Milyen jogi lehetőségek vannak testvéri örökség megoldásában amennyiben az egyik fél nem hajlandó eladni az örökölt ingatlant?
A lényeg a cikkből:
Ha a közös tulajdon természetbeni megosztására és megváltásra sincs lehetőség, az ingatlant értékesíteni kell. Ha a felek az értékesítésben sem tudnak megállapodni, a bíróság csak árverés útján történő értékesítést és a vételár megosztását rendelheti el, ez azonban a közös tulajdon megszüntetésének legvégső módja. Az ítéletben a forgalmi érték alapulvételével meg kell határozni a legkisebb árverési vételárat és azt is, hogy ez hogyan oszlik meg a tulajdonostársak között. A bíróság dönthet úgy is, hogy csak olyan vevő részére lehet árverezni, aki a bentlakónak megfelelő cserelakást ajánl fel. Ha az árverési vevő és a bentlakó között vita van arról, hogy a lakás megfelelő-e, erről a bíróság külön perben dönt.
Ha nincs közös kompromisszum az ingatlan eladás ügyében, akkor lehet kérni a bírósági kényszeres ingatlan értékesítést.
Bírósághoz kell fordulni, ahol a bíró először megpróbál ész érvekkel hatni a másikra, hogy rendezze az örökséget, adja el az ingatlan. Ha nem hajlandó akkor a bíró adja el az ingatlant, és ő intézi az örökség elosztását. Persze ha valaki ide jut el, annak számolnia kell azzal, hogy jelentősen kevesebb összeghez fognak hozzáférni, mert a bíróság nem a magasabb haszonért fog értékesíteni, hanem eladja amennyiért tudja (nyilván reális áron)
Bár a nővérem nem örökség miatt nem jutott hozzá a fele ingatlanjához, hanem válóper miatt, de végül is 4 év pereskedés után a bíróság adta el az ingatlant.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!