Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Manapság miért nem támogatják...

Manapság miért nem támogatják úgy a gyerekeket a szülők az elindulásban, mint régen?

Figyelt kérdés

Az elmúlt évezredekben teljesen természetes volt, hogy a "fiatalok" az esküvő után valamelyik családhoz költöznek és akár az egész életüket ott élték le vagy lakás/házat kapnak. A lányokkal járt pénzbeli vagy tárgybeli hozomány, a fiúk iskoláztatását pedig egyértelműen a család fizette, akár 25-30 éves korig és hazavihette a "házhoz" a feleségét.

Ez nyilván attól függött, ki hova született, parasztnak, polgárnak vagy nemesnek...


Az idők persze változtak, ma már később házasodnak az emberek és nem feltétlenül akarnak a szülőkkel lakni, na de más oldalról nézve, nem pont azért tolódott ki ennyire a gyerekvállalás és házasodás, mert a legtöbb szülő nem akarja támogatni a gyerekét az elinduásban?


Az én nagyszüleim például még a szüleikhez vállaltak gyereket és a családtól kaptak kis házat, ami aztán bővítettek. A szüleim és rokonok szintén fiatalon, 22-24 évesen házasodtak és vállaltak gyereket, de tök természetes volt, hogy otthon élnek a babával, míg felépül a ház (amiben szintén a család segített anyagilag, pl. telekkel, munkával, pénzzel). Mi már nem kaptunk semmiféle támogatást.


De nem csak az én családomra jellemző ez, hanem úgy kompletten a rendszerváltásig divat volt segíteni, a korosztályomban viszont sokan panaszkodnak, hogy még a nagyszülőktől megörökölt lakáson is ül a család, de oda nem adná az albérletben tengődő fiataloknak.


Ma mi a jellemző?


A gyerek menjen dolgozni 16 évesen munka mellett, de közben teljesítsen úgy, hogy felvegyék állami támogatott szakra vagy ne menjen tovább tanulni. Egy csomó kérdésben olvasni itt is azt, hogy a gyerek párja nem költözhet oda lakni, mert a szülők nem akarnak "egy idegent kerülgetni", már az is probléma, ha hétvégén ott akar aludni. Az, hogy esetleg gyereket is odavállaljanak a fiatalok, ki van zárva, senki ne szüljön a "szülők nyakára". De közben azon is kiakadnának a szülők, ha a húszéves gyerek albérletbe akarna menni, mert otthon nem lehet a párjával...


Szóval, mi az oka, hogy - tisztelet a kivételnek - sokan egyáltalán nem tartják feladatuknak segíteni a gyerekeiket, miközben anno őket is segítették a saját szüleik? Az a poén, hogy közben meg megy a kritizálás, miért szülnek manapság 30 évesen a nők, dehát hova tudna szülni egy 23-24 éves, ha otthonra nem lehet, mint a szüleinek anno?



2020. júl. 22. 12:40
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem régen azért laktak együtt, mert nem tudtak külön lakni. Nem azért mert jó volt. A családnak más jelentése volt, sokkal inkább anyagi, mint érzelmi. Nem volt válás, nem volt olyan, hogy apa lelép 3 gyerek mellől, ha az asszony irritálta is és volt 12 szeretője, akkor is hazahordta a pénzt és nem ment sehova, mert ő megnyerte magának azt a családot és kész. Senkit nem érdekelt a másik érzése. A gyerekek születtek, meghaltak, be voltak fogva munkára, volt 5-10 testvér, amelyik túlélte a gyerekkort, az dolgozhatott tovább a családért.


Nem volt benne nagy romantika. Sokszor most sincs. Csak most már dönthetsz másképp is. Most már lehetsz önző is akár, nem kell feltétlenül családot alapítanod. Ha családod van, elhagyhatod, persze lenéznek majd, de igazán senki nem foglalkozik vele, mert a saját életük jobban izgatja őket.


Van aki törődik a gyerekeivel, van aki nem. Most már bármit megtehetsz. Ha akarsz veszel nekik dolgokat, ha nem nem. És ezt látod. Az átlag nem akar.

