Ha nincs gyerekem, és férjem sem, csak élettársam, akkor ki örökli meg a vagyonomat? Érdemes lenne végrendeletet íratni?
8: De a köteles részre a törvények vonatkoznak. Azt nem írathatja át másra végrendelettel sem. Tehát mindenképpen örökölnek a szülei, hiába ír végrendeletet.
Persze máshogy meg lehet oldani, de nem végrendelettel.
Kérdező, végrendeletet kell írni, ez esetben a köteles rész (1/3 az új Ptk-ban) feletti 2/3-részét a vagyonnak arra hagyod, akire akarod.Ez az alapeset. Ha viszont ugyanabban a végrendeletben méltatlanság okán kitagadod a szüleid (és a párodnak elmagyarázod, hogy hogyan tudja ezt bizonyítani, mert aki helyettük örökli a kvázi-kötelesrészt, annak kell) akkor az egész vagyont örökölheti az élettársad.
Házasság esetén nem, a házassággal max annyivaél lennél beljebb, hogy a kötelesrész fele is az özvegyé, tehát akkor nem 2/3, hanem 5/6 részt hagyhatnál rá, a szüleidet teljesen kigolyózni csak kitagadással vagy kizárással tudod.
(vagy, ha kötsz vele egy eltartási szerződést, és utána még letelik 2 év, akkor a halálod esetén automatikusan az ő tulajdonába kerül a szerződésben jelzett vagyon, az örökség meg 0 lesz.)
Én úgy tudom, ha nem írsz végrendeletet, állambácsi teszi zsebre a pénzt.
De ha még se gyereked, se házasságod, akkor miért gondolkodsz a halálodon?
#14, nézzük a tényeket:
7:78. § [Kitagadási okok]
(1) Kitagadásnak van helye, ha a kötelesrészre jogosult
a) az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;
b) az örökhagyó sérelmére bűncselekményt követett el;
c) az örökhagyó egyenesági rokonának, házastársának vagy élettársának életére tört vagy sérelmükre egyéb súlyos bűncselekményt követett el;
d) az örökhagyó irányában fennálló törvényes tartási kötelezettségét súlyosan megsértette;
e) erkölcstelen életmódot folytat;
f) – akit végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek – a büntetését még nem töltötte ki;
g) a tőle elvárható segítséget nem nyújtotta, amikor az örökhagyónak szüksége lett volna rá.
(2) A nagykorú leszármazót az örökhagyó a vele szemben tanúsított durva hálátlanság miatt is kitagadhatja.
(3) A szülőt az örökhagyó a sérelmére elkövetett olyan magatartás miatt is kitagadhatja, amely a szülői felügyeleti jog megszüntetésére ad alapot.
(4) Házastársát az örökhagyó házastársi kötelességét durván sértő magatartása miatt kitagadhatja.
(5) Aki kitagadás miatt kiesik az öröklésből, nem jogosult törvényes képviselőként a helyébe lépő személy örökségének kezelésére. Az ilyen vagyon kezelésére a szülői vagyonkezelésből kivont vagyon kezelésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
Amennyit a Kérdező itt leírt, az 1/g pont egész jó eséllyel működhet. Tudod, az új Ptk - mint láthatod - jócskán kiterjesztette az érdemtelenségi okokat, és bekerült közé néhány kifejezett gumiszabály, mint ez a g-pont is...
Ha összeházasodtok és nincs gyerek is örököl a szülő.
Írj végrendeletet,ma köteles rész csak egy ideig jár,mamíg megtámadható a végrendelet..de errő inkább egy jogilag jártas embert kérdezz, évente változik kb az utóbbi 5évben..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!