Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Régen is divat volt ez a...

Régen is divat volt ez a mártíranyaság vajon?

Figyelt kérdés

Nincs gyerekem, igen, bevállalom, hogy olyasmibe pofázok bele, amiben nincsenek tapasztalataim és nem vagyok kompetens. Ugyanakkor a napokban elfilóztam azon, hogy amióta az ember, mint faj létezik, mindig születtek gyerekek, akik felnőttek, nekik is lettek gyerekeik stb. Manapság akárkivel beszélek, vagy olvasok egy blogot, mindenhonnan az köszön vissza, hogy a szülés után egyetlen egy lehetősége van egy anyának, az első 2-3 évben 0-24-ben SZOLGÁLNI a gyereket, (meg utána is) és hog yegyszerűen ez így helyes és nincs más alternatíva. Hogy szószerint egy anyának nem lehet még egy perc "énideje" sem, még a wc-re való kimenetel is logisztikát igényel. A kölök állandóan ordít, az anya a tehetetlenség összes árnyalatát átéli, állandó túlaggódás, túlféltés, pánik, para stb. Hogy naponta vagy hetente méricskélni kell a baba súlyát és megvan, hogy hány grammot kell(sic!) gyarapodnia, mert ha ettől eltér, kicsit is, akkor egyből biztos halálos beteg. Az etetések, fürdetések is másodperc pontosan ütemezettek, amiktől eltérni egyszerűen tilos, nem lehet. Stb.

És lehetne sorolni a mai kor anyai hozzáállás-trendjét.

De vajon a középkorban, vagy a reformkorban, de akárcsak a huszadik század közepén pl. mindig ez volt? Már a barlangban a neandervölgyi ősanya is egy paragép volt és a napóra szerint fektette a gyerekét? Vagy a nomád, honfoglaláskor előtti időben a jurtákban. Ott is ott lakott az örökös aggódó fontoskodás és helikopterezés? Vagy hogy volt ez a szocializmusban, vagy korábban az ipari forradalom idején? Az emberiség nem pusztult ki. Az anyai gondoskodás természetes, szükséges és normális. Bizonyos szintig. De nem a ló túlsó oldalán. De az aztán egy külön kérdést megérne, hogy a nagyobbacska gyerekekből mik nevelődnek.

De most nem az a kérdés, hanem az, hogy régi időkben az anyák hogyan kezelték az anyai ösztön és valóság, az élet kontextusát?



júl. 28. 11:17
1 2 3 4 5
 31/48 anonim ***** válasza:
95%
Plusz régen nagycsalád volt, több generáció élt együtt, gyakran még a polgári otthonokban is, ott még akár dada, nevelőnő is volt. A szegényebb nagycsaládban pedig mindenki nevelte a gyerekeket, nem volt az, hogy mindig az van, amit anya mond, az anya nem kontrollálta annyira a többi családtagot. Megosztották az összes munkát, de több is volt a munka. 40-50 évvel ezelőtt pedig nagyobb szerepük volt a nagyszülőknek. Mi pl városban együttéltünk az anyai nagyszüleimmel, nagymamám 52 évesen ment nyugdíjba. Sokat vigyázott rám, ő főzött, takarított. Nyaranta pedig 2-3 hónapra lekötöztek a nagyszüleim a vidéki nyaralójukba, engem is vittek, mindig egész nyárra. Már 4 éves koromtól tök szabadon futkostam a többi gyerekkel a környékbeli utcákon. Ebédre, vacsorára haza kellett menni. Se mobil, se semmi. Ja, és amúgy engem jobban féltettek, mint a többi gyereket. De ez volt.
júl. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/48 anonim ***** válasza:
100%

Anyam elmondasa szerint engem csak betett a kisagyba orditani, amig o megfozott es kitakaritott x ora alatt. Vagy akarmit akart, hagyott sirni.

Ejszaka ugyanez, ramcsukta az ajtot, hadd sirjak, de o tudjon aludni.


Szar is a kapcsolatunk, igy allt hozzam egesz eletemben, pedig amugy “ csak” 26 eves vagyok, szoval nem 100 eve volt ez.


Egy kisfiam van, soha de soha nem tudnam vele megtenni hogy direkt sirni hagyjam. Akkor nem takaritok, nem fozok, ha nem tudok, mert szuksege van ram. Ejszaka felkelek hozza szazszor is, mert baja van, hiszen nem azert kel, hogy engem idegesitsen.


Hat, ez is a kulonsbeg. Ma valaszkeszen nevelunk, figyelunk a gyerekeink igenyeire es nem csak ugy tartjuk oket, mint a disznokat.

júl. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 anonim ***** válasza:
68%

A hugomon ezt látom:ha bármelyik gyerek nyikkan ő ugrik. Az elsö már 5 éves,nem kell annyira kiszolgálni...de ha ezt nem tudja valaki akkor a megnyilatkozásokból arra tippel,hogy 1éves.