2020. júl. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
86%

Régen azért ment úgy mert más volt a világ. Anyum varrónő volt apum vasúti dolgozó,tehát munkások,egyszerű emberek és mégis építkezni tudtak saját házuk lett.Minimális hitellel,kaptak a szülőktől segítséget meg akkor ért valamit amit kerestek.

Nekem is szívesen segítenek/segitettek de ma már a pénz nem ér annyit,meg nem úgy van,hogy apu meg bátyja meg még két haver felhúznak plusz egy szobát. Más a világ és nem feltétlenül jobb....

2020. júl. 22. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
100%

Elmult evezredekben??? Reg nevettem ekkorat.


Bocs de az en szuleim sot a nagyszuleim se kaptak tul sokmindent a felmenoiktol. Pl. 8 gyerekes parasztcsalad biztos tudott epiteni 8 valyoghazat...ah. meg kozben allamositottak es a tobbi.


En oszinte leszek. Semmilyen valtozast nem latok. A tamogato szulok tamogatnak. Aki meg nem az hat hogy is mondjam az nem a tamogato szulo fajta. Es kozteskent ott van aki tamogatna, de vegkepp nincs mibol.

Nalunk a csalad a mai napig es regen is, amiben es ahol tudott, segitett a masik csaladtagnak. De senki nem kapott pl. lakast a szuloktol egyszeruen nem az a tarsadalmi gazdasagi szint vagyunk. De segitenek festesben, etelben, gyerekfelugyeletben, iskolaztattak a gyerekeket - jo iskola utan jo munkahelyeink lettek, ha epp olyan meg kolcosn is tudnak adni. Es ok is ezt lattak kaptak a felmenoiktol.


Az hogy kitolodik a hazassag, gyerek, kulonkoltozes es hasonlok az egy baromsag, hogy a szulok nem tamogatasa miatt. Egyszeruen egyre kesobb novunk fel tul sok mindent akarunk es tul onzoek lettunk. Tovabb tanulunk kesobb allapodunk meg valaki mellett blabla.

Es sokkal tobb kifogast tudunk a felelossegteljes onallo felnott let elkezdsere is.

Talan epp ha a szulo nem a gyereke osszes hobbijat telefonjat tabletjet szorakozasat hatodszori nekifutasat egy ujabb egyetemnek vagy a kulfoldi vilagkoruli utjat tamogatna, alberleti lakhatasat fizetne, hanem azt mondana ezeket teremtsd elo magadnak es o kozben ezeket a nem keves osszegeket feretehetne es kamatoztathatna, akkor lehet mire a gyereke vegre csaladot alapit akkor egyben egy nagyobb osszeggel tudna tamogatni akar milliokkal. De hat ugye ezek a sok fiatal szerint nem tamogato szulok (ugy ertem akik minden aproszart megadnak a gyerekuknek aztan masra mar nem futja😀).

2020. júl. 22. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
100%
ėn 44 éves vagyok de emlėkszem hogy 4 laktunk egy szoba konyhás albėrletben mikor kicsi voltam ,ės csak kėsöbb 1982 utån tudtak anyuėk hitelel egy panellakåst szerezni.ugyhogy már 80 ėvekben sem tudták az akkori szülök a gyerekeiket tåmogatni,feltėtlenül ,mint ahogy most sem .
2020. júl. 22. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
100%
24-es, ugyanez nálunk is, csak pepitában: Gyerekkoromban szoba-konyhás albérletben laktunk hárman, anyu, apu, én. Aztán szolgálati lakásban, az is egyszobás volt, majd amikor a hugom egyéves lett, akkor kaptunk kétszobásat. Szüleim 1979-ben tudtak házat venni hitellel, utána még 10 évig nyögték (és akkor volt anyu 35, apu 43 éves). Még nem a legprolibbak voltunk, anyu pénzügyi előadó, apu műszakvezető volt a kádári érában. De segítség egyik szülőtől sem volt nekik, így mire összehozták... (Persze mi is meztelen seggel kerültünk ki a szülői házból a hugommal.) Én a lányomnak kisbaba kora óta teszek félre egy megtakarítási számlára, 18 évesen jut majd hozzá. De konkrétan lakást sajnos nem fogok tudni venni neki.
2020. júl. 23. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!