Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Örökölt tulajdon, hogyan tovább?

Örökölt tulajdon, hogyan tovább?

Figyelt kérdés

Apám halála után örököltük a családi házat. Anyám, testvérem, én.


Korábban volt róla szó, hogy felújítjuk, és eladjuk.


Amiből az lett, hogy anyám meg testvérem élnek benne, folyamatosan újítgatják én pedig fizetem a költségek rám eső 3-ad részét.


Igazából nem tudom mi tévő legyek, mert én jó ha 2 havonta látogatok "haza", saját lakásom hiteleit fizetem, saját lakásomat újítom így nyilván megterhelő, hogy időként még kiadom a pénzem valamire, aminek semmi hasznát nem látom és lenne jobb helye is.


Ráadásul van bennem némi tüske is, hiszen engem zéró szinten segítettek anyagilag a lakás vásárlásban. Egy fillért nem adtak kölcsön sem, mert arra mindig volt kifogás.


Vagy ha kellett én adtam haza pénzt, amit úgy kaptam vissza, hogy "levontuk belőle az XY felújítást". Olyan felújítást amit velem nem is egyeztettek, hogy heló, ennyi és annyi lenne.


Szívem szerint azt mondanám fizessék ki a részem, de kicseszni sem akarok velük, mert akkor tulajdonképpen minden tartalékukat elvenném.


Viszont amikor anyámnak jeleztem, hogy azért ez annyira nem oké, akkor majdhogynem lecseszett, hogy de hát ezzel az én tulajdonom értéke is növekszik.


Néha már úgy vagyok, hogy lemondok a tulajdonjogomról, ott rohadjon meg az egész, mert ebből nekem pénzem úgysem lesz soha, viszont elfelé viszi...


2021. okt. 16. 23:22
1 2 3
 11/25 qkker1 ***** válasza:
41%

""Apám halála után örököltük a családi házat. Anyám, testvérem, én"


Nyilvánvaló, de mindegy."


Igen, nyilvánvaló, hogy hárman örökölték!

2021. okt. 17. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
43%
Nem tudják hárman örökölni, qukker. Akkor tudnak, ha lett volna még egy ingatlan, ahol az apa és az anya együtt élt. Itt nyilván nincs ilyen, hiszen "...kicseszni sem akarok velük, mert akkor tulajdonképpen minden tartalékukat elvenném". Itt a 2 gyerek örökölt, az apa reszet. Az anyának meg van a saját része és az egezd ingatlanra a haszonélvezeti jog.
2021. okt. 17. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
25%

qkker!



11. Válasz ennél a kerdesnel: https://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__szulo-gy..



"11/27 Horrorpornó bábszínház válasza:


100%


Apám alkoholista volt, soha nem funkcionált sem szülőként, sem felnőtt emberként.



Gyakorlatilag még általános iskola alsós körül lehettem, amikor elvesztette a munkáját többek között a pia miatt meg mert egy lusta disznó volt.



Konkrétan 10+ éven át nem csinált lófarkat sem, csak otthon volt "háztartásbeliként". Balesete miatt rokkant nyugdíjat kapott és kvázi anyám minimálbéréből éltünk.



Gyakorlatilag apám rabszolgái voltunk egész életünkben."

2021. okt. 17. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
84%

Házastárs öröklése leszármazó mellett


Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti


– a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és

– egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.


Az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon a házastárs által megörökölt haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető a leszármazók részéről.


A hagyatéki eljárás során kötött osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.



A házastárs megváltási igénye


A házastárs – a jövőre nézve – bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie. A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat – természetben vagy pénzben – egy gyermekrész illeti meg.

2021. okt. 17. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
67%

1/3 resszed biztosan nincs a házban.


Miért ne lehetne? Én is annyit örököltem apu halála után... (Apu örökölte anno a harmadát, majd eladták anyuval a lakásuat, és kifizették a tesóknak a maradék 2/3-ot, ami felesben került a nevükre. Így lett apunak 2/3, anyunak 1/3 része benne. Apu részét felesben öröktük.

2021. okt. 17. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:

07:41-nek igaza van. Én fogalmaztam rosszul.


Anyám 50% tulajdonjog és holtig tartó haszonélvezeti jog.

A másik 50% oszlik ketté tehát jogilag 25%-om van.


Hozzá tenném, ez számomra sem volt tiszta nagyon sokáig, mert egész életemben az hallgattam az apámtól, hogy a ház az csak az övé, csak az ő nevén van és minket bármikor kidobhat az utcára. (Mit ne mondjak, agresszív piás volt az öreg).


De ez a lényegen nem változtat, hogy fizetek bele egy olyan ingatlanba amihez semmi közöm.