Minden óramű pontosággal megy. Majdnem nulla én idővel

júl. 28. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 anonim ***** válasza:
34%

31-es, te annyira biztos vagy benne, hogy több volt a munka? Ha csak az ingázással töltött időt hozzáadom vagy azt, hogy télen mennyivel többet pihentek...


Aki azt írta, hogy a kérdező borzalmas szülő lesz, azzal vitatkoznék. A legtöbb ember nem vallja be, de attól még baromira idegesítő számára a más gyereke meg nevelési stílusa. Engem is idegesített, a világból ki tudtak kergetni gyerekek társaságával. Mondtam is, hogy nem lennék jó anya. Apám élettársa mondta, hogy ugyan már, ő úgy utálta a gyerekeket, hogy amikor terhes lett, mindenki a babát sajnálta. Aztán a lánya lett a mindene. Ugyanígy jártam. Mikor kezedbe kapod azt a hihetetlenül kicsi és kiszolgáltatott lényt, azt érzed, nagyobb kincset bíztak rád, mintha megnyerted volna a lottó 5-öst. És ez kitart életed utolsó pillanatáig. A kérdező is ott fog bőgni a kisbabája kiságya fölött és bánni fogja ezeket a gondolatokat és a világ legjobb szülője lesz belőle. 🙂

júl. 28. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/48 anonim ***** válasza:
100%

24

Te jószagúkibszottélet!

Nem semmi.

Amúgy köszi, hogy idéztél belőle, felkeltette érdeklődésemet a könyv.

Nagyon durva, a cicámmal jobban bánok ezerszer...

júl. 28. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/48 anonim ***** válasza:
81%

Leírták már előttem, de a nagymamám idejében azért szültek 8 - 10 gyereket, mert 2 - 3 minimum meghalt közülük. Akkoriban az emberekbe sulykolta bele a vezetés, hogy szüljenek minél több gyereket, mert úgy erősödik a nemzet, minél többen vagyunk!

A nagymamámék 7 - en voltak testvérek, öten nőttek fel. Mikor megszületett a baba, a dédi már másnap ment ki dolgozni a kertbe! A babát felcsatolta a hátára és uzsgyi!

Akkoriban a gyerekek nem az okostelefont nyomkodták! A mama is 10 évesen már kenyeret dagasztott, sütött - főzött - főleg, mivel ő volt a legidősebb lány gyerek!

A másik mama azt mesélte, hogy ő 10 évesen meg már nyulat nyúzott! Először elhányta magát, de szép lassan megszokta, mert nem volt más választása!

Úgyhogy, kemény gyermekkora volt az öregeknek, amit mi el sem tudunk képzelni!

júl. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 anonim ***** válasza:
89%
36-os, inkább a fogamzásgátlás hiánya miatt született annyi gyerek. Ráadásul még főleg a nagyszüleink előtti generációig nem szerelemből házasodtak, védekezni nem volt lehetőség szex közben, a gyerekszüléssel teljes kiszolgáltatott lett a nő a férje felé, akit sosem szeretett. Nem várt babák, nyilván sok anya kivetítette ezekre a gyerekekre a nyomorát és őket okolta. Ez bőven lehetett a nemtörődömség oka, plusz az a sok minden, amit már itt említettek.
júl. 28. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/48 anonim ***** válasza:
93%

Lehet hogy nem ennyire, bár sokkal kevesebben is dolgoztak gyerek mellett teljes munkaidőben.

Én meglátásom szerint viszont sokkal több a "mártír" és nagyon sanyarú sorsú gyerek és fiatal mint régebben voltak.

júl. 28. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 anonim ***** válasza:
100%

Régen azt sulykolták az anyába hogy a gyereket hagyja sírni első a házimunka. ( énidő nem volt divat, mondent rendbe kellett vágni, ez volt az elvárás). Most meg ezek az anyák adják a tanácsot, hogy ne kapasd el hogy felveszed, időre etesd stb..nem mondom hogy most minden tökéletes de én nem hagyom magára szegényt, és enni is akkor kapott amikor éhes. A wc érdekes dolog, ha odamegyünk valamiért követ és be akar jönni ( az apját is nem csak engem) hiába van vele valaki. Ez van. A méricskélés meg túlaggódás nem jó dolog, de ebben benne a védőnőktől kezdve a családon át sokmindenki keze.

Régen amúgy nem volt szokás kibeszélni a problémat, ha megemlítetted hogy nem alszol mert állandóan kel a gyerek megkaptad h sz.rul csinálod, meg te vállaltad. Az nem számított hogy az is sokat számít ha valakinek elmondja az ember. Egy jó szó sokszpr többet érne. Ez mondjuk manapság is így van.

júl. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/48 anonim ***** válasza:
89%
Ja és olvastam olyan gyereknevelős könyvet amiben érdekességképp benne volt 100- 200 évvel ezelőtti gyerekneveléi tanács. Hát olvasni is rossz volt, ne vegye fel az anya , ne adjon neki puszit, csak a legszükségesebb esetben érintkezzen vele..mintha valami idegen lenne olyan rideg tanácsot adtak..borzasztó
júl. 28. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!