Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Elvárnák a "halotti tort"?

Elvárnák a "halotti tort"?

Figyelt kérdés

Kedden lesz Anyukám temetése. Ma jött rám a gyomorgörcs, hogy valami zabálást is szoktak tartani, de nekem nincs ahhoz se erőm, se helyem, se pénzem.


Ti elvárnátok a vendéglátást? Csak nem akkora parasztok.


2016. nov. 6. 18:15
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
79%
Én csak egyet nem értek. Minek írtad ki a kérdést? Hiszen pontosan tudod, hogy mit érzel a rokonság iránt. Pontosan tudod, hogy nem hogy kávét de egy pohár vizet nem fogsz adni nekik. Akkor miért kellett kiírnod ezt a kérdést? Temetés után ha van annyi intelligenciád, megköszönöd, hogy eljöttek végső búcsút venni anyádtól, majd szépen elköszönsz, és hazamész. Ennyi.
2016. nov. 6. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 acelsziv ***** válasza:
68%

Én nem minősítem a kérdezőt, mert van elég baja az anyukája halála miatt és megértem, hogy nem szeretett családtagokat nem akar a kis pénzéből etetni úgy, hogy meg sem érdemlik azt.

De a tor - több hozzászólással ellentétben - nem azért van, hogy a messziről jött rokonok nehogy éhesen menjenek haza. Attól azért régebbi dolog.

A tor eredete


A tor egyrészt széles körben elterjedt, mint az ősök tiszteletére rendezett, szertartásos áldozati lakomák kései maradványa, másrészt a nomád népeknél a temetéskor eredetileg a halott mellé temetett áldozati étel, illetve állat átminősülése.



Magyarázata a koporsóba helyezett tárgyakéhoz hasonló: a halottat megvendégelték, ellátták a hosszú útra élelemmel, itallal, mert hitük szerint ellenkező esetben a holtak szelleme visszajárt volna, zavarva ezzel az élőket. A kereszténység bejövetelével a szolgákat már nem uruk mellé lőtték a sírba, hanem felszabadították, a lovat pedig - bár a lábszárcsontjait még jó darabig gazdájuk mellé tették a sírba - a temetés után, a sír közelében a jelenlévők „feltorozták”, elfogyasztották, kumisszal öntve le azt.


Tovább alakult a rendszer a templomok elterjedésével, amikor a temető külön helyszínné vált, a ettől fogva az étkezésre nem a sír mellett került sor, hanem a gyászoló háznál, ahol már földművelőkhöz jobban illő ételsor került az asztalra. A halottak iránti tisztelet és félelem is motiválta ezt a rítust, így igyekeztek megnyerni jóindulatukat, ezzel megadva a közös megemlékezés lehetőségét is.

2016. nov. 6. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 A kérdező kommentje:

Nem tudom. Ma rámjött a pánik, beírtam itt is a keresőbe, hogy ez elvárt dolog-e a mai napig, mert nem akarom, hogy erőszakoskodva hazáig kövessenek.


De kösz, az "anyád" most jólesett. Remélem, neked is.

2016. nov. 6. 23:20
 24/37 A kérdező kommentje:
Hát, polgári szertartás lesz, ezen is izgulni kell, hogy az öreg hívő rokonok elkezdenek-e jajveszékelni.
2016. nov. 6. 23:22
 25/37 anonim ***** válasza:
65%
Hozzád állt legközelebb, mert te vagy a gyereke. Csináld úgy, ahogy jónak érzed, nem most kell olyanoknak megfelelni, akikkel nem vagy jóban.
2016. nov. 7. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
87%
De... Továbbra is, kit érdekel, hogy ki mit vernyog? Ha kérdezik, hogy miért nem lesz, akkor megmondod, hogy azért, mert te úgy döntöttél, ès sem közük nincs hozzá, sem beleszólásuk nincs. A vénasszonyoknak is megmondhatod, főleg, ha édesanyád nem is volt vallásos, hogy képmutatásnak éreznéd, és ő maga sem akarná a vallásos kínlódást. Egyébiránt, semmi közük hozzá. Megértem a gyászod és fájdalmad, de ext a vergődést nem. Állj ki magadért és a döntéseidért, különben egész életedben a többi ember lábtörlője leszel. Úgy fognak veled viselkedni, ahogy hagyod. Felnőtt vagy, nem?
2016. nov. 7. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 acelsziv ***** válasza:
79%

"izgulni kell, hogy az öreg hívő rokonok elkezdenek-e jajveszékelni"

Hát kezdjenek el. Majd abbahagyják.

Apám halálakor és nem akartam se polgári, se keresztény szertartást, mert a polgárit tartó nő enyhén szólva elmebeteg, a pap meg közölte, hogy fizessek be egyszerre 10 évi egyházadót és beszélhetünk a temetésről.

Úgyhogy apámnat egy másik vallás lelkésze temette. Katolikus faluban, katolikus gyülekezet előtt. Benn is akadt a hang mindenkiben és érdekes módon nem is jöttek oda sokan részvétet nyilvánítani. Szerinted mindez hol érdekelt engem? Apám megkapta a végtisztességet és ennyi.

2016. nov. 7. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
47%
Nem sértésnek szántam az "anyád" szót. Csak leírtam, hogy szépen megköszönöd, hogy búcsút vettek anyádtól ( és újra leírom lassan: nem sértésnek szánom) Mi van, ez a szó mióta sértő? Vagy csak azt lehet leírni, hogy anyuka, édesanya??? Hiszen az anyud nem??? Amúgy meg, továbbra is azt mondom, hogy a gyász miatt most nagy hiszti is van rajtad. Ha nem akarod a messziről jött rokonokat egy itallal és szendviccsel megkínálni, akkor ne kínáld meg őket! Nem kötelező. De ezért minek kérdést kiírni?
2016. nov. 7. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem szep hagyomany

Amikor anyank elhunyt temetes utan mindenkit meghivtunk egy etkezesre

Meleg leves volt es szendvicsek.

Elokerultek a fenykepek osszeolelketek a reg nem latott rokonok.

Eskuvo es temetes osszehozza a vilaggba szaladt rokonokat.

A halalnal kit is sajnalsz ?

Aki meghalt annak mar semmi nem faj szenvedes vege.

Ha hivo volt mennyorszagba kerul ha nem akkor elmulik a fold korforgasaban.

Magadat sajnalod onzo modon hiszen neked fog hianyozni neked faj.

Tedd fere az onsajnalatot es a haragot a rokonok fele.

2016. nov. 7. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:

Én eltemettem anyámat, apámat és nem csináltam tort.

Mit érdekel téged, hogy olyan rokonok, akikkel soha többé nem akarod tartani a kapcsolatot, mit gondolnak?

A sírnál, a temetés után a részvétnyilvánításkor szokták meghívni az embereket a torra, te megköszönöd a részvétüket és kész.

Ebből tudják, hogy nincs tor és mehetnek a dolgukra.

2016. nov. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!