Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha összeköltözik egy pár,...

Ha összeköltözik egy pár, szokás az odaköltözőnek valamiképp kompenzálni a másikat?

Figyelt kérdés
Párommal az összeköltözés küszöbén állunk, azonban a piszkos anyagiak lassacskán közénk állnak. Neki Debrecenben van egy lakása (hitellel) amit kiad albérlőknek, akik többet fizetnek ezért mint a hitele, és nekem is van egy lakásom Budapesten (hitellel) ahova az összeköltözést tervezzük. Abban már megállapodtunk, hogy a rezsit, közös költekezéseket közösen álljuk, abban viszont nem tudunk dűlőre jutni, hogy kell-e/szokás-e ilyenkor valami lakhatási hozzájárulást kérni a másiktól. Ugyanis az én baráti körömben 2 megoldás létezik: A) az egyik lakásból befolyó bevétel közös B) aki beköltözik a másikhoz az ad valamiféle lakhatási hozzájárulást/albérletet. A pároméknál viszont teljesen az ellenekzője a szokás, ő el sem tudja képzelni, hogy fizessen nekem azért hogy nálam lakhat. Ami azért nem igazságos szerintem, mert neki azért nem kell hitelt fizetnie, mert kifizetik az albérlői, ami meg amiatt lehetséges hogy az én lakásomban lakunk. Így ő szinte ingyen akar lakni, míg én fizethetem a jókora hitelemet. Nagyon hülyén látom a dolgokat?
2010. márc. 31. 13:03
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
Szerintem felezzétek a lakbért, és a közüzemi számlákból legyen legaláb egy, amit átvállal. Érdekes, hogy fel van háborodva; fogadni merek, hogy fordított esetben elvárná tőled, hogy Te fizessél neki.
2010. ápr. 4. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
Szerintem az lenne igazságos, ha a bérleti díj felét adná oda neked, hisz ahhoz azért juthat hozzá, mert nálad lakhat, és így ő is tudná a hitele egy részét fizetni abból, meg te is.
2010. ápr. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
Mi hat éve élünk együtt és a legfontosabb elvünk az 50:50%-os költségmegosztás. tartsd ehhez magad.
2010. ápr. 4. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolom, hogy mind a ketten elég önzőek vagytok, és képtelenek a kompromisszumra. Hidd el, hogy tartós együttélésnél az enyém-tied-játék nem vezet célra, és csak kényelmetlenségeket szül. Persze az embernek szüksége van arra, hogy legyenek saját dolgai, amik tényleg csak az övék, de olyanokon szívózni, hogy "az a szemét azt várja el tőlem, hogy ingyen lakhasson nálam, míg én nyöghetem a hitelt" - na, ez máris rossz hozzáállás.


Itt két eset állhat fenn: vagy jobban szereted a pénzedet, mint őt, vagy nem éltél még együtt senkivel. Esetleg a kettő egyszerre...


Ami számodra is ki fog derülni, az az, hogy egy párkapcsolat nem arról szól, hogy "vagyok én és van ő", hanem arról, hogy "mi vagyunk". Akárhogy fogtok próbálkozni, nem fog sikerülni mindent fele-fele arányban elosztani. Lehetsz továbbra is kicsinyeskedő, filléreskedő, de ezzel csak az együttlakás örömét mégezed meg.


Ha már így állsz a dolgokhoz, akkor azt mondanám, amit a többiek: add ki bérbe a lakásodat idegeneknek, és közösen béreljetek egy lakást. A rezsit és a bérletet elosztjátok, és mindenki fizeti a maga kis hitelét tovább. Ez a lehető legköltséghetékonytalanabb megoldás, de aki képtelen a kompromisszumra, arra az élet kényszeríti rá azt. Ez esetben a kompromisszum tárgya az, hogy pároddá fogadod-e az illetőt, vagy továbbra is az anyagiak diktálnak-e a kapcsolatodban.

2010. ápr. 4. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
Amikor én költöztem a vőlegényemhez a leendő anyósom is azzal jött nekem, hogy fizetnem kellene vmiféle lakhatási pénzt. Ezen én teljesen kiakadtam és szerintem neked sincs igazad. Azt nem lehet elvárni a párodtól, hogy ő fizesse a hiteled felét. Mi lenne akkor ha estleg pár év múlva szétmentek? Akkor ő jogosan ugyis vissza követelné a pénzét és te kénytelen lennél visszaadni. Arra kérheted és az természetes is, hogy amíg együtt vagytok ő fizesse a teljes rezsit vagy legalábbis a nagyobb részét.
2010. ápr. 4. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
bakker!! te ne fizesd az ő hitelét csak ha biztosít arról papíron, hogy nem bukod a pézt ha szétmentek. Ez minimum közjegyzői okirat legyen. Én a párommal lepapíroztunk mindent és nem gondolunk erre. mielőtt összejöttünk mindkettőnknek volt pár cucca. Amióta együtt vagyunk vettünk egy autót és papíron fifti-fifti. Nem tervezzük, hogy szétmegyünk, de jobban érezzük magunkat így. Egyébként közös a kassza is, de ügyelünk az egyensúlyra.
2010. ápr. 4. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
54%

Nálunk én fizetem a (saját) lakásom rezsijét, a saját kiadásaimat (pl. ruha, hobbi, ebéd hét közben), a párom pedig az (ő) autója költségeit (benzin, karbantartás, biztosítás stb.), amivel engem is hurcol, akár vidékre is, viszont jogsim nincs, tehát nem vezetem, valamint az itthoni kajálás és a közös szórakozás, étterem nagy részét. Ha úgy adódik, hogy egyedül megyek vásárolni (kaját), természetesen nem nyújtom be a számlát. A rezsibe olyasmivel száll be, hogy nekem nem volt internet, de mikor ideköltözött, akkor előfizettük.

