Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Reálisan látom, hogy ezzel...

Reálisan látom, hogy ezzel bajok vannak, vagy csak én nagyítom fel?

Figyelt kérdés

Szóval én úgy látom, hogy a párom nagyon nem tudja megfogni a pénzt. Néhány hónapja költöztünk össze, és azóta minden hónap végén már a falat kaparjuk, hogy miből vegyünk enni, meg hasonlók. Előtte mindketten egyedül éltünk, külön-külön albérletben. Többek közt azért is költöztünk össze, mert úgyis mindig nálam voltunk, akkor meg ne fizessünk mér két helyre lakbért meg rezsit. Azt gondoltam, nagy naivan, hogy majd akkor azért valamivel kényelmesebben élhetünk, hiszen ketten keresünk, de csak egy lakást kell fenntartani. Hát valahogy nem így lett.

Az a helyzet, hogy a párom elég keveset keres, és ennek nagy részét el is viszik az adósságai, kb. a fele fizetése marad meg. Én el sem tudom képzelni, hogy miből élt, amikor még nem laktunk együtt, ezekről nem nagyon beszélt. Mentségére szóljon, ő nem akart addig költözni, amíg tartozások vannak, de úgy voltam vele, hogy csak jobban járunk azzal, ha egy lakást fizetünk, és akkor a többi megy a közösbe.

Érdekes, korábban azt feltételeztem magamról, hogy én nem osztom be jól a pénzt, mert megesett, hogy hónap végén már éppen hogy csak elég volt, de azért több volt, mint a semmi. De most...

Hiába próbálom beosztani a pénzt, ha a párom mindig elszórja... Nem úgy kell elképzelni, hogy baromi nagy dolgokat vesz, csak éppen ő is nagyon jól tudja, hogy felesleges kiadásokra nem telik, de amikor azt látja, hogy hónap eleje van, és "jaj, hát van még pénz bőven", akkor olyan kiadásokat is megenged magának, amikre nem futná.

Például: én két éve nem vettem már magamnak új könyvet, pedig iszonyúan szeretek olvasni, de inkább kiveszem könyvtárból. Ő ebben a hónapban négy új könyvet is beszerzett, mondván, hogy nem voltak drágák. Persze, egyesével, 1500 forintért tényleg nem, de ez így már 6000 forint. Miközben azon megy a nyüglődés, hogy neki is, nekem is kéne új cipő, mert télen szétment mindkettőnek a talpa. De ez meg a másik, hogy nem is mérlegel, hogy lennének fontosabb kiadások is.

Vagy másik példa, én majdnem minden napra főzök ebédet, vagy ha nem, akkor csomagolok szendvicset, de hónap elején rendszeresen "itthon felejti", aztán elmegy gyorsétterembe kajálni, és simán otthagy 2-3 ezer forintot. Meg fizetéskor állandóan rendeli itthonra is a kaját, miközben van itthon ennivaló. Hónap végén meg megy a sírás-rívás, hogy mit együnk. Arról nem is beszélve, hogy amikor még egyedül éltem, én soha életemben nem voltam elmaradva semmilyen számlával, most meg többel is jól el vagyunk csúszva.

Próbáltam már vele beszélni, hogy ezen változtatni kéne, mert én egyedül hiába próbálom beosztani a pénzt, ha ő ebben nem partner. Ilyenkor általában megsértődik, duzzogva rávágja, hogy jó, ezentúl majd jobban figyel, de fél nap múlva már el is felejti.

Azért nem értem ezt a viselkedést, mert egyáltalán nem mondható el, hogy gazdag családban nőtt volna fel, mégis úgy látom, hogy nem tanulta meg beosztani a pénzt. Mi sem voltunk sosem gazdagok, de azért viszonylag normálisan kijöttünk a pénzből, de szerintem pont azért, mert a szüleim nem költöttek fölösleges dolgokra.

