másik szülő? Ha már el is váltatok, ebbe be kellene vonni. Neki is joga van tudni mi történik, plusz ne gondolja a gyerek, hogy majd hozzá menekülhet.

ma 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
A gyámügy már nem hiszem, hogy nagyon elrettenti, mivel a jövő hónapban már betölti a 18. életévét, így a gyermekvédelem már bele sem kezdene egy ilyen ügybe. Egyébként már volt vele dolgunk 3 évvel ezelőtt a beilleszkedési zavarainak, és a káros szerek használata miatt. Pénzt már nem adok neki, azt szigorítottam, mivel úgyis olyanra költené el amire nem kéne. Az a baj, hogy ő már eléggé kiesett a kezeim közül, de azt nem hagyhatom, hogy ne legyen jövője.
ma 10:24
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
És a családterapeuta mit javasol? Szoktatok beszélgetni ezekről?
ma 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

"de azt nem hagyhatom, hogy ne legyen jövője."


Hát ezzel már kicsit elkéstél.

Mik a terveid vele, ha betölti a 18-at és/vagy sikeresen kirúgatta magát az iskolából? Ha te magadban elhatároztad, hogy meddig vagy hajlandó eltartani úgy, hogy csak lébecol, se iskola, se munka, akkor ülj le vele beszélni, hogy ennyi ideje van kitalálni mit akar kezdeni az életével.

ma 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
60%
A gyerekednek annyi. 😬
ma 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
87%
Leulteted es; Jani, 18 elmúltal. Mar nem vagy tankoteles, igy ha logsz a sulibol, siman kivagnak. Akkor egy honapod lesz arra, hogy innen elkoltozz
ma 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
81%
Az egyik öcsém művelte ezt. Apu kezdetnek jól elverte, aztán nyaranta három műszakos gyári munkára kötelezte. Leszokott róla. Előtte volt már figyelmeztetve, de a hegyi beszéd semmit nem ért
ma 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Kamasz, gimnazista fiú édesanyja vagyok.

Ezeket tenném:

- szülői (zöld) krétához a gyereknek jelen szituáció után semmi köze. A jelszót úgy tudod megváltoztatni, hogy betelefonálsz az iskolába és kérsz egy új azonosítót az ő OM azonosítója mellé (G01, G02… stb véggel a titkárság tud kreálni bármikor pl a különélő másik szülőnek, zeneiskolai profilhoz stb)- a jelszóval megerőlteted magad és a telefonodra, gépedre, ipad-edre normális jelszót, vagy ha lehet, biometrikus azonosítót teszel és drága gyermek rögtön nem tud sunyulni

- krétában felengeded az értesítéseket, akkor az iskola által beállított késletetés után (nálunk ez pl 12 óra) látod is a bejegyzéseket, jegyeket, mulasztásokat… egyéb iránt pedig beteszel magadnak a telefonba emlékeztetőt, hogy ezentúl te se légy rest belepillantani legalább heti 1-2x, mert 19 óra igazolatlan gondolom így év elején nem egyik percről a másikra ömlött be, amiről te nem tudtál volna infót szerezni, ha akartál volna


-drága gyermeknek jelezni, hogy hétvégén családi elbeszélgetés lesz viselt dolgairól, esetleges programjai ennek fényében sztronó, most szólsz, legyen ideje korrekten felkészülni a magyarázatokkal

- te ismered a gyereked (ha egyáltalán…) az enyémnél is más válik be, a tiédnél is… elméletileg te vagy vele a világon a legközelebbi kapcsolatban… ennek fényében azért az elbeszélgetés nem baj, ha kérdéssel, a verziói meghallgatásával kezdődik, nem élből leugatással akkor sem, ha ez a szint azért tényleg egyfajta lecsúszást jelent… már ha legalább egy középfokú végzettség meg érettségi meg stb nálatok azért ugyancsak egy minimum szintet jelöl

- a gyerek mától felkészül magyarázatból, ezzel párhuzamosan ti is szülők tegyétek ezt meg felé. Igenis hibásak vagytok, ha ez nem tűnt fel. 19 igazolatlan az legalább 3 nap (úgy, hogy sok tanár elfelejti a hiányzást hó végéig adminisztrálni vagy zárásra szokta)- tehát ennél azért több és szeptember 20-ánál járunk, eddig 15 nap telt el, amikor be kellett volna mászni. Nézzetek tényleg magatokba- mit tudtok róla, mi érdekli, mi bántja, kik a barátai, láttad őket, ismered a szülőket vagy pl tudod honnan (suli, edzés) az ismeretség, esetleg tudod hol laknak, milyen család? Így a lógások fényében kevésbé fölényesen (már ha nektek is sikerült normálisan abszolválni legalább a középiskolát anno) azért fel lehet drága gyermeknek tenni a kérdést, hogy van-e terv a továbbtanulást, szakmát, karriert, boldogulást illetően és ehhez hogy illeszkedik a jelenlegi viselkedése SZERINTE.