Egyébként nem téma, ki mennyit fizet, az elejétől közös jövőt terveztünk.

2010. ápr. 4. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 anonim ***** válasza:

Ha te fizetteted vele a hiteled felét, de te nem fizetsz az övébe, ha esetleg szét mentek( ami igen sanszos ) akkor jogosan tart igényt a lakásodból legalább egy sarokra.Hisz ő is fizette.Sztem két megoldás van:

-kiszámoljátok hogy mennyi lenne kb a rezsi és a havi kaja, annyit összedobtok, a maradékból pedig mindenki fizeti a maradék kiadásait.Saját lakáshitel, ruházkodás,stb...

-Összedobtok minden pénzt, beleértve a párod albérlőitől befolyt pénzt is, és mindent közösen fizettek. Két lakáshitel, rezsi ,kaja, minden.Ennél amikor szétmentek, nincs baj hogy dehát fizettem a lakásod hitelét, mert én meg a tiédét fizettem.Egy-egy.

Ha nem tettszik egyik megoldás sem, mert az elsőnél pl a párodnak több pénze marad, a másodiknál meg pl. az ő hitelére többet fizettetek mint a tiédre, akkor ebben a pillanatban felejtsd el az összeköltözést.

Egyébként nem is hallottam még olyanról, hogy valaki az élettársától még plusz pénzt kér mert ott lakik nála.

2010. ápr. 5. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:
En ugy gondolom, hogyha egy kapcsolat nem all olyan szinten, hogy kozos kasszan legyetek, akkor meg abszolut nem vagytok keszek az osszekoltozesre, mert annak a kapcsolatnak nem sok jovoje van, ha azt nezitek, hogy a honap vegere x y 20 ezerrel jobban jart. Ha itt tartotok, nem biztok elegge egymasban es nem szabad osszekoltozni. Persze olyanok is vannak, ahol nagy a bizalom es az egyik fel kihasznalja a masikat. Ezt sem szabad hagyni. Marmint hogy valaki elsosorban azert koltozzon be a masikhoz, mert anyagilag jol jar, aztan lelep, ha mar jol megszedte magat, mert igy ki tudja adni az egesz lakasat alberletnek, osszeszedi magat nalad, aztan ennyi. Nem azt mondom, hogy a te parod ilyen, de meg az is lehet, ahogy kivettem a szavaidbol...es szerintem ez a kapcsolat nem erett meg az osszekoltozesre, ha errol nem mersz vele beszelni, ha nem kerdezel ra arra, amit az utolso mondatokban irtal.
2010. ápr. 5. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:

Szia!


Végig olvastam az összes kommentet. :)


Egy rövid történet:

Volt egy pasi ismerősöm a fősuli alatt, aki nem tudta fizetni a koleszt (sem, és ahelyett hogy elment volna a TESCO-ba pakolni - mint a többi normális pasi), inkább "beleszeretett" egy csajsziba, aki a közeli faluban lakott, emeletes családi házban a szüleivel. (a pasi olyan pozícióban volt, ahol utána tudott nézni ilyesminek). "Ismerettségük" után Kb 4 hónapra rá odaköltözött. (!?) Semmit sem fizetett. Aztán fősuli véget ért, lediplomázott, elhelyezkedett és rá 3 hónapra (persze a próbaidő lejártával) bejelentette a csajszinak meg a családjának, hogy ideje szétköltözni... aztán még egy-két hónapig úgy csinált, mintha még próbálkozna megmenteni a kapcsolatot. Aztán összefutottunk, és elmesélte, hogy mennyire kínszenvedés volt kihúzni 3 évig...


Tanulság:

Nagyon meg kell nézni és fontolni, hogy kinek mit engedsz meg.


A mai világban a kapcsolatok 10%-a életképes, a többi meg a "most nincs senkim, de azért legyen mellettem valaki hogy ne unatkozzak"-ról szól.


Szerintem ennek az egésznek lehúzás szaga van:

1. Ha komolyan gondolná a pasid az összeköltözést és még hosszú távra is tervez, akkor miért nem adja el az ő lakását, és a bevételből pedig kiegyenlítené a Te hiteledet, aztán írnátok egy szerződést (közjegyzővel) hogy akkor innentől kezdve A TI közös tulajdonotok a lakás... (bár nem tudom, mennyi hitelt fizettél ki már, lehet ezért nem is lenne ez célszerű)... bökkenő akkor van, ha szétmentek, mert akkor egymást ki kell fizetni és így macerás...


2. De ha ettől az egésztől ódzkodtok, írjatok albérleti szerződést, ami a hiteled havi törlesztő részletének a fele + rezsi fele. Így ha ott is hagy, nem követelheti tőled hogy fizesd vissza a pénzt! Azt hogy albérletbe költöztök, szerintem nem túl jó megoldás, mert mi van akkor, ha nem találsz albérlőt? vagy egy korábbi felmondja, mert talált jobbat? Akkor ott marad neked még a lakás rezsije is, ami nem kevés...


3. Ha meg vágja a pofákat, akkor küldd el albérletbe negyed magával ... aztán ott meg fizethet...

2010. ápr. 5. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!