Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért jó az a szülőknek ha...

Miért jó az a szülőknek ha tönkreteszik a gyerekük életét? Miért akarnak mindent ők irányítani?

Figyelt kérdés

(lehet, hogy rossz kategória. azért elnézést kérek)


Röviden a lényeg az, hogy idén érettségizek, de már semmi kedvem az egészhez.

A szüleim már rég eldöntötték, hogy melyik egyetem melyik szakára KELL mennem. Én nem akarok oda menni, nem érdekel a téma, sőt... Ez mégis miért jó nekik? Hisz az én jövőmet alapozza meg... és mégis ők akarnak dönteni.

Már próbáltam velük ezt megbeszélni, de mintha meg se hallottak volna. Folyamatosan csak azt mondják, hogy tanuljak mert fel KELL hogy vegyenek arra a szakra...

Amikor valamilyen rossz jegyet kapok rögtön felhozzák, hogy így nem kerülök be az egyetemre, DE én nem is akarok... van hogy látástól vakulásig tanulok és akkor sem tudom jól megírni a dolgozatot... Amikor meg írok egy jó dolgozatot akkor meg nem szolnak semmit, mintha nem is lenne ott semmi. Elvárják, hogy jó tanuló legyek, de nem vagyok az. Egyszerűen nem tudom megtanulni...

Ez egy mérnöki szak ahova a matek és a fizika kell. Én mindketőből nulla vagyok... a fizikát csak bemagolom mert azt be lehet, de a matekot érteni kéne. Nincs érzékem hozzá.

Én orvosira akartam menni, de ezt teljesem kizártnak tartják pedig még nem is tudtak értelmes indokot adni, hogy miért ne menjek orvosnak. Azzal jönnek, hogy az osztatlan így 2 évvel tovább tart meg ilyenek. DE amelyik szakot ők akarják ott elvárnák a Bsc után az Msc ami ugyan úgy 5 év.... Másik meg a nyelvvizsga amit erőltetnek, de egyszerűen nincs nyelvérzékem. Nagyon nehezen tanulom. Van egy középfokú nyelvvizsgám amit nagy szenvedéssel le tettem, de nekik ez nem elég...

Már arra is gondoltam, hogy amikor mindketten dolgoznak akkor egyszerűen fogok egy utazótáskát, összepakolok és elmegyek... Már nem bírom hallgatni, hogy állandóan veszekednek velem, mert hülye vagyok...

Egyszerűen nem fogják fel, hogy nem vagyok egy szuper okos ember aki ért a matekhoz...


Miért csinálják ezt? Hogyan tudnám meggyőzni őket, hogy ne kelljen arra a szakra mennem? úgyis kibuknák az első félévben, semmi értelme... :(


(a helyesírási hibákért elnézést kérek, már úgy kisírtam a szemem, hogy nem látom a billentyűket.)



2012. szept. 25. 19:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
70%
Én megértelek, olvasva írásod, de gyerekem meg azt mondja most, amikor egyetem elvégzése irányába nógattam, hogy miért nem voltam 20 éve erőszakosabb és zavartam el az egyetemre..
2012. szept. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
86%
Nem kell szülői engedély a felvételihez, szépen oda jelentkezel ahova szeretnél, ők meg majd elfogadják. Egy mérnöki szakot amúgy se fogsz tudni szerintem elvégezni, ha egyrészt nem is érted a matek/fizikát, másrész nem is érdekel...
2012. szept. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
89%
Első: Nem azt írta hogy nem akar egyetemre menni egyáltalán, hanem hogy orvosira akar menni, ami azért nem rossz. Ha nem akarna sehova menni, akkor én is talán a szülőknek adnék igazat.
2012. szept. 25. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
78%

A helyedben közölném velük, hogy először is nem vagy a tulajdonuk ez a te életed nem az övék és ne akarják ők élni a te életed.


Másodszor meg elmondanám nekik, hogy egy olyan embert, aki totál gyökér egy tantárgyhoz azt ne akarják bezsuppolni egy olyan szakra ahol pont az kell.


Mellesleg: elmész a felvételire, szépen elszarod és ennyi.

Aztán keress valami melót és tipli. Úgy látszik a szüleid a tulajdonuknak tartanak még nem esett le nekik a tantusz, hogy a gyereknek vannak saját érzései, vágyai, elképzelései. Nem tudom ők, mit szóltak volna ha a saját szüleik ezt művelik velük "csakjótakarunkneked" címszó alatt. Valójában csak maguknak akarnak jót.

