Halálom esetén ki örökli a vagyonomat? Az 5 éves fiam, vagy a feleségem, vagy a testvérem?
2014 március óta az öröklésrend szerint a házastárs egy gyerekrésznyit örököl, ha van gyerek, akkor ő , ha incs, akkor a szülők. Ha ők sincsenek, akkor a testvérek öröklik a többit.
A házastársnak jár haszonélvezet is...
Így, hogy nem ti laktok ott, a feleséged és a gyermeked 50-50%-ban örökli és a feleségednek nem lesz rá haszonélvezeti joga.
Ha esetleg odaköltöznétek és ott élnél a feleségeddel, akkor a tulajdonjogot 100%-ban a gyermeked örökölné, viszont a feleségednek lenne rá holtig tartó haszonélvezeti joga.
Ez természetesen csak akkor igaz, ha nem végrendelkezel.
Úgy néz ki itt is körbejárt a lepontozó mániás.
Teljesen mindegy, hogy ti ott laktok-e vagy nem, ha nincs a testvéred nevén akkor a gyermeked örökli a részed, a feleséged haláláig tartó, vagy újabb házasságig tartó haszonélvezeti jogot(vagy minek hívják) kap, plusz a gyerek nagykorúságáig felügyeletet. A testvéred akkor örököl tőled, ha végrendeletben ráhagyod, vagy lemondasz a javára.
Apám sem lakik a bátyjával meg az anyjával az anyja házában, ha meghalna a mama akkor is járna neki a részarányos rész, általa pedig nekem az övé. Az hülyeség, hogy ott kell neked is élned. Ha kinn élnél külföldön akkor is lenne örökségi részed, amit a gyereked örököl, ha te előbb meghalsz mint a szülőd.
Már ne haragudj, de miért jutott eszedbe? Ugye nem akarsz meghalni?
Köszönöm a válaszokat!
Sajnos már meghalt az illető balesetben, és csak az egyszerűség kedvéért írtam E/1 személyben. :( :'(
Ha jól értem, akkor a gyerek lesz a tulajdonosa az ingatlan negyedrészének. Az anyja pedig haszonélvező az élete végéig, vagy míg újra nem házasodik. Tehát eladni csak a tulajdonosok (az apa, testvér) és a gyámhivatal engedélyével lehet, igaz?
Nem. Az feleség és a gyerek 50-50%-ban örökli, tehát mindketten megöröklik a ház 1/8-1/8 részét és nem lesz a feleségnek haszonélvezeti joga.
A gyerek nevében a törvényes képviselő jár el, aki valószínűleg az anyja. Az ingatlan értékesítéséhez (ami a gyerek részét illeti) gyámhatósági jóváhagyás is szükséges. A közös tulajdon pedig még tovább bonyolítja a kérdést.
Jaaa, már értem, akkor ez változhatott meg mostanában a törvényben, azért értelmeztem félre.
Akkor anyukának nagyon nehéz lesz ebből hasznot húznia (sajnos bármire képes)
Köszönöm a felvilágosítást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!