Ebben az esetben mi lenne az örökséggel?
Nos előre le szeretném szögezni hogy félre értés ne essék szerencsére nem vagyok ilyen helyzetben, csak eszembe jutott egy ilyen dolog hogy ilyenkor mi lenne, kire szállnának egy adott személy ingó és ingatlan tulajdonai... szóval ebben az esetben mi történne? :
Ha van egy házaspár, és van egy közös gyerekük és meghal az egyik szülő, ( az akinek a nevén van a lakás és a személykocsi ) nemtől függetlenül ( lényegtelen hogy az anya vagy az apa ) és nem volt végrendelet akkor kire száll a vagyona? a gyerekére vagy a testvérére, testvéreire és esetleg szüleire? és ha esetleg a gyerekre akkor ez ellen a testvére, testvérei, szülei tehetnek valamit?
Az új Ptk szerint fele részben a gyerekre, fele részben pedig a házastársra.
És természetesen, ha az ingatlan közös tulajdon, csak az elhalt fél része képezi az örökséget.
A régi Ptk. szerint csak a gyerekre, a házastárs holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten.
Szóval attól függ, hogy a halál 2014. március 15. előtt vagy után következik/következett-e be.
Ezt amit az utolsó ír miért kezdékel itt a vyakorin szajkózni?
Ez baromság, a különvagyon is az örökség része..
"Dr. Izsák Orsolya az ingatlan tulajdoni hányadával kapcsolatban elmondta: a közös tulajdonú ingatlanokon haszonélvezeti jog alapítása történik, azonban minden egyéb különvagyon illetőségen a házastárs egy gyermekrésznyi részt örököl. A túlélő házastársnak lehetősége van arra, hogy ennek megváltását kérje a leszármazóktól."
"és mi van akkor ha csak sima válás van, és ha pl az anyánál marad a kiskorú gyerek és az apa vagy fordítva hogy az apánál marad a gyerek és az anya meg akar tartani pár dolgot a gyereknek vásárolt holmik közül? gondolok itt pl tv számítógép házimozi, telefon stb..."
Az, hogy a szülök elváltam a gyerek öröksödési jogát semmiben sem befolyásolja (söt ha olyan gyereke lenne a meghaltnak, akit nem is ismert, az is ugyanúgy örökölne).
A gyerek által örökölt dolgokhoz a másik szülönek nincs köze, ugyanígy a gyereknek ajándékba adott tárgyakhoz sem, azok a gyerek magántulajdonát képezik. A másik szülö ezt a gyerektöl megVEHETI, amennyiben a gyyerek ebbe beleegyezik, a pénzt a gyerek ténylegesen megkapja, és azt saját belátása szerint használhatja fel.
A válással egyedül a másik szülö öröködödési joga szünik meg.
"vagy akkor ha ezeket a gyerek pl a spórolt pénzén vette gondolok itt pl olyanra hogy ünnepekkor, húsvétkor, karácsonykor rokonoktól, ismerősöktől kapott pénzből vette vagy akkor ha ezeket a szülők vették neki"
Ezek is a gyerek saját vagyontárgyai, nem képezik az örökség tárgyát.
szóval akkor ha például csak simán elválnak, akkor a gyereknek vásárolt holmikat legyen az bútor vagy elektromos eszköz nem vehetik el tőle és megy a gyerekkel ahhoz a szülőhöz ahová a gyerek?
és mi van abban az esetben ha az egyik gyerek az anya előző házasságából van? akkor is viheti a gyerek magával ezeket a holmikat? megtarthatja attól a gyerek például a számítógépjét vagy a telefonját hogy az apa nem a vér szerinti apa és elválnak az anyjával?
szóval ha például az én anyám elvált a vér szerinti apámtól majd hozzáment egy másik férfihoz, ( aki persze nem vett a nevére ) és még együtt volt vele, vettek nekem számítógépet és telefont vagy bármi mást, aztán elválnak, akkor én ezeket megtarthatnám? vagy ezekkel mi lenne?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!