2012. szept. 25. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
86%

Miért hagyod, hogy ezt tegyék? Nekem sem akarták engedni, hogy oda menjek, ahova akarok. Úgyhogy egyszerűen nem az orruk előtt adtam be a jelentkezést, hanem egyedül. Amikor elküldtem, megmondtam hogy ez van, már nem tudtak vele mit kezdeni.

Lassan felnősz, ideje hogy a sarkadra állj! Ha te nem vagy hajlandó jelentkezni az általuk kijelölt szakra, megteheted. Csak erősnek kell lenned.

2012. szept. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
75%

Megértelek, teljesen. A szüleid azt akarják hogy "menő" ember legyél és minden legyen úgy ahogyan ők azt gondolják és tuti azért hogy a mások őket dicsérjék hogy jaj milyen okos a gyermekem meg mérnők meg minden. Pedig szerintem az orvosi szakon több jövőt lehet látni mint egy mérnökin. Egy jó orvosra mindig is szükség lesz de mérnökre nem biztos az építőipar haldoklik.

A szüleid mire föl parancsolnak neked? Mondd meg nekik hogy ez a te életed és azt csinálsz vele amit akarsz, ők nem szólnak bele mert mire fel, ha neked olyan elképzelésed van hogy nem egyszerű minimálbéres munkás akarsz lenni hanem normálisan jól kereső szakképzett ember akár OKJ-s szakmával akár diplomával teljesen mindegy de tény hogy csináld azt amit szeretsz. Ha a matek meg a fizika nem megy akkor kár erőltetni a mérnökit mert csak szenvednél vele. Én barátnőm is arra ment el tavaly az 1. félévét még túlélte de a 2.at már nem és inkább OKJ-n tanul szakmát. A szüleid mit tudnak tenni ha nem mész oda ahová akarsz? Semmit mert nagykorú vagy gondolom, így azt teszel amit akarsz persze. Egyszerűen légy velük kemény mondd el frankón a dolgaidat akár tetszik nekik akár nem, de neked kell döntened a sorsodról nem a szüleidnek!!!

2012. szept. 25. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 yuda ***** válasza:
14%

Én a másik véglet vagyok, de ezzel nem mondok ellent. Olvasd végig, mert hátha mégis üzenet számodra és átgondolod:

Az én szüleimtől jól esett volna, ha jobban ösztönöznek főiskolára, egyetemre. Nálunk a másik véglet volt. Inkább afelé hajlottak, hogy kezdjek élni, dolgozzak..

Bánom, hogy nem főiskolára mentem inkább-és újra tervezem, így felnőtt koromban munka mellett. Ez így már nem olyan könnyű, mint mikor szülői házban eltartanak és más dolgod sincs, mint tanulni.

Úgy vélem, -lehet talán kicsit túlzásba viszik, -de általánosságban egy jó szülő még nálánál is jobbat akar a gyerekének. Azt szeretné, ha a gyereke több, ügyesebb, magasabb végzettségű legyen, mint ő- hogy könnyebben boldoguljon az életben. Ez nem elvetemült, ördögtől való dolog. Szeretetből fakad.

Mások szívesen cserélnének veled, és úgy vélem, pár év múlva át fogod te ezt az "elviselhetetlen" helyzetedet gondolni.

Munka mellett, esetleg család mellett más lesz ám.. és ezt még nem élted meg, de jó úton vagy ahhoz, hogy megtapasztald.

Szak választásban még megegyezhettek szülőkkel, de nyelv tanulással jobb lenne mihamarabb megbarátkoznod. Nem tudom, létezik igazából olyan, hogy jó nyelvérzék, vagy inkább azon múlik, rá tudod venni magad és tudsz e fordítani a "kedvetlenségi hozzáállás kapcsolódon" és megtanulni. Fogod úgyis élvezni, ahogy jönnek a kezdeti sikerek. Egy új nyelv, szinte egy új világ. Idegen nyelven olvasni, filmet nézni, beszélni külföldiekkel-fantasztikus. Szerintem többség embernek inkább a hozzáállási kapcsolót kell elfordítani magukban és megkeresni, mi a vonzó egy idegen nyelvben és megy mint a karikacsapás, csak el kell valahol kezdeni.