A másik meg az, hogy azért a párom is már régóta nem a szülőkkel lakik, ő is megtanulhatta már, hogy mi mennyibe kerül, hogy jön össze sok kisebb kiadás, de mégsincs tisztában a pénzzel.


2013. márc. 19. 11:43
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%

A volt férjem is ilyen volt, egyszerűen nem értett a pénzhez. Pl. ha volt 10 ezer forint amit szabadon elkölthetett, akkor nézte, hogy ezt is megvehetem ami 8 ezerbe kerül, azt is ami 6 ezerbe, és amazt is, ami 9 ezerbe... Képtelen volt megérteni, hogy ha volt pénz a számlán, akkor miért nem lehet megvenni valamit, hiába magyaráztam, hogy 25-én ki kell fizetni X ezret, és 4-én jön a fizu.


Mivel az én lakásomba költöztünk amin még volt egy pici forinthitel, úgy voltam vele, hogy nem engedhetem meg magunknak, hogy az utcán kössünk ki. Különkassza, és a befizetéseket én intéztem.

2013. márc. 19. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%

Kettőtök közül ő járt jól az összeköltözéssel.

Ha edig sem változtatott, akkor nem tudommi hatására fog! Sajnállak, de egyedül nem vagy elég ahhoz, hogy változzon, ő pedig nempartner, inkább éretlennek látom, a duzzogással. Egyet tehetsz, ultimátum és ha nem megy, akkor menjen szépen haza.

2013. márc. 19. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
86%

Jól látod,bajok vannak.


Külön kassza.

Fizukor rezsi és lakbér felét tegyétek le,ahhoz nem lehet nyúlni.

X összeg kell kajára,egyébre ami közös,ennek is felét letenni,maradékot arra költi amire akarja és te is.

Így van kaja,nincs elmaradás,max neki nem jut hó közepén sem már hülyeségre.

2013. márc. 19. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem is a különkassza a legjobb megoldás, és ha nem adsz neki pénzt, miután elköltötte a sajátját.


Tetesd el vele az összes számlát, és számoljátok meg, mennyit költ.

2013. márc. 19. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy írtatok! Én is gondoltam már erre, hogy külön kassza lenne a megoldás, csak aztán neki akkor tényleg nem maradna semmi. Ha ideadná a lakbér felét, meg a rezsi felét, az már kb. a fele fizetése, az adósságaival már el is megy a másik fele, aztán meg bántaná az egóját, hogy az összes többi kiadást én állom.

Attól félek, hogy erre a pénzdologra fog rámenni a kapcsolatunk, folyamatosan felhúzom magam ezen, amikor azt látom, hogy már megint meglep valami szuper kiadással.

Még az fordult meg a fejemben, hogy amikor megjönnek a pénzek, én elteszek x összeget, mintha nem is lenne (eléggé össze-vissza jönnek az én jövedelmeim, nem egy összegben, mert több munkahelyem van, és mindenhol máskor fizetnek ki), aztán éljen abban a tudatban, hogy annyival kevesebb marad bevásárlásra, a számlákat úgyis mindig én fizetem be, gyakorlatilag fogalma sincs róla, hogy mennyi megy el rezsire, pedig mindig próbálom vele megbeszélni. Aztán majd hónap végén az lesz a vésztartalék. Csak ezt meg olyan méltatlannak érzem, ez szinte becsapás, hogy dugdosom előle a pénzt.

Ebben a hónapban is már közöltem vele, hogy összesen annyi maradt, hogy a számlákat befizessem, meg még egy-két ezer, ebből meg a kaját kell megoldani, úgyhogy nála már egyáltalán nincs is pénz, pedig azért ennél jobban állunk, de már nem merem neki megmondani, hogy több pénzünk van, mert akkor elszórná hülyeségekre, pedig ha beosztjuk, ennek elvileg elégnek kell lennie áprilisig.

2013. márc. 19. 12:07
 6/31 anonim ***** válasza:
100%

Nem nagyítod fel, tényleg baj van.

