Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet megbocsájtani fél...

Hogy lehet megbocsájtani fél évvel ezelőtt meghalt rokonunknak, ha addig sem sikerült, amíg élt?

Figyelt kérdés

Papámról van szó, szörnyű élete volt nagymamámnak mellette. Mire sikerült mamámnak elválnia, mondhatni belerokkant. Folyamatosan jöttek a rákos betegségek, alig, hogy leküzdötte, jött a másik. Több, mint 1 éve meghalt a mamám, nem tudtam magam még túltenni rajta.

Amikor már tudtuk, hogy nem lehet rajta segíteni, nincs tovább (ez az utolsó fél évben volt), egyre csak erősödött bennem az érzés, hogy mindezt papámnak köszönheti, azelőtt is haragúdtam rá, soha nem néztem rá úgy, mint egy igazi nagypapára.

Ma volt az első alkalom, hogy mióta papám meghalt, megfordult a fejemben, hogy bemennék a templomba, ahol az urnája van. De valahol azt érzem, hogy soha nem fogok tudni neki megbocsájtani.

Anyukám is hasonlókat él át, ő sem tudott még neki megbocsájtani.

Volt valaki hasonló szituációban? Sikerült neki végül megbocsájtani?



2012. dec. 30. 22:09
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
82%
Az, hogy meghalt vagy sem nem érdekes megbocsátás szempontjából. Én a szüleimmel vagyok így. Apám meghalt már régen, de még utána is gyűlöltem. Egyszer csak elmúlt. Az iránta és az anyám iránt érzett is. Rájöttem, hogy csak magamnak ártok vele, egyszerűen elmúlt. Maradt a közöny. Nem tudom mennyire megbocsátás ez :) Arra, hogy hiányozzanak, szeressem őket nem várok. Nem fog bekövetkezni, nem is kell. Mindenki a saját boldogságáért felel, ennek gyűlölet nem lehet rész.
2012. dec. 30. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 Tyler913 ***** válasza:
57%

Azt értsd meg,hogy ha gyűlölsz valakit,az olyan,mintha a másnak szánt mérget Te vennéd be. Magadat pusztítod vele. Szóval ne azért akarj megbocsátani,hogy a nagypapádnak jobb legyen (neki már mindegy),hanem a saját lelki egyensúlyodért.

Még valami: nekem az a véleményem,hogy minden ember a saját életéért felel,legtöbbször magunk választjuk a sorsunkat. Két ember kapcsolatának alakulása meg MINDIG mind a két ember felelőssége. Biztos,hogy a nagyszüleid kapcsolatában csak és kizárólag a nagypapád volt felelős minden bajért,nagymamád meg csak a csöndes áldozat volt? Mert gyakran előfordul,hogy a külvilág számára egyoldalúnak tűnik a helyzet,mert az egyik fél hibái látványosabbak,"belülről",a kapcsolatban élve viszont egyáltalán nem ez a helyzet (saját tapasztalat).

Ne érts félre,én nem a nagymamádat szeretném elítélni,csak úgy tapasztalom,hogy mindenki a maga sorsa kovácsa. Senki nem tud rákot okozni a másik embernek. Azt mindenki magának okozza.

2012. dec. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Ha rólam lenne szó, nekem ártott volna közvetlenül, már megbocsátottam volna.

De így, hogy a szeretett nagymamám életéből vett el hosszú éveket, amit vele tölthettünk volna...

Nem tudok mit kezdeni ezzel az érzéssel.

2012. dec. 30. 22:23
 4/28 A kérdező kommentje:
Papám is sokat megélt, hadifogoly volt a 2. világháborúban, tropára mentek az idegei, ezért alkoholista lett. Akkoriban nem volt ez, mint most, hogy lakva ismeri meg egymást az ember, nagymamám is menekült otthonról, bal szerencséjére egy ilyen emberhez, aki minden nap ivott és olyankor agresszív volt, testileg-lelkileg bántalmazta őt, nem csak őt, az egész családját.
2012. dec. 30. 22:26
 5/28 A kérdező kommentje:

Jaj, ne értsetek félre, én nem gyűlölöm őt!