2012. szept. 25. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
88%

Te ismered a szüleidet: mit tesznek majd, ha máshova jelentkezel? El fognak tartani vagy kitesznek? Mert azért az orvosi mellett annyit keresni amiből fenntartod magad nem túl könnyű.


Ha úgy gondolod hogy túllépnek rajta, akkor jelentkezz ahová szeretnél.

Ha nem, akkor beszélj velük, esetleg kérj megy egy felnőttet akire hallgatnak hogy beszéljen velük (nagyszülő, esetleg valamelyik testvérük).

2012. szept. 25. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 MRC31 ***** válasza:
81%

Ők azt hiszik ezzel segítenek, mert szerintük ez a helyes út. Részükről túlzott aggódás ami egyben azt is mutatja, hogy nem hisznek benned. Az, hogy helyetted döntenek tiszteletlenséget tükröz, nehéz az ilyen szülővel mert csak a saját igazát látja és azt amit látni szeretne a gyerekében. Igaz, hogy jelenleg a mérnök szak jövedelmező, az egyik legjobb ha jó helyre kerül az illető, de egy szakmát szívvel-lélekkel érdemes csinálni nem másoknak való megfelelésből. Ha szülő ennyire irányít az azt jelenti, hogy "én jobban tudom mi kell a gyerekemnek, mint ő!" Márpedig a gyerekek nem azért vannak, hogy kiéljük a saját kihagyott lehetőségeinket rajtuk, hanem, hogy közösen felfedezzük a lehetőségeiket és támogassuk őket.


Két dolgot tehetsz. Sarkadra állsz és azt mondod, hogy ez a Te életed, ne akarják még ezt is élni, nekik nincs sajátjuk? Reakciójuk ez lesz: hálátlan, büdös kölök! Vagy látszólag engedsz nekik és jelentkezel arra amit ők akarnak és szándékosan vagy ugye érthetően nem fog menni. Reakciójuk ez lesz: hülye vagy, tanulj! Esetleg belátják, hogy tényleg nem neked való az a szak, de erre kicsi esélyt látok. Én az elsőt tettem, volt érte morgás, de évekkel később megértette és elfogadta.


Ha tényleg van bátorságod összepakolni ÉS van hova menned ideiglenesen pl. nagyszülőhöz 1-2 hétre akkor lehet jó ötlet. Írni a szülőknek egy levelet amikor nincsenek otthon, hogy nem bírod már tovább és elköltöztél otthonról, marják inkább egymást. A reakciójuk szintén az lesz, hogy hálátlan vagy, hülye stb. de talán ráébrednek, hogy tényleg nem jó amit művelnek veled.


Kitartást kívánok!

2012. szept. 25. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

Igen már nagykorú vagyok, úgyhogy jogilag azt teszek amit akarok. Csak nem tudom, hogy reagálnának arra, ha egyszerűen máshova jelentkezek. Most is amikor mondom nekik az orvosit (ez már ki van zárva, mert olyan szakközepet választottak ahol 1 éves volt a biosz és a kémia. A matek és a fizika van emelt óraszámban... egy szenvedés az egész szakközepes életem)Az orvosit azért írtam mert jártam az iskolán kívül külön órákra (saját pénzből) de már azt se tudom, mert nem kapok zsebpénz...Jelszóval, hogy felnőtt vagyok, munkát meg nem találtam. DE bármilyen más szakot ami nekem tetszene akkor vagy leszólják, hogy annak nincs jövője vagy meg se hallgatnak.

A másik, hogyha főiskolás leszek akkor biztos koleszos is mivel a környéken nincs fősuli. Így nem nagyon lenne beleszólásuk a dologba... de nem tudnám miből fizetni a könyveket a kolit/albérletet meg a többit...


Yuda:

Jó, hogy írtál másik szemszögből is. És igazad van, szeretetből erőltetik a dolgot, de ez már túl sok. Tovább szeretnék tanulni. Ha más nem akkor valami okj. Egy érettségi semmire nem elég ebben igazuk van... Nyelvérzék lehet, hogy tényleg nem létezik, de nekem nagyon nehéz megtanulni. Bemagolom a szavakat meg a nyelvtant és annyi, A nyelvvizsgán az volt a szerencsém, hogy a "párom" még nálam is bénább volt.

2012. szept. 25. 20:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!