A volt férjemm halála után a felesége ki akar rakni a házból. Jogosan csinálja ezt?
Amikor a férjemmel elváltunk, én maradtam a gyerekekkel a házban, ami a férjem nevén volt, de a házasság alatt vettük, nekem ezen a házon haszonélvezetem van. Ő beköltözött a lakásomban (haszonélvezete lett rá bejegyezve) és ott élt a mostani feleségével és annak 4 gyermekével. Ilyen esetben hogyan alakul az örökség és az özvegyi haszonélvezet?
A felesége szerint ki kell költöznünk a házból, mert az özvegyi haszonélvezet előnyt élvez.
Te laksz a férjedében, amin haszonélvezeted van, új asszony a tiédben, amin a férj haszonélvezeted volt, ha jól értem.
A férjed lakását a gyerekek öröklik, neked maradhat rajta haszonélvezeted. A te lakásod meg a tiéd, ennyi.
Cseréljetek lakást az új asszonnyal, költözz vissza a sajátodba, a férjedét adjátok el, osszátok el a pénzt a gyerekek között.
Nekem van egy 2 szobás lakásom. Ezt a házasságunk alatt kiadtuk albérletbe és vettünk egy családi házat, Csak a férjem kapott hitelt, mert én GYED-en voltam, így a ház az ő nevére került. Válásnál nem akartuk a gyerekeket kiszakítani a megszokott környezetükből, ezért én maradtam velük a házban, a nevemre haszonélvezet lett bejegyezve a házra. Mivel a férjemnek is kellett valahol laknia, én felajánlottam, hogy menjen a lakásomba és bejegyeztettük a nevére a haszonélvezetet. Azért így csináltuk, mert bár elég normálisan váltunk el, de ki tudja, később ki hogyan dilizik be és így egyikünk sem semmizhette volna ki a másikat.
A házat a gyermekeink öröklik, már csak az a kérdés, hogy arra a házra is jár-e özvegyi haszonélvezet, amire már alapból van egy.
A házat nem szeretném eladni, mert rengeteg emlék fűz hozzá és a gyerekeknek is ez az otthonuk.
"A férjed lakását a gyerekek öröklik, neked maradhat rajta haszonélvezeted. "
Ez nem így van, a FÉL házat öröklik felosztva a gyerekek (ugyanis a másik fele, ha ketten vették, akkor a volt feleségé), és ugyanerre a FÉLRE van az özvegynek haszonélvezete, ami csak akkor léptethető érvénybe, ha a szerződéses haszonélvezet lejárt.
Na, összefoglalva:
- A saját lakásod a tiéd. A volt férjed haszonélvezete annak halálával megszűnt, nem örökölhető. Kirakhatod onnét minden további nélkül az özvegyet.
- A volt férjeddel közösen vásárolt házatok közös tulajdon, ha nem különvagyonból vagy örökségből vásárolta a férjed. Ilyen esetben a fél ház jogilag a te tulajdonod, a másik fél pedig a 4 gyereke között lesz felosztva, és erre a félre van haszonélvezete az özvegynek is, DE neked az egész házra érvényes a haszonélvezeted. Az özvegyi haszonélvezet csak a szerződéses lejárta után érvényesíthető, ahogy a tulajdonjog is = nem tudnak kirakni, és a haszonélvezet lejárta után is tiéd a fél ház.
- Ha a házat különvagyonból vásárolta a férjed, akkor továbbra is érvényes az, hogy kirakni nem tudnak, hiszen a haszonélvezeted szerződéses, de annak lejárta után az egész ház osztódik 4 fele a gyerekek között.
" Csak a férjem kapott hitelt, mert én GYED-en voltam, így a ház az ő nevére került. Válásnál nem akartuk a gyerekeket kiszakítani a megszokott környezetükből, ezért én maradtam velük a házban, a nevemre haszonélvezet lett bejegyezve a házra."
A ház ilyen esetben közös. A hitel is közös volt, függetlenül attól, hogy ki fizette és ki kapta. Magyarán jogilag a fél ház a TIÉD, a fele pedig a 4 gyereké. A te halálod esetén örökölnék a te gyerekeid a ház felét, de ez lényegtelen.
Az özvegyi haszonélvezeti jog NEM érvényesíthető jelen esetben; mi több, neked van jogod kitenni őket a lakásból/bérleti díjat kérni érte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!