Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért olyan nehéz megértenie...

Miért olyan nehéz megértenie anyámnak, hogy lehetőség szerint, váratlanul, kéretlenül ne érjen hozzám?

Figyelt kérdés

Egyszerűen utálom a legtöbb érintést egészen kicsi korom óta. Konkrétan mindenkitől. Évek alatt javult a helyzet, most már csak az zavar, ha valaki hátulról közelít, vagy ha nem egyértelmű számomra, hogy meg fog érinteni, vagy csak simán váratlan, illetve a ruhám/hajam igazgatása zavar, de azon a szinten, hogy hányni tudnék miatta. A puszikat sem szeretem, de azt el tudom viselni évi 1-2 alkalommal a családtagoktól.

Szerencsére már elég idős vagyok ahhoz, hogy ne akarja boldog-boldogtalan igazgatni a ruhám szó nélkül, de anyám ezen nem tud túljutni, pedig már százszor elmondtam gyerekkorom óta minden egyes alkalommal, hogy NE csinálja ezt, ha nem kérem.

Pedig szerintem "nem várok el" sokat:

-Ha szűk helyen kell elmennie mögöttem, akkor inkább mondja, hogy menjek arrébb, ne préselődjön hozzám.

-Ne simítsa végig a derekamat, ha kint van, függetlenül attól, hogy véletlen, vagy készakarva van kint.

-Ha hülyén áll rajtam valami, akkor szóljon, hogy csináljak vele valamit, vagy legalább jelezze, hogy hozzám fog érni.

-Ha megyek a tükör elé megigazítani a hajam/ruhám, akkor ne állítson meg félúton, hogy na majd ő.

Nekem ezektől felfordul a gyomrom, hányingerem van, számomra ezek a kéretlen érintések nagyon gusztustalanok. Nem specifikusan az anyámtól undorodom, viszont ő az egyetlen ember az életembe, aki ezt nem képes felfogni, ezért jelenleg csak nála érzem ezt. Más embernek elmondom egyszer-kétszer, megszokja, nem csinálja, anyám meg csak megsértődik. Ráadásul sokkal rosszabb érzés a tudat miatt, hogy világosan megkértem rá, hogy ne, de ő csak azért is csinálja, napi-heti szinten.

Tényleg olyan sokat kérek?


2022. júl. 24. 13:07
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
72%

#5-ös vagyok.

#6 Szóval tolerálja azt, hogy őt puszta szeretetből tudatosan olyan helyzetbe hozzák, ami neki rossz? Szerinted milyen toleranciát kap vissza, ha elfogadja azt, hogy letojják a határait? Basszus, semmit nem kap vissza ebből a "toleranciából", ha hagyja, ami neki rossz. A kérdező egy élőlény, nem egy plüss, amit csak úgy lehet fogdosni. Ennyi erővel közölhetném valakivel, hogy figyelj, szeretlek, had etesselek szájból-szájba, élő kukacokkal. És akkor fogadja el a másik, mert hát én így fejezem ki a szeretetemet. És ez nem más. Mind két esetben tök undorító a szeretet tárgyának az, amit akar tőle a szerető fél.

Ráadásul négy érintésfajtát zárt ki a kérdésben a kérdező. Kompromisszumnak (nem mintha szerintem helyes lenne a testi önrendelkezéséről kompromisszumot kötni) biztos van egy csomó, amitől nem undorodik ennyire, vagy semleges, esetleg olyan, amit szeret.


#7 Ez nem függ össze. Az ember a párjával le tudja kommunikálni(ideális esetben, de ennek elvileg a családra is vonatkoznia kéne), hogy figyelj ez meg ez nem jó nekem, légyszi, ne csináld. És akkor működik. A tesómnak is van gondja az érintésekkel (autistaként), mégis működik a kapcsolata, mert nem valami barommal állt le, aki direkt telibe tesz a baromi egyszerű kéréseire.

