Nektek vannak olyan dolgaitok, amiket gyerekként eldöntöttetek, hogy költözés után másképp fogjátok csinálni, mint a szülői hàzban? Sikerült betartani?
Most nem olyanra gondolok hogy "apàm àllandóan részeg volt és vert, én biztos nem fogom a gyerekem verni".
Hanem pl:
- a szüleitek naponta jàrtak vásárolni, ti utáltátok ès eldöntöttétek hogy felnőttkènt, elköltözés után, sajàt háztartásotokban csak hetente egyszer fogtok vàsárolni.
- voltak állataitok, de nem aludhattak az ágyban. Saját lakásban együtt alszotok velük.
- anyukátok mindig egyfajta kèzmosó szappant vett, ti viszont saját háztartásban mindig különböző illató, "ízesítésű" szappant vesztek
- szüleitek nem kàvéztak, ti viszont eldöntöttétek hogy nálatok reggeli rutin lesz a reggeli kàvézás
- szülői hàzban nem lehetett olyat csinàlni,hogy délután munka/suli után mindenki "levetkőzik", hanem nadràgban, pólóban kellett lenni. Saját lakásotokban pedig csak boxerban/ bugyiban (plusz pólóban), esetleg köntösben vagytok egész este.
Szóval ilyen kis idiótaságokra gondolok :)
Előre is köszi a válaszotokat!
(Egyèbként nekem a fenn felsoroltakból a kàvézást nem sikerül mindig betartanom)
Persze kismillió ilyen volt. Ha valaki önálló életet kezd, akkor jellemzően a kezdeti életstílusa abból tevődik össze, hogy mi volt jó és mi nem volt jó a szülői házban.
Hogy egy konkrétumot mondjak én gyerekként azt fogadtam meg, hogy nálam nem lesz közös kassza ha lesz élettársam. Már gyerekként is átjött, hogy milyen gáz ahogy apámnak kuncsorognia kellet a pénzért és álságos volt, hogy közben (mi gyereke is tudtunk róla) volt nekik "dugi pénz", amiről a másik nem tudott. Ez után ez nálam szóba se jöhetett.
A szüleim nem tartottak túl nagy rendet. Az elhasznált dolgokat sem dobták ki hanem felhalmozták a padlásra. Az én lakásomban katonás a rend.
A szüleim sosem tartották jó karban a kerékpárokat otthon. Az én kerékpáromon a legszigorúbb szakértői vizsgálat sem találna hibát és makulátlanul tiszta.
A fogaikat is elhanyagolták. Nekem egyetlen rossz fogam sincs.
A szüleim évi 365 napot dolgoztak, majd munka után otton is a háztájiban. Nekem évi 365 nap a szabadságom. Nem túl sok időráfordítással otthon megélek.
Nekik alig volt idejük magukra és a családra. Nekem napi 24 óra van.
Nyaralni vagy utazni legfeljebb csak a szomszéd városba mentek vásárolni néhány havonta. Én motorral és kerékpáron Európa szinte minden országában jártam és legfőbb ideje a trópusokon is körülnéznem mert utálom a telet.
Nem sok dolgot döntöttem így el, egyszerűen más vagyok, más az életem.
Nincs tévém és nem takarítok nonstop (ez gyerekként is megvolt, anyám tízszer feltakarított, mire nekem egyszer eszembe jutott volna) - ez utóbbit kissé túltoltam, de nem szeretek takarítani, nincs sok látszatja.
Jó, nekem folyékony szappanom van, de ez nem olyan, amit elhatároztam, nem zavart a sima se, legfeljebb csak amiatt, hogy képtelenség normálisan kinéznie egy használt szappannak, illetve a tartójának...
A kávét nem döntöm el, az van, most is iszom, de délelőtt szinte soha.
Elhatározni azt határoztam el, hogy karácsonykor nem fogok fél tonna ételt főzni tök idegesen napokig, csak hogy elvihessem rokonokhoz, ahol 2 tonna van... Annyira értelmetlen, önsorsrontó dolog ez... Sütök kétfélét szép nyugisan és kész. Illetve egy ponton elhatároztam, hogy majd a kedvencemet, paprikás krumplit eszem karácsonykor, ha nagy leszek, de aztán ez borult, csak anno, kiakadva, éhesen ez jó ötletnek tűnt. De mindenképpen egyszerűen eszem karácsonykor, pont mint máskor (plusz mézes. süti mindig van, de mézes csak decemberben).
Én mindig ruhában vagyok otthon, a párom pedig sokszor lengén (képes meztelenül is kimenni a teraszra, de hát itt nem látja senki), ebben speciel mindketten követjük a szülői példát. Viszont a húst elhagytuk, amivel pont nem tesszük. Meg a cukrot, a laktózt és sok egyebet. De a vegaságot otthon kezdtem, magam lakva pont hogy eltűnt, mert már nem érdekes, senki nem akar vasárnap hússal etetni. Talán onnan jött, hogy ünnepekkor hangsúlyozottan nem akarok húst enni. Máskor sem, de akkor főleg nem :)
Vásárlásban is más vagyok, de ez részben étrend kérdése (főleg tartósabb élelmiszereken élek, kivéve a zöldséget), részben a lakhelyemé. Budapesten, faluban és 2 kis falu között a semmiben teljesen máshogy van, a szülői példának köze nincs hozzá, mi 30 méterre laktunk a legközelebbi rendes bolttól, nem 20 km-re.
