Ilyen esetben a gyámügy engedélyezi a költözést a 16 évesnek?
Ismerösömről van szó. 16 éves,3 hónap múlva szülni fog. Az anyja abortuszra akarta küldeni de nem engedte. Fenyegette azzal is hogy intézetbe megy a a babája,mert nem lesz a gyámja. Az apa betölti a 18at mire megszületik a baba,így ő lesz a gyámja,és a csaj anyjának semmi köze hozzá. Az apa családja mindenben támogatja a fiatalokat.
Most azt találta ki a csaj anyja hogy nem találkozhatnak a fiatalok,és ha megszületik a baba akkor sem mehet az anyja. Eddig ugy volt,hogy egy hét mulva ha vége a sulinak oda költözik a barátjához és a családjához. Az anyja fenyegeti hogy ha elmegy rendörökkel haza viteti.
nem az apa jogait vitatom de az újszülötett csecsemőt nem lehet elszakitani az anyától az anya és a gyerek együtt marad
hiába nagykorú az apa ha munkanélküli és a pelenkát nem tudja megvenni magát se tudja ellátni
nyilván kell egy felelős gyám a babának valoszinő ez az apai nagyszülő lesz ha vállalják
Nem gyám kell, csak segítség. Az meg egy csecsemő - különösen az első gyerek - esetén a friss szülők nagyobb részének szokott kelleni.
Azt pont nem szabad eltűrni, hogy a gyerek révén akármelyik szülői ház is sakkban tudja tartani a fiatalokat.
+Magyarországon a két szülőnek tökéletesen azonos jogai és kötelességei vannak, és a nemi diszkrimináció meg alkotmányos szinten tiltott...+
ez csak papíron igaz. van ilyen törvény valóban de hogy alkalmazzák e az más téma
kérdező: az esetedben (ok, legyen ismerős esete :) a legegyszerűbb megoldás az, ha a 16 éves kismama és a magzat apja 1 hónap múlva (amikor az apa betölti a 18. életévét) besétálnak a gyámhivatalba és:
- apa elismerő nyilatkozatot tesz
- 16 éves lány kéri a gyámhivatalt, hogy szülői engedély hiányában járuljanak hozzá ahhoz, hogy a gyermek apjával házasságot kössön (ehhez hasonló esetben a hivatal az esetek 99%-ában megadja a szükséges hozzájárulást akkor is, ha a szülő ezt nem teszi meg- ezesetb tk. a gyámhivatali engedély pótolja a 16 éves kiskorú esetében a szülői engedélyt, házasodni pedig 16. betöltött életkortól lehet lyen engedély birtokában)
Ha összeházasodnak, akkor:
- a 16 éves lány jogilag a házassággal NAGYKORÚ, cselekvőképes állampolgár lesz, így tehát a szülésekor már nem csak az apa (férje, aki betöltötte a 18. életévét) lesz cselekvőképes szülője a babának, hanem az anya, a feleség is.
Tehát teendő még egyszer röviden:
arra a napra, amikor az apa betölti a 18. életévét, előre időpontot foglalni a gyámhivtalba és amint megvan az engedély, azonnal időpontot kérni a házasságkötésre az anyakönyvvezetőnél (a kötelező várakozási idő alól a terhesség és a szülés időpontjára tekintettel az anyakönyvvezető felmentést adhat, tehát az engedély birtokában és a felmentéssel akár pár napon belül is lehet érvényes polgári házasságot kötni).
Amire érdemes figyelni:
- a 16 éves házas lány nagykorú lesz, nem jár tehát tovább a jogán semmiféle kiskorú után járó segély, családi pótlék stb.
- szabadon dönthet az életét és a gyermeke életét érintő valamennyi kérdésben (hol lakik stb.), ebben a nagyszülő (saját anyja) sem akadályozhatja meg érvényesen (legfeljebb a gyermek születése UTÁN polgári bíróságon indíthat keresetet a nagyszülői láthatásra, de az még odébb van (a bírói gyakorlat pedig ilyen konfliktusos családi helyzetben a havi 1* 1-2 óra FELÜGYELT láthatás, akár a gyámhivatal vagy a helyi családsegítő központ hivatalos helyiségeiben :)
Arra is érdemes viszont gondolni, hogy ha a házasság/ a gyerek apjával és annak családjával az együttélés nem megy, a kapcsolat megromlik, akkor a fiatal anyuka mehet a híd alá... érdemes tehát inkább normálisan megbeszélni, konszenzusra jutni a család minden tagjával, ha lehet- mert a jog az emberi kapcsolatokat nem tudja teljeskörűen rendezni és ezzel a házassággal és nagykorúsítással a lány anyjánál valószínűleg elvágja a kismama a hazafelé vezető utat.
Nem ismerjük a történet minden részletét, lehet, hogy ez az egyetlen megoldás- de én - amennyben egy mód van rá- nem égetném fel magam mögött az összes hidat, a vérszerinti családommal való kapcsolatot.
Minden jót: jogászhallgató
egyet megkérdeznék utolsó, ha nappalin tanul a nagykorusitott kiskoru akkor se jár neki családi pótlék?
merthogy úgy tudom nagykorúnak is elég sokáig jár ha tanul.
hogy gyes alatt jár e azt nem tudom, de a gyes egy aránylag kis időszak abban az időszakban amiben - szerintem - jár a családi pórlék s más is ha valaki nappalin tanul. ami úgy tudom 24-éves korig jár.
A másik, bocsáss meg kérdező ha ilyent kérdezek, de az édesapával mi van?
Úgy értem a 16 éves lány édesapjával.
Mert nincs szó se arról hogy sarkára állna és asztalra csapna de arról, hogy el van nyomva és meg se mer szólalni.
Azért kérdezem mert ha a 16 éves kény félárva akkor jár neki az árvasági segély is de csak míg tanul nappalin.
Az egyrészt sokat segít a megélhetésben, másrészt megmagyaráz az anya viselkedését is. Na nem emberileg hanem anyagilag. Nem csak a családi pótlékot vesztené el, de az árvasági segélyt is. És ennyi pénzért már érdemes tönkretennie valaki életét egy anyának látszó képződménynek.
A gyámhivatalban mondták a fiataloknak,hogy adják be a papirokat és költözzön gyámügyi engedéllyel,mert igy az anya tartási kötelezettsége nem szünik meg. De már több mint 3 hete ülnek a kérvényen. Ezért aggódnak,hogy ez nem elég komoly indok.
Ott mondták a fiunak,hogy amint meg születik a baba sos-be adják be a gyermekelhelyezést a bírósgon is,hogy ő neveli a kicsit. Mivel a lány anyja nem fogja vállalni a gyámságot. Már beszéltek ügyvéddel,és amint megszületett ő már adja is be a szükséges papirokat
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!