Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet csinálni, h valakit...

Mit lehet csinálni, h valakit kihasználnak a saját szülei?

Figyelt kérdés
A legjobb haveromat valósággal kihasználják a szülei!Már 20 éves lesz, de még nem dolgozik, csak az apja vállalkozásában...de nem fizetnek neki semmit...nem megterhelő a munka fizikailag, mert csak sofőr, de akkor is fárasztó....Ingyen dolgozik, még pizzázni se jön, mert nincs pénze, pedig nem szegények..Ha vesz egy colát, már leszidják, de uri fiú, h már ilyeneket vásárol...Ruhára is csak alig adnak neki, szal nem a legdivatosabb ruhákban jár(mert a szülei szerint x összegért már lehet venni egy szép valamit...persze nincsenek tisztában az árakkal)....ha a srác mondja, h nem elég a pénz, akk leb@sszák, h biztos elherdálta...Mikor mondtam neki, h álljon ki magáért és követeljen fizetést (mert hallottam már olyat, h vki a szüleinek dolgozik ingyen, de bármit kér (persze vmilyen keretek között), megkaphatja), akkor azt mondta, h minek követelőzzön, valahogy meg kell köszönni, h felnevelték, etetik, stb...én mondtam, h nem azért születtél, h kiszolgáld őket....legalább heti 2000 forintot kérj, h tudj szórakozni járni....amikor hívjuk vhova, akk az örege mindíg ad neki vmi feladatot (nem mindíg, de általában)....ha elhívjuk vhova(akár kocsival jön, akár gyalog), az apja azt fujja, h mi csak kihasználjuk azt a m@rhát....Annyira bele van oltva ez a program, h meg kell hálálni a szülőknek a mindenfélét(ez rendben is van, de én pld úgy hálálom meg, h nem teszem tönkre sem a saját, sem az ő életüket)....mondom, h ez nem jó így....A multkor beültünk egy bárba biliárdozni...kocsival voltunk, hárman...ő, egy haverunk, meg én...nem jött be, inkább hazament, mert ha meglátják ott a kocsit, akk azt fogják pletykálni, h iszik meg stb....mondom: kit érdekel, meg kit érdekelsz te, h pletykáljanak....nem vmi nagyfőnök vagy....erre mondja: "de ha apámék megtudják, h itt ál a kocsi, akk rögtön megvádolnak, h ittam....Amúgy ő jó srác...nem adott még okot a bizalmatlanságra...nem vedel, nem cigizik, szal rendes, de a szülei ennek ellenére sem bíznak benne és mindíg ellenőrizgetik...mondtam, h ha ok nélkül bizalmatlanok veled szemben a szüleid, akk már ott nem szülőkről van szó....erre ő:hát de akkor is....Mit lehet tenni?Ő a legjobb haverom!Szeretnék segíteni?Tanácsok?Ötletek?
2010. ápr. 6. 10:50
1 2 3 4
 31/35 A kérdező kommentje:
Am tenyleg jo, h tiszteli es szereti a szuleit....de meg kellene huzni mar egy kikurt hatarvonalat, h mikor eleg az engedelmessegbol....mert sok, ami sok....csak erre a szulei nem jottek meg ra....vagy rajottek, csak kihasznaljak....es ez megrosszabb.....holott vallasos csalad....akk miert csinalnak ilyet?! Egy idegenen is segitenek, ha szukseg lenne ra, nemhogy a haveromon....(ez is apamnak koszonheto...o ugyanis meg a foldon fekvo, ajult beteget is atlepne....en pedig soha nem leszek ilyen)Ezert nem adom fel soha....a feladashoz nekem minimum mozgaskeptelennek, fizikailag 99%-os kimerultsegben kell szenvednem....addig tortetek, amig birok....es ha eredmenyt latok...akk meg nagyobb erofesziteseket teszek....mar a haverom is mondta, h miert teszem....mert kikeszitem magamat a sok sz@rsaggal...h segitek neki, meg csak a kedveert szervezek kulon programokat...mert amugy nem menne ki a hazbol....de nem banom....egyszer csak sikerul....
2010. ápr. 6. 21:18
 32/35 anonim ***** válasza:

Még azt akartam írni: Ez a barátság kölcsönös? Ő is tesz a barátságotokért, vannak ennek jelei? Javasolnám, hogy azt is vizsgáld meg, hogy MIÉRT is érdekel Téged annyira a haverod élete?

Mert gyakran pszichológiai motivációk vannak a tetteink mögött. Ha érted, amire gondolok: magyarul egy "mögöttes" szándék. Nem rossz szándék, hanem valami pszichológiai "haszna" van belőle. Tudod, én szívesen segítek... gyerekkoromban is azt hittem, hogy azért, hogy a másiknak jót tegyek, de egy-két témába vágó könyvet elolvasva felfedeztem magamban, hogy néha ott volt a mögöttes szándék: nekem az, hogy "megnőttem a szememben" azáltal, hogy segíteni tudtam, nagyobbra értékeltem magam. Sokan meg azért, hogy mások többnek lássák. De sok más dolog is lehet emögött.

Azért írom, mert elsősorban önmagunkkal van elszámolnivalónk, magunkkal kell foglalkozni, és persze másoknak is a tőlünk telhető legjobbat, de az első én kell hogy legyek.

