Miért ilyen a nagymamám?
Először hadd mutassam be őt. 71 éves, nyolc általánost végzett, ennek ellenére nagyon értelmes asszony, aki születésétől fogva mindig a rövidebbet húzta az életben. Nem ítélkezés, nem rosszindulatú, nagyon bölcs. Viszont vannak dolgai, amiket nem értek. Ő húszévesen ment férjhez, a nagyapám pedig... apám szavaival élve "buta, csőlátású, makacs, és zsarnokoskodó" volt - ugyanakkor kedves, imádta az unokáit a maga módján, és becsületes, szorgalmas ember volt -. A papám hat éve halott, és gyakran visszahallom tőle, hogy nem kellett volna annyi idősen férjhez mennie, és hogy negyvenvalahány évet "lehúzott" a papámmal. Utoólag szidja, hogy makacs, ellentmondást nem tűrő ember volt, és ha néha engedett volna, jobb életük is lehetett volna.
Ennek ellenére, hogy megbánta hogy fiatalon ment férjhez, belemanipulálta a 18 éves anyukámat az apukámmal történő házasságba (apa 25 évvel öregebb anyánál, de jogász, és elég jól keresett, szal ez még érthető a mamám szemszögéből) Anyum első évei apámmal nem volt leányálom - apa alkoholista volt, volt, hogy verte anyát, aki tényleg elhitte, hogy a feleség egy házicseléd, és csendben tűrte, mert ezt látta otthon (mondjuk a papa nem volt ilyen). Mára anya öntudatra ébredt, apa megöregedett, és fordult kocka - most anya a domináns itthon, és apa (egy-két durva megjegyzését leszámítva) van itthon és végzi a házimunkát. A mama gyakran rá is szól apára, hogy "neveljen meg engem és anyámat, hiszen ő ház ura" meg nekem is mondja, hogy "kéredzkedj el apádtól, ő a ház ura" "a barátod kérjen engedélyt apádtól, mert ő a ház ura". Azt a részét nem értem, hogy ha tudja, hogy milyen rossz dolog olyan családban élni, ahol a férfinek teljhatalma van, miért buzdítja erre apámat.
Bár anya és a mama is fiatalon mentek férjhez és utólag megbánták, és én még csak 19 vagyok, mind a ketten férjhez akarnak adni. Mama szokta is mondani, hogy minek jár egyetemre ez a lány, hiszen szép és jól főz, menne inkább férjhez. De a mai lányok csak a karrierjükkel foglalkoznak... az én időmben bezzeg a lányok férjhez mentek, amint lehetett.
Anya nem konkrétan férjhez akar adni, támogat abban, hogy tanuljak, de szerinte a munka nem ápol, ha beteg vagyok, és semmilyen karrier vagy végzettség nem helyettesíti a férfit és a gyerekeket. Szerinte a továbbtanulásban és a munkában "alkalmazkodnom kell a férfihez" értsd. ne olyan egyetemre menjek, ami távol van a barátomtól, ne energiaigényes szakmát válasszak, és bár legyen jó állásom, ne akarjak karriert.
A mamám sosem járt külföldön, anya meg csak azóta, hogy apával összejöttek (mondjuk sokszor), de van egy nagynéném Berlinben, a férjének menő vállalkozása van, és meghívtak magukhoz nyelvet tanulni és nyaralni. Gondolkozom a külföldi életen, meg az au-pairkedésen (angolul és németül is beszélek)
Anya szabotálni akarja Berlint és a nagynénémmel való kapcsolatomat (ha hazalátogat, mindig talál valami kifogást, hogy én ne találkozhassam vele, ami vagy összejön vagy nem, nem érdekli a németországi utam, csak mondja, hogy te ott el fogsz veszni, mit akarsz te Németországban, amikor olyan rossz a tájékozódási képességed, hogy még itthon is elveszel)
A mamám is csak arra gondol, hgoy milyen drága lehet az út(ami jogos) és attól fél, hogy kimegyek külföldre dolgozni, minden egyes alkalommal elmondja, hogy "De ugye nem akarsz kiköltözni? Gyere ám haza"
A mamád egy régi, letűnt generáció elvárásait mondogatja.
Hiába jött rá arra amit mondogatott, mégis "az számára a normális", hogy a férfi mindent megtehet, egyszerűen (szinte) születése óta ezt látta - gondolom.
Generációról generációra öröklődnek ezek a dolgok.
Régen nem a tanulás és egyetem volt a fontos, hanem hogy minél előbb férjhez menjen és pénzt keressen a lány. Teljesen más volt akkor a világ.
Nem kell foglalkozni az ilyen beszólásaival.