2021. okt. 17. 09:09
 17/25 anonim ***** válasza:
86%

Valószínűbb, ahogy sokan írják, hogy te örököltél és a testvéred, anyukádnak meg haszonélvezete van. Ha jól értem, eddig is ott élt anyukád és a tesód. Nem tudom, mit beszéltetek meg a felújítás kapcsán, meg beszéltetek-e arról, hogy meddig újítjátok fel, mikor adjátok el.


Mert valahol az is logikus szerintem, hogy ott laknak, ahol addig is. Ha jól értem, nincs is annyi pénzetek, hogy egy szuszra felújítsátok. Viszont az sem fair, hogy te fizetsz, ők meg használják…


Szerintem ülj le velük, és mondd el, hogy neked jelenleg a saját lakásod a prioritás és nincs arra pénzed, hogy évekig pénzeld a felújítást, ami egyébként az idő múlása és a használat miatt veszít az értékéből.

2021. okt. 17. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem akarsz/tudsz ott lakni, akkor persze anyukádnak és tesódnak kellene kifizetnie téged, hogy tiszták legyenek a viszonyok, de erre sajnos nem kötelezhetőek.

Ha anyukád tényleg haszonélvező is, ő dönt, hogy amíg él, ki lakhat benne, mindegy, hogy épp kik a tulajdonosok. De ettől még el is adhatod a saját részedet bárkinek - csak ki vesz meg egy harmad tulajdont haszonélvezővel. Talán nagyon áron alul valami maffiózó. Szóval jól érzed, így is, úgyis, eléggé ki lettél túrva - bár ha te költöztél el, te választottad.

De nem hiszem, hogy bármilyen kötelezettséged lenne bármit fizetni bele. Amit meg eddig fizettél, arról szorgalmasan gyűjtsd a bizonyítékot, mert ha mégis sikerül rábeszélni őket, hogy megvegyék a részed, akkor beleszámít.

Döntsd el, hogy mi éri meg neked jobban, ha őket nem tudod rábeszélni. Ebbe fektetni ezeket a pénzeket, vagy valami másba, ami a te életszínvonaladat növeli. Függ gondolom attól is, mennyire akarsz velük jóban maradni - bár ők sem kapálóztak ezek szerint, mert akkor már felajánlották volna, hogy megveszik -, meg hogy az a ház megéri-e. (Ha anyukád meghal - 10-20-30 év? -, megszűnik rajta a haszonélvezet, s felesben lesztek tulajdonosok tesóddal. Ám ha meg mégis ti haltok hamarabb, vagy csak mielőtt végre osztoztok, kérdés, hány részre oszlik, ha van gyereketek... stb. Érdemes-e hát ezekre várni, s tovább vitázni, vagy másba fektetni azt a pénzt.)

Szerintem én ha ez nem egy kacsalábon forgó palota, akkor megpendíteném, hogy ha ők nem veszik meg a részemet, talán meghirdetem, mert nem tudok kétfelé fizetni.

2021. okt. 17. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok, még annyi, hogy szerintem a “gányolás” nem igazán növeli a ház értékét. Ha műszaki felújítás történik, tehát pl villamos áramveuetékek áthúzása, vízvezetékek cseréje, szigetelés, nyílászárócsere, fűtéskorszerűsítés, annak van értéknövelő hatása (ha van rá fizetőképes kereslet a településen). Az is kérdés, hogy egyáltalán mennyit ér a ház, el lehet-e adni rövid időn belül, jó áron.


Tehát szerintem szabj egy határidőt és egy limitet, utána zárd el a penzcsapot és mondd h majd az eladási ár rád eső részéből kifizeted őket.

2021. okt. 17. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:

Volt egy időszak, amikor testvéremnek komoly kapcsolata volt és azt tervezte, hogy kivásárol minket a házból. Részemről az lett volna a legjobb megoldás és támogattam is ebben.


Igazából anyám élte meg úgy, hogy "ki akarnak rakni a házból".


Ami valahol érthető, hiszen mégis csak ők építették fel, a saját háza, még ha jogilag közös is.


Aztán a kapcsolat ugrott, ezzel a lakás kivásárlási kedv is. Utána jött a felújítás téma.


Megmondom őszintén öcsémet sajnálom, mert neki sem álom, hogy anyámmal lakik együtt. Kicseszni sem akarok senkivel, mert ahogy fentebb is linkelte a kolléga, kaptunk mi már elég szart az élettől.


Jeleztem már feléjük, hogy számomra az lenne a legjobb, ha kifizetnének, de süket fülekre találtam.


Sőt anyám mindig mondta, hogy jó az, ha itt van a ház, mert "bármi van ide vissza tudsz jönni". Csak hát akar a fene vissza menni.

2021. okt. 17. 09:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!