20 év telt el a válásuk és mamám halála óta, látogattam ez idő alatt a papámat, amiben tudtam, segítettem neki, még sajnálatam is. Onnantól, hogy mamámmal elváltak, rá pár évre elment elvonóra, leszokott a dohányzásról is. Megszabadult minden káros szenvedélyétől.


Én pusztán attól nem tudok szabadulni, hogy miatta veszítettük el idő előtt a mamámat :(


(Nem pontoztam senkit se le, se fel.)

2012. dec. 30. 22:39
 6/28 anonim ***** válasza:
28%

Figyelj, azért vagyunk itt a Földön, hogy tanuljunk. Hiszek abban, hogy születésünk előtt mi magunk választottuk ki, hogy mit szeretnénk ebben az életünkben megtapasztalni. Ami nem feltétlen jelent csak jót.Sőt... Hidd el, muszáj megtapasztalnunk az élet rossz oldalát is, hogy később (akár ebben, akár egy másik életben) lehessen jó is. Az egyik nem működik a másik nélkül. Mindenki követett már el kemény hibákat, de azok sem voltak véletlenek. Egyszerűen meg kell, hogy történjenek, hogy tanulhassunk, fejlődhessünk.

Én abban hiszek, hogy minden megbetegedés mögött valami lelki ok áll. De senkit nem hibáztathatunk, mert még ha jelenleg nem is úgy tűnik, mi magunk irányítjuk a sorsunkat. A nagyanyád és a nagyapád úgy döntöttek a születésük előtt ketten közösen, hogy ezt a negatív tapasztalatot most meg akarják élni. Valamiért szükségük volt erre a tapasztalatra mindkettőjüknek. Pont ezért nem lehet hibáztatni a nagyapád. Az pedig, hogy a betegség is betervezett volt-e (ilyen is van), vagy tényleg lelki okok miatt alakult ki, ezt senki nem fogja tudni megmondani. Az biztos, hogy ami történt azt meg kellett tapasztalniuk, lehet hogy jól oldották meg, lehet, hogy nem. De a nagyanyád kezében is mindig ott volt a választási lehetőség - még ha az nagyon nagyon nehéznek tűnt is - de ő így választott. Igen, nagyon nehéz feladat volt, de ne hibáztasd érte nagyapád. Nagyanyád saját maga döntött így. Mindig mi döntjük el, hogy mi a következő lépés (mégha borzasztó nehéz is, és millió hátráltató tényező van), éppen ezért a másik ember hibáztatása hárítás.

2012. dec. 30. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 Tyler913 ***** válasza:
46%
Ugyanazt tudom ismételni,amit már leírtam: nincs olyan,hogy miatta. Ez kétemberes. Mivel ez se nem vallás,se nem ezo kérdéskör,nem akarok nagyon belemenni a spiritualitásba,de én abban hiszek,hogy mindenki bevonzza a sorsát valamilyen célból. Nagymamádnak valamiért az volt a sorsa,hogy egy ilyen ember mellett éljen. Nem tudom,hogy kerültek össze,de akkor is kiválasztották egymást,nem akarata ellenére történt a dolog. Ráadásul ha már régen elváltak,akkor pláne nem lehet azt mondani,hogy a mamád a papád miatt betegedett volna meg.
2012. dec. 30. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
Ugyanezt éltem meg mint te. Nehéz megemészteni ha valaki olyan szenved akit szeretünk. Nem megbocsájtásról van szó egyszerűen elengedjük a düht és a gyűlöletet, különben megmérgezi az embert. Azért most jött ez az érzés, mert tudod, hogy ő már nem létezik. Így könnyebben engeded el ezeket a dolgokat. Menj el az urnájához,ez is a feldolgozás része.
2012. dec. 30. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

Igen, biztos igazatok van.


A válásuk után jöttek a rákos betegségek sorjában sajnos, miután boldog lehetett volna teljes mértékben (mert szerencsére egy másik ember mellett jutott neki a boldogságból is), közben folyamatosan küzdött a rák ellen.


Neked is köszönöm utolsó! Azt hiszem az lesz, rövidesen bemegyek hozzá.

2012. dec. 30. 22:58
 10/28 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy az is közrejátszik, hogy mamámat még nem tudtam elengedni. Ha túllennék rajta, lehet a papámra is máshogy gondolnék már.
2012. dec. 30. 23:11
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!