Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet megbocsájtani fél...

Hogy lehet megbocsájtani fél évvel ezelőtt meghalt rokonunknak, ha addig sem sikerült, amíg élt?

Figyelt kérdés

Papámról van szó, szörnyű élete volt nagymamámnak mellette. Mire sikerült mamámnak elválnia, mondhatni belerokkant. Folyamatosan jöttek a rákos betegségek, alig, hogy leküzdötte, jött a másik. Több, mint 1 éve meghalt a mamám, nem tudtam magam még túltenni rajta.

Amikor már tudtuk, hogy nem lehet rajta segíteni, nincs tovább (ez az utolsó fél évben volt), egyre csak erősödött bennem az érzés, hogy mindezt papámnak köszönheti, azelőtt is haragúdtam rá, soha nem néztem rá úgy, mint egy igazi nagypapára.

Ma volt az első alkalom, hogy mióta papám meghalt, megfordult a fejemben, hogy bemennék a templomba, ahol az urnája van. De valahol azt érzem, hogy soha nem fogok tudni neki megbocsájtani.

Anyukám is hasonlókat él át, ő sem tudott még neki megbocsájtani.

Volt valaki hasonló szituációban? Sikerült neki végül megbocsájtani?



2012. dec. 30. 22:09
1 2 3
 21/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)

Sokat segítettél!

2012. dec. 31. 00:49
 22/28 anonim ***** válasza:
54%
Nincs mit. :) Remélem sikerül túllépned.
2012. dec. 31. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:

Szia!


Szinte minden stimmel...Az én mamám is úgy érzem, hogy miatta halt meg, rákban. Se vele, se anyummal, de velünk, unokákkal sem bánt jól. Én nem tudok neki azért megbocsátani, mert meghalt. Nem szidom, főleg anyukám miatt, neki mégiscsak az apukája volt, de nem tudom elfelejteni azokat, amiket tett. Erre képtelen lennék. Talán pont azért, mert tudom, hogy életében sem tette jóvá a dolgait, nem hiszem, hogy bármikor is megbánta volna, vagy felfogta volna, hogy mit tett. Így elkönyvelem, hogy anyum apukája halott, és pont. Nagyim nagyon hiányzik, de próbálom nem összekapcsolni a kettőt, rá szeretettel gondolok, papámat próbálom teljesen kiűzni még az emlékeimből is. 23/L

2012. dec. 31. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

magadban kell megbocsátanod. Ami negatív érzések, viszonyulások maradtak az illetővel ill magaddal kapcsolatban, azt kell rendezni, megérteni ill elfogadni, túllépni rajta.

Idővel lehetséges. Sztem*

2012. dec. 31. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

Ha meggyászoltad mindkettőt, akkor a gyász végén meg tudsz bocsátani. Ez mindenféle kapcsolatra igaz.


Ne azonosulj anyukáddal, mert te egy másik ember vagy, nem ő. Hogy ő hogyan élte meg a szüleivel való kapcsolatát, és miért nem tud megbocsátani nekik, az az ő dolga, nem a tied.


De azt mindig tudni kell, hogy a gyűlölet sokkal erősebben köt, mint a szeretet. Aki nem tud megbocsátani, az odakötözi magát a halotthoz vagy az agresszorhoz.


Meg tudsz bocsátani - ha akarsz. Ha viszont gyűlölni akarod egy életen át, és hibáztatni a mama haláláért, akkor tudd, hogy édesanyád életetét éled, nem a sajátodat. Édesanyád nem képes meggyászolni és elengedni az anyját (és az apját sem), és a haláláért az apját hibáztatja. Te ezt vetted át.


Azt kérdezd magadtól, hogy te hogyan érzetél a papával kapcsolatban, amikor élt? Neked milyen kapcsolatod volt vele? Szeretted-e őt? És a nagymamával szintúgy.

A te gyászod a saját érzédesire és kapcsolataidra vonatkoznak: a nagyszüleid és közted levő kapcsolatra.

Az édesanyjád pedig gyászolja meg a saját kapcsolatát: mint gyerek a szüleivel.


Én voltam hasonló szituációban. Leírom privátban, mert másokra nem tartozik.

2012. dec. 31. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:

23-as válaszoló!


Te el tudtad már engedni a mamádat?


Kavarognak bennem a gondolatok, most homlokegyenest mást írok, mint amit tegnap gondoltam, de valahogy most úgy érzem, hogy az egésznek a kulcsa abban van, hogy papámnak meg tudjak bocsátani. Ha ez sikerül, úgy érzem el fogom tudni őket engedni.


Érdekes dolog ez, mert amíg papám élt, anyukámban sem voltak ilyen erősek ezek a negatív érzések irányába. Ápolta, mosott rá, főzött rá (holott nem is egy háztartásban éltek, papám nagybátyámékkal lakott együtt), tette a dolgát, amit egy "gyereknek" kell az idős apjával.

Inkább valahogy úgy érzem, hogy az én dühömet vette át anyu is.

2012. dec. 31. 11:55
 27/28 anonim ***** válasza:

Nem a te dühödet vette át, hanem fordítva. Egy szülő -gyerek relációban mindig a gyerek az, aki átveszi a lelki gondokat és nem fordítva.


Édesanyád nem képes meggyászolni a szüleit, és ezt átteszi rád. Figyelj magadra, mert ha a gyász nem csillapszik, akkor szakemberre van szükséged.


Az ezoterikus emberkének üzenem: egy dolog beszélni valamiről, és egy másik tudni, hogy annak amit beszélsz, mi a valódi mélysége.

2012. dec. 31. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

El tudtam igen, bár sok év telt el. Eleinte fel sem fogtam, még sírni sem tudtam, sok időnek kellett eltelnie, hogy egyáltalán elfogadjam. A papámat a nagyi gyászszertartásán láttam utoljára, soha többet nem voltam hozzá hajlandó elmenni. Az ő gyászszertartására elmentem, de csak anyu miatt.


Nálunk a dupla csavar az, hogy anyum hugára is nagyon haragudtam, mert ő is szemét volt velünk, szóba sem álltam vele, mikor eljött hozzánk, pedig próbálkozott. Két éve karácsonyra küldött egy saját készítésű képet nekem, nagyon szép volt. Tényleg örültem, ezért küldtem neki egy üzenetet, hogy köszönöm, boldog karácsonyt kívánok. Csak ennyit. Rá pár hónapra balesetben meghalt, pedig alig volt 40 éves. Ezért haragszom magamra, hogy nem tudtam megbocsátani. :(

2012. dec. 31. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!