Mi történik, ha meghal az Apukám?
Édesapámnak sajnos napjai vannak hátra, egy kórházban van. Mi nem tartjuk a kapcsolatot egymással, anyámtól elváltak.
Édesapámnak van egy felesége, 4 éve házasok. Azt tudom, hogy a temettetés sorrendjében a felesége előbb van, mint a gyerek (azaz én).
Kérdésem az, hogy mi történik akkor, ha sem az apám özvegye, sem én (a gyerek) nem tudjuk kifizetni a temetés költségeit?
Ilyenkor mi a menete az ügynek? Eltemetteti az önkormányzat? És ha igen, akkor kin fogják behajtani?
Apám lakását én fogom örökölni, a haszonélvezetet – gondolom, az özvegye.
Mielőtt bárki letorkolna, hogy kötelességem, sajnos nem állok úgy anyagilag. És tudtommal a felesége is nagyon rossz helyzetben van.
Köszönöm, ha valaki tud segíteni.
"Édesapámnak sajnos napjai vannak hátra, egy kórházban van. Mi nem tartjuk a kapcsolatot egymással, anyámtól elváltak."
Te sem tartod vele a kapcsolatot?
Nem tudok konkrétumot mondani, de szerintem az önkormányzat eltemetteti. De az akkor valószínűleg egy nagyon egyszerű temetés lesz.
Erőt és kitartást kívánok Neked és a családodnak.
az örökös fizeti a temetést
amúgy spekulálgatás helyett inkább menj be hozzá a kórházba!!
Nagyon sajnálom a történteket. A közeli hozzátartozó elveszítése mindig borzalmas dolog.
Itt egy kis segítség a kérdéssel kapcsolatban:
(forrás: magyarorszag.hu)
"Mi a feltétele temetési segély igénylésének és mekkora összegű?
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 46. § (1) bekezdése alapján a települési önkormányzat a rendeletében meghatározott feltételek szerint temetési segélyt állapíthat meg annak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartására köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti. A jogosultság megállapítása szempontjából figyelembe vehető egy főre számított havi családi jövedelemhatárt az önkormányzat rendeletében úgy kell szabályozni, hogy az az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegénél, egyedül élő esetén annak 150%-ánál alacsonyabb nem lehet.
A (2) bekezdés úgy rendelkezik, hogy temetési segély nem állapítható meg annak a személynek, aki a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.
A temetési segély összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos, legolcsóbb temetés költségének 10%-ánál, de elérheti annak teljes összegét, ha a temetési költségek viselése a kérelmezőnek vagy családjának a létfenntartását veszélyezteti."
Továbbá:
Ki jogosult temetési segélyre?
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 46.§ szerint a temetési segélyt biztosító települések képviselő-testületeinek önkormányzati rendeletben kell szabályozniuk a jogosultak körét, valamint az igénylés módját, azaz a temetési segély igénybevételének feltételeit.
A temetési segély szociális rászorultságtól függő ellátások körébe tartozik, ezért az csak annak a személynek részére állapítható meg, aki
úgy gondoskodott az elhunyt személy temetéséről, hogy arra nem volt köteles, vagy
tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve a családja létfenntartását veszélyeztetik.
Az elhunytak eltemettetéséről az alábbi személyek - ebben a sorrendben - kötelesek gondoskodni:
elsősorban az, aki az eltemettetést szerződésben (például tartási szerződésben) vállalta;
másodsorban az, akit erre az elhunyt végrendelete kötelez;
harmadsorban a végintézkedés hiányában, az elhunyt elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa;
negyedsorban az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója a törvényes öröklés sorrendje szerint.
A házastárson kívül közeli hozzátartozónak kell tekinteni az egyeneságbeli rokonokat, az örökbefogadott, mostoha- és neveltgyermekeket, az örökbefogadó-, mostoha- és nevelőszülőket, valamint a testvéreket. A törvényes öröklés sorrendjét a Polgári Törvénykönyv határozza meg.
Ha az önkormányzat rendeletében biztosítja a temetési segély igénybevételének lehetőségét, úgy a szociális rászorultság megállapításához szükséges, egy főre számított maximális havi jövedelemhatárt csak úgy határozhatják meg, hogy az nem lehet alacsonyabb az öregségi nyugdíj legkisebb összegénél.
Amennyiben egyedül élő személy kérelmezi a segélyt, úgy a jogosultságot megalapozó jövedelemhatár az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-ánál nem lehet alacsonyabb. A segély elbírálása szempontjából egyedül élőnek kell tekinteni mindazokat, akik egyszemélyes háztartásban élnek.
A temetési segély dologgal is tisztában vagyok, köszönöm a választ. Itt az nem világos, hogy ha a mostani felesége (akit szintén nem nagyon ismerek, csak hallomásból, alkoholista és segélyen él), nem képes eltemettetni (ami valószínű), és kiderül, hogy én sem (én tanuló vagyok még), akkor mi van?
Eltemetteti az önkormányzat, és majd ezt a költséget ráterhelik az örökölt lakásra? Mert így ok is lenne, de nem értek hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!