Hogyan tudnék segíteni a szüleimnek az unokák megértésében?
Egyke vagyok. A szüleim nagyon szeretnének többet lenni az unokákkal, de már nem bírják velük a tempót. Próbáltam náluk is bevezetni a napirendet, de ezt még a szüleim is képtelenek betartani, ezzel együtt a gyerekek is összezavarodnak és egy idő után elszabadul a pokol. Ilyenkor mással nem tudnak hatni rájuk csak édességgel, amitől méginkább felpörögnek és még nagyobb káosz lesz.
A gyerekeket csak egyesével viszem hozzájuk.
Nem elvárás, hogy vigyázzanak az umokákra, ők szeretnék, ha náluk is lennének.
A szüleim 70 éven felüliek.
Itt azt is figyelembe kell venni, hogy egy autistához egész nap lehetne alkalmazkodni. Ha a gyerekeknek nálatok van egy megszokott napirendjük, akkor nem értik, a mamánál miért van ez másképp. Ti kialakítottatok nekik egy napirendet, de az nem elvárható, hogy a mama is ugyanazt alkalmazza percre pontosan. Mert a gyerekek ezt igényelnék. Talán segít ha ti is fokozatosan próbáltok néha belecsempészni a napirendbe olyan programokat, amikre a gyerekek nem számítanak, így könnyebben megszokják, ha változás történik. A szoros napirenre tanításnak ez az átka, hogy egy egyszerű dolog miatt is kibukhatnak. Nem kell nagy dologra gondolni, de pl lehet boltba menni más útvonalon, vagy ehetne másik tányérból, esetleg ha eddig 2 órakor vittétek ki a szemetet, most vidd ki velük 4-kor. Te tudod, mik azok az apróságok, amiken tudsz változtatni. Ha nálad megszokják a változást, akkor a világhoz is tudnak majd alkalmazkodni.
2 autista gyerekem van, nekem is 7 éves, és nem beszél az egyik. De a kártyás módszert elengedtem, mert tényleg ki tudja borítani őket a szoros napirend. Sokkal jobban érzik magukat mióta előtte elmondom, hogy mi fog következni. A 7 évesem mondjuk érti amit mondunk, csak nem tud visszaválaszolni.
Szóval összességében azt tanácsolnám, hogy csempéssz be te először változásokat, hogy hozzászokjanak a biztonságot jelentő otthonban, és anya mellett.
Mamáék is mehetnének hozzátok többet, hogy lássák, milyen a hétköznap, be tudjanak kapcsolódni.
Ha nálatok már megy, hogy a mamáékra is hallgatnak és a mama is érti a napirendet, akkor lehet próbálkozni náluk más környezetben.
Nem percre pontos a napirend, csak nagyjából.
Például a kicsivel 9.30-ra megyünk át, 10 körül kézmosás és tízórai, utána játék a nagyival/papával (ő dönt), tegnap 4 tevékenységből választhatott: benti játék, kerti játék, séta, kutyás játék. Ő a nagyival választotta a kerti játékot, hintáztak, mászókáztak, bújócskáztak. 12- kor kellene készülniük az ebédhez, 1-kor alvás, 3-kor ébred, fél 4-re megyek érte. 4-re hazaérünk, uzsonnázunk.
Anyu tegnap kétségbe esve hívott fél 3-kor, hogy mit csináljon, a gyerek csak sikítva zokog a kert közepén. Én rákérdeztem, hogy előbb felébredt? Mire közölte, hogy nem, most tervezte bevinni ebédelni, de mire bemehettek volna, elaludt a hintában és zokon vette, hogy felébresztették.
Na most erre mit mondjak?
Én a nagyszülőket abszolút nem értem. Ha nem tartják be a napirendet, akkor sikitva zokog, de ha a napirend szerint teszik a dolgukat, akkor legfeljebb morci lesz a gyerek, hogy be kell fejezni a játékot. Melyik éri meg jobban?
Én addig nem vinnem, mig ezt nem képesek elfogadni.
Lehet, hogy tényleg azzal szúrtuk el, hogy eddig nem jártak át hozzájuk vagy a problémamentes unoka miatt van, akinél nem kell alkalmazkodni?
12 éves a lány. Ma például állatkertben voltak vele. Itt meg én érzem magam carul, mert ezt a gyerekeimmel megint nem fogják tudni megcsinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!