Javasolnám elgondolkodni első körben, a rád vonatkozó dolgok, pl.: Miért éppen ő a barátod? Miért pont ilyen barátod lett? Mi köt össze bennetek? Miért lesz neked jó, ha segítessz neki, van-e valami és ha igen, mi a Te hasznod ebből? Miért ragaszkodsz hozzá, mint baráthoz? Mit tanulsz a barátodtól? Mit tanulsz a családjától? Hogyan hat a Te életedre ez a helyzet? El tudnád fogadni azt is, hogy pl. segítessz neki, de ő kijutva ebből, teljesen elfordul tőled látszólag minden ok nélkül? Nem hánytorgatnád fel neki a jótettedet?

2. körben: Biztos megvolt az oka, amiért a barátod pont oda született, ebbe a nagyon nehéz helyzetbe (Isten vagy akárhogy nevezzük, ő tudja!), mennyire van jogod befolyásolni ezt?

Szerintem ha a tőled telhető legjobbat teszed, senkinek sem ártva (apját is tiszteletben tartva!), akkor jól teszed, és ha a saját magadra vonatkozó részét tisztáztad, akkor dícséretes hogy jót akarsz. Nem élhetsz, dönthetsz senki helyett, de ha tapintatosan, emberségesen felhívod a figyelmét, hogy ez nem megszokott, lehetne szerinted jobban is, elfogadva a mások döntését, az igazi jószándék szerintem dícséretes.

(tegnapi 12.26-os)

2010. ápr. 7. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 A kérdező kommentje:

Értem, miről beszélsz...én is eléggé vágom a pszichológiát....Sztem azért segítek neki....hogy....nem is tudom....a haverom....egyrészt kötelességemnek érzem...vmilyen szinten....másrészt örömmel tölt el, h látom, h eredményt értem el...és ezzel neki(v esetleg másnak) segítettem....Am igen...ő is viszonozza a barátságot...annyit nem tesz értem, mint én érte, de nem közönyös....Am szerintem még az is jó lenne, ha tényelgesen egy normális haverommal tudnék elmenni szórakozni/csajozni/bármi......vele viszonylag lehet normális dolgokról dumálni, mert nem fog a képembe hazudni, mikor megkérdezem vmiről a véleményét...nem tudom....látszik, h érdemes arra, h jól éljen...azért barátkozok vele...mert több évvel ezelőtt én is félénk, visszahúzódó, szégyenlős ...stb voltam....1szer történt valami, ami hatására teljesen más lettem...a teljesen, az 100%-ot jelent...ő is megváltozott kicsit(állítás szerint az én hatásomra...meg kicsit az új osztály is besegített(ahol nem ismerték, és nem úgy kezelték, mint a régi osztályában...hanem idegenként, aki ki tudja, h milyen...))......de nem eléggé változott meg ahhoz, h boldogan tudjon élni....ezt egy barát látja...

És igen...ha látnám, h van egy barátnője...nem használják ki....senki nem használja ki....néha kikapcsolódna...szórakozna=boldog lenne....és (a te példád szerint) elfordulna tőlem...mert pld új barátai lennének v bármi ok...akk el tudnám viselni...mert látnám 1részt, h jól érzi magát és elértem, amit akartam...

2részt tudnám, h ez csak nekem köszönhető, és ez az ára....

természetesen megpróbálnék tenni vmit, de el tudnám fogadni...nagyon nehez, de el...

Szerinted jó ötlet felhánytorgatni a jótetteket...?

Soha nem kértem, h fordítson hátat bárkinek is (szülők, haverok stb)...csak azt, h tudjon nemet mondani egyes dolgokra....ne alkalmazkodjon, hanem érje el, h hozzá alkalmazkodjanak....feltettem neki a kérdést, h milyen elvárásai vannak...mondott egy pár példát, de csak magával szemben, mondom:"másokkal szemben, másoktól mit vársz el?"Ő ilyen, ő inkább alkalmazkodik....Mondom neki, h persze, ez a könnyebb út, ezért használ ki az, aki tud!...de ő ilyen...stb....néha elegem van, de semmiképpen sem adom fel....Am, ha felhánytorgatom neki a "jótetteket", az miben segít....beismeri, h igazam van...és ennyi...mondtam neki, h az apaj (ez am igaz) jobban hitt egy alkoholista ISMERŐSÉNEK, mint a saját fiának!Ez most akkor mi is?Elismerte, h igazam van, de nem közölte az apjával, mert úgysem hallaná meg, mert nem akarná meghallani, mert a lelke mélyén tudja az öreg, h rosszat tett...és menekül a hibái elől, ahhelyett, h szembenézne velük....én inkább szembenézek, ha nehéz is, de inkább megteszem...de ez én vok....

Am mondanál pár konyvcímet?

Szeretek én is ilyeneket olvasgatni...Kösz

2010. ápr. 7. 12:35
 34/35 anonim ***** válasza:
Eric Berne könyveit javasolnám, elsőnek az "Emberi játszmák", majd a "Sorskönyv" is hasonló.
2010. ápr. 7. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 A kérdező kommentje:
Am mi a velemenyed a helyzetrol?
2010. ápr. 8. 10:03
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!