Miért akadnak ki a válaszolók, ha azt olvassák, hogy a "párom így, a párom úgy"?
Nem vagyok se cipő, se zokni, nálunk a nagypapám hívja rendszeresen páromnak a mamát és nekem teljesen természetes, hogy ők együtt egy pár. Vagy ők már lassan 60 évnyi házasság után "megtehetik"? (Ha ismernétek őket, ti is azt mondanátok, hogy na, ők tényleg egy pár, gyakorlatilag egymást tartják életben, mindketten 80 felett vannak és aktívak.) De ezt olyan szinten képzeljétek el, hogy ha a párommal :) beszélget a papám, akkor úgy mondja neki, hogy "a párommal elmentünk a piacra", "a párom főzött finom ebédet, gyerek enni", stb. Mivel én velük élek, nekem ez teljesen természetes. Nyilván, ha csak velem beszél a papám, akkor azt mondja, hogy "mamád kint van az udvaron", de ő pl. hívja édes páromnak is a mamát - napi szinten, ezt a becenevével és a mama megszólításokkal váltogatja. A mama is ugyanígy szokta páromnak hívni a papát, csak ő lényegesen kevesebbet beszél, mint a papa, így ez nem olyan feltűnő jelenség.
Akit zavar ez a kifejezés, azt miért zavarja? És hogy hívná évek után a párját, amikor már együtt élnek, de még nem jegyesek/házasok? Engem az élettársam szótól ráz a hideg, az annyira jogi töltetű. A barátom elmenne, ha pár hónapja lennénk együtt és tinik volnánk, de így azért nah... A szerelmem elvesztené a varázsát, ha állandóan mondogatnám, és hát na, a párom túl van a 30-on, és én se vagyok sokkal fiatalabb, szóval értitek.
Egyébként a nagyszüleimet elnézve én is így szeretnék megöregedni és ilyen szinten egy párt alkotni a párommal, mert ők tényleg elválaszthatatlanok és együtt alkotnak egy egészt. Bele se merek gondolni abba, hogy mi lesz, ha az egyikük itt hagy minket.
Valamiért nekem sem tetszik ez a szó. Megmagyarázni nem tudom, talán a hangzása, de fogalmam sincs :) Ennek ellenére én is ezt használtam míg nem volt férjem. 30 évesen már nem mondhattam, hogy a barátom, a kedvesem és hasonlók nekem olyan mézesmázos. A pasim szintén tini kategória, ezen belül is nekem "parasztos"
Sokat nem segítettem :)
Nincs ebben semmi kivetni való én például anyádnak szolitom a párom Ő meg apádnak engem
az édesanyámat mind ketten mamának a fiamat vagy névszerint vagy teso a lányomat vagy névszerint vagy hugi
:))
Szerintem föként azért zavar egyeseket, mert mostanában igencsak divatos lett ez a kifejezés.
Azt én is hülyeségnek tartom, akik a cipö/zoknival érvelnek, mert ha valakik RÉGÓTA együtt vannak, azok összetartoznak, mint egy PÁR valami, aminek az egyikje csak a pár fele, a kettö együtt egy egység.
Viszont az engem is kimondottan zavar, ha két ember pár napja/hete/hónapja van együtt és párként beszélnek magukról. Az csak együttjárás, és nem párkapcsolat, legfeljebb idövel lehet belöle az is.
Nekem legalább is együttélés/házasság kellene ahhoz, hogy egy PÁRRÓL lehessen beszélni.
Nem tudom, de engem borzasztóan zavar, mikor ezzel jönnek. Kit érdekel, hogy ő nem azt mondja? Meg, hogy párja a zokninak van? Ja, hát akkor elég szegényes ismeretei vannak, mert nem csak zoknikra és cipőkre használjuk ezt a szót. Eleve ugye mondjuk, hogy szerelmesPÁR, házasPÁR..
Az élettárssal én is úgy vagyok, hogy azt szinte csak a Kékfényben lehet hallnai..
Szerintem teljesen természetes az is, hogy nem azt mondjuk egy idő után, hogy barátom/barátnőm, mert ezek a kapcsolatok már kicsit különböznek attól, amit a tizenévesek csinálnak.
Én sem értem. Sztem ez még mindig a legszebb és leguniverzálisabb megfogalmazás, talán még a szerelmem ilyen. Főleg ha az ember még nem házasodott meg. Most jobb az, hogy pasim, f.szim, barátom? Az utóbbiból még félreértés is lehet, ha van egy olyan haverom, barátom mellette, aki nem a szerelmem. Egyébként is, ezek olyan tinis, "nem gondolom komolyan az egészet" érzetű megfogalmazások.
Ráadásul az sztem spirituálisan is olyan szép, ha azt mondom, párom, mert azt komolyan is gondolom, hogy mi egy pár vagyunk, és ő az én párom, a másik felem...
Ezt nekem sem siekrült megértenem, amikor elkezdtek fanyalogni erre a szóra.
Ráadásul látnivalóan az "élete párja" kifejezésből jön, ami kimondottan szép, tartalmas. Ennek rövidebb változata a "párom".
Mindemellett szükség volt rá, hogy szülessen egy ilyen rövidebb formula. Ahogy írták, a kedvesem, szerelmem, barátom stb. nem ugyanezt fejezi ki, ráadásul egy csomó közülük olyan nyáladzás, amit pl. munkahelyi környezetben nem mondana az ember. (A céges bulin még csak mondhatom, hogy "a párom itt vagy ott dolgozik", de a főnökömnek nem taglalnám, mit cisnál a "szerelmem".)
Közben a házasság háttérbe szorulása miatt a "férjem" és "feleségem" nem alkalmazható mindenkire, aki komoly, évek óta tartó, felnőtt PÁRkapcsolatban él. (No lám, ennek is ez a neve. Ahogy a baráti kapcsolat két tagja egymást barátként emlegeti, úgy a párkapcsolat két tagja egymást párként. Nyelvi logika.)
A bibliai történetben is emberPÁR szerepel Ádámra és Évára.
Szóval a "pár" kifejezés egyáltalán nem csak a párosan hordható ruhadarabokat jelenti. Emberpár, szempár, párkapcsolat, páros láb stb. mind azt mutatja, hogy egy elég univerzálisan használható, praktikus és rövid kifejezés, ami a szövegkörnyezettől függően tud számos árnyalatot felvenni.
Ez ellen lázongani értelmetlen, hiszen ennyi erővel bármelyik szót kipécézhetjük a magyar nyelvben, és közölhetjük, hogy az nem jó.
Nem tudom, én mindig ezt a kifejezést szoktam használni a páromra (:D), de csak írásban, ismerősök előtt nyilván a keresztnevén szólítom. Ha valaki új ismerősnek teszek róla említést, akkor csúnya módon azt mondom, hogy a barátom, pedig évek óta együtt élünk, és egy ideje a vőlegényem is (plusz 20-on túl vagyunk mindketten). Csak valahogy a vőlegényem kifejezés nem áll a számra, a páromat meg csak írásban használom inkább. Viszont nemsokára esküvő, utána igyekszem rászoktatni magam arra, hogy vagy keresztnevén említem, vagy férjemként.
Ő engem mindig mindenhol kedveseként említ, az ő szájából egyáltalán nem hangzik nyálasan, inkább olyan régi vágású romantikát sugall :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!