- amikor én a kamaszommal való konfliktusok során magamba nézek, akkor mindig felteszem a kérdést: ebben a témában én magam mit közvetítek, milyen példát mutatok neki? Én most pl 46 évesen nyelvvizsgára készülök, jobb lehetőségekért új pozícióm van stb… lát tanulni, olvasni, szoktunk néha tudományos témákon is dilemmázgatni… nálatok ez hogy áll? (De pl amikor odalépek a gyereknek, hogy milyen foghegyről, bunkón beszólogat, akkor azért látnom kell azt is, hogy időnként a hazahozott munkahelyi stressztől korábban én sem voltam matyóhímzés, na…)

- péntek délelőtt van, még pont el tudod érni esetleg az osztályfőnökét online vagy telefonon, esetleg a titkárságot stb- tessék objektíven tákékozódni:

- pontosan mikor, mennyit lógott (egész napokat? Bizonyos tantárgyat agy tanárt kerül? Bizonyos időpontokban pl első, utolsó órák nincs benn?)

- mit látnak rajta? Észrevettek valamit? Benti viselkedése?

- bent kikkel lóg?

- mit tanácsolnak mit tudsz tenni a hivatalos leigazolás ügyében illetve esetleg fogadóóra, iskolapszichológus, nevtan (tudom, más már a neve…)

-zaklatja valaki, bullying? A gyereked belekeveredett verbális vagy fizikai agresszióba bármely (áldozat-bántalmazó) oldalon valakikkel?

- biztosítani az intézményt, hogy tudomást szereztél a dolgairól, azon vagytok családilag, hogy kiderüljön mi van- mindezt normálisan, tiszteletteljesen, korrekten


- egyébként meg a szavak mellett azért van ez olyan súlyú, hogy valami szankció, változás azonnal. Nálunk eredményes lehetne pl:

Jövő héttől legalább 2 hétig BEKÍSÉREM a gyereket az iskolába az OSZTÁLYIG (ez rém ciki egy kamasznak, el lehet regélni, hogy ugrott a bizalom, most 2 hétig lehet bizonyítani, hogy nem érdemtelen… nyilván beszélni kell a sulival, igazgatóval, portással stb- ha normálisak ebben partnerek lehetnek, nálunk nem lenne gond)- itt ugye majd a közösség megítélésének nyomása az, amire esetleg mozdulhat…

- utolsó óra után ugyanúgy a suli folyosóján várnám :D aztán ha pampog, én pl simán fel merem vállalni karakán, elegáns, csinos nőként, hogy lehet fiam hőbörögni, tudok menni zsíros melegítőben meg csövesen is, nem engem fognak kiröhögni, hogy milyen anyám van, csak miheztartás végett :D

- mivel hozom-viszem látványosan, ezért drága gyermeknek az ég egyadta világon semmi szüksége a mobiljára… nagy teátrálisan ott a terem előtt oda lehet nekem adni (egyébként is beszedik vagy letetetik a sulik, ebben nagy szankció azért nincs, de ha a haverok látják, hogy wááááá anyááád elszedi, az megintcsak gáz, na)

- természetesen a fenti 2 hetes fantasztikus próbaideje alatt ha kell inkább veszek ki szabit, csúsztatok, megoldom a látványos kontrollt, mert különben vállrángatás lesz, hogy úgyse tudom megcsinálni. Szerintem van az a szemtelenségi fok (nekem a lógás, hazudás egyértelműen ez, HA nincs mögötte valami durva szorongás vagy félelem vagy bullying!), aminél nem árt demonstrálni, hogy kettőnk közül ebben a szituban még mindig én vagyok a felnőtt és ha eljátszotta a megelőlegezett bizalmat, akkor pofa lapos, alapállásba lehet visszafáradni :D

- ha voltak plusz programok, edzés stb- az megítélés-függő- ha kell, oda is hozom-viszem, teló lead, ha visszaválaszolgat bunkón, akkor edzőket is felhívom, hogy most erődemó miatt kihagy pár alkalmat vagy épp pont odaszólok, hogy futtassák meg kicsit, hogy tudja, hol van a táplálékláncban azután, hogy volt bátorsága h..lyének nézni mindenkit

- zsebpénz, bankszámlahasználat természetesen a 2 hétre felfüggesztve, hápogás esetén az időszak tetszőlegesen növekszik, nem muszáj büfézgetni meg túrórudi automatázni a suliba.. esküszöm beállnék zsíros kenyeret csomagolni meg állatfigurás háztartási kekszet, ha keménykedik :D


- drogok? Elbeszélgetni, szétnézni, nyitott szemmel lenni- jó lenne, ha nem csipkerózsikás álomból kéne szülőként visszatérni, akkor azért egy-egy haverja szülőjét is fel lehetne hívni, hogy esetleg ő tud-e valamit, a gyereke mit mesél az enyém viselt dolgairól…

Hát sok sikert és igen- NEKED kell beletenned megint ennek az egésznek a megoldásába több időt, energiát, türelmet…de ez is szülői feladat és remélem, nem késtél el. Hegyibeszédet mellőzni érdemes, a minidőnkben címűeket is…

ma 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!