Na meg nem minden a kapcsolat. Lehet a kérdező nem is akar, nem vágyik rá, mert mondjuk aszexuális. Nem tudhatjuk. Viszont ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy az anyjával ilyen gondjai vannak.

2022. júl. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
44%
Bizony, hogy tolerálja, hogy a másik egy normálisan működő ember. Azért, mert a kérdező épp nem... Az milyen érzés lehet az anyjának, hogy a kérdező ilyen.
2022. júl. 25. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
76%

#12 A szememben nem normális, aki ráerőszakolja magát a másikra. Normális emberként fel kell tudni mérni a másik határait, pláne, ha meg van neki mondva világosan. Ritka érzéketlennek tuskónak kell lenni ahhoz, hogy traumatizált/autista/szimplán zárkózott embereket vegzáljunk a saját "normalitásunk" égisze alatt.

Azóta láttad a kérdező válaszát gondolom, ahogyan én is. Így viszont pont hogy gázabb az anyukára nézve. A kérdezőt konkrétan meg lehetne ölelni is akár, ha annyira ott az érintés igénye.

Egyszerűen vannak szabályok az érintésekkel, amiket be kell tartani a másik élő és érző lénnyel szemben. A kutyát nem fogdosod evés közben, a macskát nem kelted fel, ha alszik, a lóhoz nem hátulról közelítesz, a hörcsögöt(és egyéb rágcsálókat) nem fentről kapod fel, hanem kajával hívod a tenyeredbe, az auti tesómnak először megmondod, hogy mit akarsz tőle és miért, a kérdezőt meg ahelyett, hogy a 4 számára undorító módon tapiznád, inkább megöleled. Ilyen marha egyszerű.

2022. júl. 25. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
25%
Szakemberhez kell fordulni. A kérdező nem autista, gondolom, csak van valami difije, amivel lehet, hogy tudnánk valamit kezdeni.
2022. júl. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
68%
Ha tényleg baj lenne, akkor az ölelés sem menne neki. Azzal meg speciel nincs baja.
2022. júl. 25. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
83%

Engem is zavar, de nálam tudom mi az oka: konkrétan ridegtartásban voltunk egész gyerekkoromban. Sosem volt puszi, ölelés. Most meg kapálózik érte anyukám, de nekem rendesen ellenérzésem lesz tőle, zavar és menekülnék a helyzettől.


Párommal nem zavar, sőt tőle nagyon is igénylem az érintést. Egyszerűen számomra életidegen ha a családom akar szeretgetni.


Most babát várok, próbálok vele majd közelebbi viszonyt kialakítani, mert érzem azért, hogy ez így nem teljesen jó. Nekem még a barátnőzés is gondot okozott, vagy ha ott kellett aludnom, annyira zavart más emberek közelsége.

2022. júl. 27. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
37%
Megtortent a beszélgetés? Ha igen akkor ogyan történt? Vesuekedve vagy nyugodtan?
2022. okt. 7. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
55%

Én megértelek. Nekem az a fóbiám, ha a hasam akarják simizni/érinteni. A 3. trimeszterben vagyok, már szép gömbölyű. A férjemen kívül nem bírom elviselni ha valaki "meg akarja érinteni" a kisbabám. A családtagjaim tudják ezt és tiszteletben is tartják, de van hogy idegenek ráadásul figyelmeztetés nélkül hozzám érnek. Legszívesebben rácsapnék a kezükre. Hátrébb szoktam lépni ha időben látom hogy mire készülnek. Pont leszrom hogy megsértődnek-e. Én sem fogdosom mások hasát vagy egyéb testrészét...

Nem igazán tudom mi lenne esetedben a hatásos lépés a beszélgetésen kívül, hátha a sokadik után megérti anyukád hogy téged ez zavar. Ne add fel. Sok sikert!

2022. okt. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
38%
Autizmus ?
2022. nov. 23. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 NTBS ***** válasza:
27%
Azért, mert szeret téged.
2022. nov. 25. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!