Támogattak a szüleid, ha nem vettek fel állami helyre és "büfészakra" jelentkeztél vagy újra jelentkeztél?
Ezekre a szakokra gondoltam főként:
1. Média és kommunikáció
2. Szabadbölcsészet
3. Szociológia
4. Keleti nyelvek és kultúrák arab/ japán
Számtalanszor ki lett tárgyalva ez a "büfészak" kérdés. A lényeg az, hogy ha valaki egy ilyen szakot minden, a jövőjét érintő elképzelés nélkül elvégez, az egyetemi évek alatt sem próbál kitűnni a tömegből és/vagy szakmai tapasztalatot szerezni, akkor sok értelmük tényleg nincs. Az ilyen szakok jellemzően nem egy konkrét szakmára készítenek fel (mint pl. egy orvosi szak), viszont rengeteg olyan képességet el lehet sajátítani, amit elég széleskörűen lehet kamatoztatni. Pl. a kritikus gondolkozás, ami a középiskola feladata lenne, de a tapasztalat azt mutatja, hogy az érettségizettek nagyrésze nem képes rá.
Nekem egyébként mindegyik szakról vannak végzett ismerőseim, egyikük sem munkanélküli és nem is a mekiben dolgoznak. Van, aki újságíró, dolgoznak NGO-knál, egyetemen kutatnak/oktatnak, filmesek, fotósok, a nyelvszakosok közül vannak fordítók/tolmácsok, SSC-ben dolgozók. Talán ez utóbbi az egyetlen, ami nem éri meg, mert bár használja a nyelvet, nem egy kifejezetten intellektuális munka.
A fizetés tekintetében persze egyik sem kiemelkedő, ilyen szempontból természetesen érdemes pl. mérnökinformatikusnak menni, amennyiben van rá affinitás. Azt mindenképpen érdemes leszögezni, hogy ezeken a szakokon ugyanúgy kell küzdeni mint mondjuk egy mérnöki szakon, csak nem azért, hogy elvégezd a szakot, hanem hogy valami extrát hozzá tudj adni a tanulmányaidhoz. Akkor érdemes ilyenbe belekezdeni, ha kellő motivációd van, valamint támogató családi háttered (amiről a kérdés is szól), mivel könnyen előfordulhat, hogy ingyen kell gyakornokoskodni vagy munkákat vállalni az elején, amit sokan nem engedhetnek meg maguknak.
Nekem! eszem ágában sem lett volna büfészakra menni (bár, ha azt nézem, sikerült az egyetlen olyan szakmát elvégeznem, ami külföldön nem létezik... :D). Minek? Jó persze, egyszerűbb egy semmit sem érő "szakot" csinálni, mint pl dolgozni és újrafelvételizni, csak elpazarolt évek.
Ha nem vettek fel, akkor tanulj gőzerővel, gyűjts pluszpontokat és felvételizz újra, de ne alkudj meg. Te fogod a legjobban bánni, mikor kikerülsz a munkaerőpiacra és rádöbbensz, hogy a diplomáddal árufeltöltőnek épp jó leszel - főleg most, ki tudja, mennyire alakul át a piac a cov- miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!