Őt már nem tudod meggyőzni még ha olykor belátta egyetlen férfi kapcsán, hogy makacs volt, stb, alapból másképpen szocializálódott.
Elmondhatatlanul sokat változott azóta a világ.
Bármilyen is volt a férj, régen ő volt "az úr a háznál", a nők mindig "az uram"-ként beszéltek a férjükről...
Ez a magyarázat, hogy miért ezt a modellt tartja normálisnak-elfogadhatónak.
Ezt a "csináld ezt azt mert te vagy a ház ura" ismerem.
Lényegében arról szól, hogy leplezi azt a nyilvánvaló tényt hogy ő akar dominálni.
Nem csoda ha meg is akarja mondani mit tegyél.
De ez a legyen melletted férfi és gyerek elég átlátszó, mert nem attól lesz melletted férfi és gyerek ha férjhez mész és gyereket szülsz hanem ha családod lesz. Ami alatt a megfelelő férfit és egy megfelelő kapcsolatot - amit családnak lehet nevezni - és abba szült gyereket értem.
A lehető legjobb ötlet megragadni egy ilyen kinálkozó lehetőséget Berlin, stb, de bármi mást amivel tanulhatsz.
A mai vilégban már nem a feleség a házicseléd hanem a pénz - ha van - s akinek jó végzettsége, jó állása van annak pénze is lesz arra hogy ne kelljen házicselédkedni otthon.
De nem is ez a bajom, hogy a mamámnak az a normális, hogy a férfi az úr a háznál.
Hanem az, hogy utólag megbánta, hogy fiatalon ment férjhez, ennek ellenére anyámat belelökte, és engem is belelökne az első férfi karjaiba, aki közeledik hozzám.
Még ha arról lenne szó, hogy a maga tájékozottságával és lehetőségeivel boldog lett volna. De nem. Egész életében keményen dolgozott és folyamatosan szívott. Ha nekem lenne gyerekem/unokám, és tudom, hogy nekem nagyon rossz életem volt, nem azon lennék, hogy a gyerekem/unokám mindent jobban csináljon, mint én?
Ha ilyen mentalitása lenne, hogy "Kislányom, alaposan gondold meg, hogy kihez mész férjhez, nem kell igent mondani az első férfinek, aki megkér, mert egy rossz férj tönkre teheti az életeted", még megérteném. Vagy "fontos, hogy gazdag férjet fogjál, aki eltart". De úgy akarja, hogy férjhez menjek, hogy életemben nem dolgoztam, tanulok, nem lenne se lakás, se ház, se autó, se semmi.
Értem hogy megbánta, de lehet hogy csak az van mögötte, hogy időnként kifakadt: "ejj-ejj, nem kellett volna ilyen fiatalon férjhez mennem", ettől hogy kiadta ezt magából megkönnyebbült és enne kellenére is ezt tartotta normálisnak és követendőnek.
Hallottam már olyat is, hogy valaki - mivel felsőbb generációknál ezt látta - elfogadottnak tartotta, hogy időnként megveri az "ura", "rendes ember, igaz hogy megver dehát kit nem vernek meg egy házasságban, ez a sorsunk", stb...
Holott ez egyáltalán nem normális dolog hogy valakit akárcsak egyszer is megverjenek.
Van egy film, a Bíborszín (Alice Walker: Kedves Jóisten! c. könyvéből) ahol Amerikában a huszadik század első felében egy fiatal lány a mostohaapja - aki többször megerőszakolta és akitől két gyereke is született, akiket örökbe adott - hozzáadja egy kétgyerekes özvegyhez, aki házicselédnek és szexrabszolgának használja, és még azt sem engedi meg, hogy a saját felesége a keresztnevén szólítsa, "Misternek" kell hívnia. A férj nem csak az új feleségével, de a gyerekeivel is zsarnokoskodó, a fiából egy nyápic lúzert nevelt, aki elvesz egy erős akaratú nőt (Oprah Winfrey), és a nő lesz a domináns. Whoopi Goldberg irigykedve nézi, hogy a mostohamenye(?) milyen jól kezeli a mostohafiát, ezért azt tanácsolja a mostohafiának, hogy verje meg a feleségét, mert nehogy már ő boldog legyen.
Nem mondom, hogy a mamámból a rosszindulat és az irigység beszél, és azért uszítja ránk néha apát, csak milyen érdekes, hogy a szegény, elnyomott nő ahelyett, hogy reményt nyerne abból, hogy nem minden családban van elnyomva a nő, és nem mindenkinek kell befejeznie az iskolát nyolc általános után, inkább arra buzdítja a "családfőt", hogy álljon a sarkára, és adja férjhez a lányát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!