Itt csak az a megoldás, amit előttem is írtak. Külön kassza! A számlákat közösen fizetitek, meg az albérletet, a kaját meg együtt, viszont ott megint tud költeni, ha pizzákat rendel a közös kajapénzből. Erre megoldás, ha azt is úgy intézitek, hogy együtt mentek bevásárolni és közösen fizetitek ki. Ha extra hamburgerre vágyik, vagy gyorséttermi kajára, akkor azt a sajátjából kell fizetnie. Ez nagyon rosszul hangzik, de így talán megtanul spórolni és később, ha már megy neki, akkor lehet újra közös kassza.

2013. márc. 19. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ezentúl kezeld te a pénzt. Rakd el mindkettőtök pénzét és ennyi. Lehet hogy ez egy kicsit gáz és erőszakos megoldás de a külön kassza nem fog működni mégpedig azért mert sok az adóssága abból alig marad, lehet hogy a ráeső részt nem is tudná letenni, azaz a te pénzedből veszi ezeket a "felesleges" dolgokat. Amikor összeköltöztünk a férjemmel neki nagyon nem tetszett hogy nem szórjuk a pénzt. Ki is volt akadva hogy miért nem veszünk le a számláról mindent. Na én akkor nagyon határozottan megmondtam neki hogy meg ne próbálja levenni mert az már a megtakarítás, az nem kell most. Eltelt 1-2 hónap és rájött mennyire jó ha van mihez nyúlni. Azóta nincs semmi gondunk ilyen téren, rájött hogy igazam van. Most már közösen kezeljük a kasszát, mindenki annyit vesz ki amennyit akar, mert tudjuk hogy nem hülyeségre megy el. De az elején én kőkemény diktatúrát tartotta.
2013. márc. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%

Most olvasom a válaszodat.

Ne haragudj de mi az hogy bántaná ez egóját? Hát így is tudnia kell hogy nem marad a fizetéséből semmi. Nagyon gáz hogy ő éttermezik neked meg nincs cipőd holott a tied a pénz. Igenis húzza össze magát és spóroljon. Ő már egyszer elköltötte ezt a pénzt mikor a hitelt felvette. Na most törlesszen. Én továbbra is azt mondom ezentúl tied a kassza és nincs könyv és étterem, majd ha eljárnak a tartozások.

2013. márc. 19. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:

Igazatok van, muszáj lesz bekeményítenem. Ha nem lenne ilyen sértődős, már megtettem volna, de ennél kisebb dolgokon is képes felhúzni az orrát, és előadni, hogy megsértem a büszkeségét. De jövő hónaptól nem lesz az, ami eddig volt, hogy amikor épp elfogy a nála lévő pénz, akkor rakja be a tárcába a következő tízest. Lesz nála valamennyi, hogy munka közben tudjon kávézni egyet, de a továbbiakban a többi kiadást én fogom kezelni. Mondjuk ezt nem tudom, hogy fogja elviselni...

Kicsit csalódott vagyok azért... azt hittem, egy felnőtt emberrel vagyok együtt, egyidősek is vagyunk, mindketten ugyanúgy önállóak vagyunk már jó ideje, azt gondoltam, ilyen gondok nem lesznek, erre tessék, ilyen téren teljesen gyerek :(

2013. márc. 19. 12:17
 10/31 anonim ***** válasza:
100%

Így megint más, ezek szerint Te fizeted az összes kaját és külön kiadást, mert neki nem marad pénze. Akkor meg ne sértődjön meg, ha szólsz neki a költekezés miatt.

"bántaná az egóját, hogy az összes többi kiadást én állom" - tényleg te állod. Ezt nem veszi észre? Vagy csak nem akarja? Üljetek le és számoljátok ki, mennyi egy hónapra a rezsi + kaja és osszátok el kettővel. Talán akkor látja majd, hogy ő keveset ad be a közösbe és elgondolkodik, hogy nem kellene szórni a pénzedet. Régóta együtt vagytok? Szeret? Nem csak kihasznál?

2013. márc. 19. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!