Ami még fontos volt, az a teljesen saját szoba, amiben a saját személyes dolgaim vannak, nem a pianínó, az íróasztal, a könyvek zöme és anyám pár cucca. Most már van nekem ilyen és mindig is lesz. Azt csinálok benne, amit akarok, tág keretek között. Fontos a privát tér. A régi "szobám" átjáróház volt.
Az zavart még otthon, hogy ócska szőnyeg és őrjítően ronda (citromsárga, de borzasztó anyagú) függöny volt évtizedekig. Nem mintha ne lett volna pénz újra. Túlzsúfolt szobaberendezés... Erre alaphangon azért ügyelek, ha pedig rendesen lesz pénzem, az szép lesz.
Amúgy költözés után még nem tudtam mit csinálni, örültem, ha kaptam valami kis lyukat. De egy ponton lett saját házam, ami szintén nem teljesen a terveimnek megfelelően alakult, de azért az ember megteszi, amit tud.
Amiket másképp szerettem volna csinálni a saját lakásomban:
- Szerettem volna jobban karban tartani a lakást, a szüleim évekig nem javították meg az elromlott, eltört, sérült dolgokat, akkor sem, ha csak minimális idő vagy pénz kellett volna hozzá. Hát ez nem jött össze. Pont ugyanúgy vannak évek óta megjavítandó dolgok a lakásomban, amikre simán lenne pénzem is, és ha nagyon összeszedném magam, időm is, de más dolgok mindig fontosabbnak tűnnek.
- úgy képzeltem, nagyobb hangsúlyt helyezek az esztétikumra a lakásomban, mint ahogyan a szüleim tették, gyakrabban csinosítom, szépítgetem a lakást, ami egy ideig működött is, főleg amíg csak ketten laktunk benne, de most már öten vagyunk, győzött a praktikum, vagy még az se...
- Úgy képzeltem, gyakrabban gyújtok majd gyertyát csak úgy a hangulat kedvéért a saját otthonomban. Az apám utálta a gyertya szagát, még karácsonykor is folyton morgott miatta, én viszont szerettem a fényét. Amíg nem voltak gyerekeim, valóban gyakran gyújtottam gyertyát, aztán elmúlt. A gyerekek mellett már stresszforrás a gyertyaláng.
Apámnak mániája mindenhová a fehér fal. Most mondjuk divat, másrészt meg persze nagyon praktikus, hiszen könnyebb javítani, de én nem zárkózok el a színektől sem. Eddig még nem festettem át lakást a saját ízlésemre, így még nem tudok nyilatkozni, mennyire tartom magam az elképzelésemhez.
Ami ilyen apróság még, hogy másképp főzök, mint az anyám. Finomakat főz, de hát saját ízlésem és technikáim vannak. Például ilyen, hogy az ő fiatalkorában a rizs általában elég rossz minőségű volt, ő pedig berögződésképp a mai napig mosogatja, szűrögeti. Én nem mindig mosom le, csak ha fontos, hogy "pergős" legyen.
Anyám szeret megőrizni kisebb kacatokat, vannak rumlis fiókjai is itt-ott a házban, én ami törött, vagy nem használható semmire, szívfájdalom nélkül szabadulok meg tőle.
A zoknikat összepárosítom és összegöngyölöm, mielőtt elteszem a helyükre. Ez a szüleimnek nem volt szokása, aztán hajrá, keresd a párját, amikor tiszta kóma vagy reggel/sietsz valahová.
De volt elvetélt ötlet is: Elhatároztam, hogy a szülői ház szokásaival ellentétben a bögréket szájukkal lefelé állítom a polcon, hogy az aljuk koszolódjon inkább, mint a belsejük. Aztán valahogy győzött a megszokás. Zárt helyen amúgy sem porosodnak olyan könnyen, a ritkábban használt daraboknál meg segít egy gyors elmosás.
"Szóval ilyen kis idiótaságokra gondolok :)"
Tessék:
- anyu a konyharuhát nedvesen mindig csak ledobta valahova, ami így megbüdösödött 1-2 nap után. A saját otthonomban mindig ki van terítve akár vizes, akár száraz!
- anyu a műanyag tároló dobozait úgy rakta be a szekrénybe, hogy rajtuk volt a teteje. Mikor használni kellett, emiatt mindig büdös volt. Én tető nélkül raktározom őket... nekem így nem büdös...
- a szüleim többnyire nem használták a wc kefét. A saját otthonomban ez kötelező! Nincs gusztusom más szarát nézegetni, ha wc-n ülök!
- gyerekkoromban nem sokat törődtek velem. Szinte csak felnőttem MELLETTÜK. Nem voltak lelkizések, meghitt beszélgetések, felvilágosítások. Ha egyszer gyerekem lesz, ebben is változtatni fogom!!! A titkait nem fogom nevetve elfecsegetni a barátnőimnek, nem fogom megszégyeníteni, kikérem a véleményét, nem fenyítéssel fogom nevelni, hogy félelemben éljen... remélem, ezeket is sikerül megváltoztatnom!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!