Miért fontos hogy a pároknak hasonló legyen az értékrendjük?
A más értékrend elég sok mindent jelenthet.
Pl az egyik fél szerint házasság előtt nincsen szex, a másik szerint igen. Pl az egyik azt mondja, hogy tanuljon tovább a gyerek egyetemen, a másik szerint elég, ha az érettségije megvan. Az egyik minden héten a barátaival a kocsmában van, a másik soha nem jár el. Az egyik k..vás/chippendéles legény/lánybúcsút tart, a másiknak ez nem fér bele. Az egyiknél belefér a flörtölés egy idegennel, a másiknak még a csók is - szex már nem - vagy éppen még a flört sem fér bele. Az egyik seftel vagy lop, a másik nem. Az egyik füvezik, a másiknak még a rendes cigi sem fér bele. Az egyik a gyerekeit vallásos suliba akarja íratni, a másik szerint a vallás hülyeség, hallani sem akar róla....
Szóval elég sok minden lehet. Nem kell szerintem mindenben teljesen egyeznie, de azért tudjatok valami közös nevezőre jutni.
Mert a parkapcsolat kompromisszumok tomkelege.
Legyen akar nagy volumenu, mint pl. gyerekvallalas, vagy olyan aprosag, mint, hogy mit nezzunk a teveben.
Ha nem hasonlo az ertekrend, akkor az csak folyamatos vitat szul.
Ez tényleg kérdés? Barátságok se születnek nagyban egyező értékrendek nélkül, nem még kapcsolatok. De pontosan mit értesz te értékrend alatt? Mert ha helyesen értelmezed a szót, akkor nem kellene felmerülnie kérdésnek...
Ha a férj rasszista, a feleség nem, akkor puff neki, a feleség nem fogja elfogadni a férj faji gyűlölködéseit. Ha a feleség tisztességtelen, lop, csal, hazudik, a férj pedig becsületes, tisztességes, akkor ismét puff neki, mert a feleség nem fogja jó szemmel nézni, hogy a férj türelmesen, güri munkával akar előre jutni, míg a férj nem fogja elfogadni, hogy az asszony lopni akar. És sorolhatnám a hasonló ellentéteket, amik nem fognak egymás mellett megférni. Olyan lehet, hogy az egyik fél számára fontos a természetjárás, a másik viszont inkább olvasással, tv nézéssel szeretné tölteni a szabadidejét, de ilyen esetben nem értékrendekről beszélünk, hanem érdeklődési körökről. Ezen lehet csiszolni, kompromisszumot kötni.
Amennyiben egyikük az átlagosnál kompromisszumképesebb, abban az esetben nem kell, hogy hasonló legyen az értékrendjük. Pl. ha az egyikteljesen másfajta életmódot él, vagy város helyett falun akar élni, vagy 1 gyereket akar, nem hármat, vagy úgy gondolja, hogy a család elsőbbséget élvez a munkával szemben, viszont a másik pont ellenkező nézeteket vall, abban az esetben vagy valaki lemond valamilyen elképzeléséről/vágyáról, vagy elválnak az útjaik előbb-utóbb.
Nálunk nagyon jól jön, hogy hasonlóan gondolkozunk a pénzről, arról, hogy mi a fontos az életben, hogy hány gyereket akarunk, milyen életmódot akarunk élni, és mindezt hol, hogyan érdemes nevelni a gyereket, stb. Amikben nem értünk egyet, ott pedig kölcsönösen képesek vagyunk megegyezni valamiben, ami mindkettőnknek megfelel.
Az értékrendbeli különbségek más vallású vagy kultúrájú embereknél például könnyedén kijöhetnek, mert ott érződik, hogy ki milyen alapelképzeléseket hoz a saját környezetéből. Pl. ha egy menyasszony szüzen akar férjhez menni, ahhoz vagy az kell, hogy a vőlegénye is így gondolja, vagy az, hogy a kedvéért ebbe belemenjen. Ez például értékrendbeli különbség.
De az is az, hogy a pénzt valaki teljesen el akarja költeni, ha már megkereste, vagy mindenképpen félre akarja tenni X %-át, és rövidebb távon akar visszafogottabb életet élni, hogy a hosszabbtávú céljait elérje.
Vagy pl. valaki vegán, a párja viszont nem, és nemcsak egészségügyi dolgok miatt kell így ennie, hanem az értékrendjébe sem fér bele, akkor nekik lehetnek nehézségeik a gyereknevelés terén, mégha egymás életmódját el is tudják fogadni.
De mindezek közül egyik sem gond, ha legalább az egyik, vagy mindkét fél hajlandó a kompromisszumra. Egyik ismerősöm egy olyan férfihoz ment feleségül, aki szerint a gyereknevelés a nő dolga. Az ismerősöm ezt mára már - ha nehezen is, de elfogadta, illetve annyira sikerült átbeszélniük a dolgot, hogy a férfi is besegít most már valamennyit.
Megszoksz, vagy megszöksz:)
minden ember viselkedeset viszanyat mas emberhez a magaval hozott peldak es a sajat kialakitott ertekrend es normaak hatarozzak meg.
Egy csomo konfliktus szarmazik ha a ket ember erkolcsi ertekrendje es normaja kulonbozik ill a magukkal hozott szerepek elternek.
pl otthoni munka csalad csalad vezetoje szerepek oltozkodes dieta stb stb
Alapvető dolgokban nagyon fontos, hogy egyezzen az értékrendetek. Ilyen a
munkához
pénzkezeléshez
párkapcsolathoz
evéshez
házimunkához
szülőkkel való kapcsolattartáshoz
lakóhely megválasztásához
utazáshoz
való hozzáállás és még sok más is. Ha az előbbiekben ellentét van, abból az egyik csak rosszul jöhet ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!