Mi lenne a legjobb megoldás gyerekvállalás szempontjából?
Nagyon jó munkahelyem van, szeretek ott lenni, van előrejutási lehetőség is, bejelentett, jó fizetéssel.
A férjem többet keres, viszont minimálbérre van bejelentve - én ennek a háromszorosát keresem - ami a papírt illeti.
Tervezünk gyereket, a férjem szívesen itthon is maradna, van tapasztalata gyerekekkel.
Közben tanul (felsőoktatás), illetve nyelvvizsgára készül (várhatóan még 2-3 év, mire a tényleges nyelvvizsgáig eljut).
Nekem az lenne a legjobb, ha közel a szülésig dolgozhatnék , hacsak nem lesz orvosi ellenjavallat. Utána fél évet itthon maradnék, aztán a férjem váltana.
A kérdés az, hogy nekem jóval több juttatás járna a bejelentett fizetés után, mint neki.
Mi lenne a jó megoldás?
Márcsak azt kellene kigondolnod, hogy mennyi bejelentett munkaidő kell neked ahhoz, hogy kapjál gyed-et!2 év kell minimum(de nem tudom biztosan,csak hallomásból).Ha ez megvan,akkor kezdjél el gyűjteni,a baba érkezésére.A férjed meg szintén segítsen bele a gyűjtésbe,ha többet keres mint te amúgyis.Az már nem oszt,nem szoroz, hogy minimálra van bejelentve, hisz együtt kell a pénzügyeket is intéznetek:)
Amúgy nekem egy közeli rokonom aki férfi, volt gyesen,és jól ment neki.Anyukának úgy volt, ha elmegy gyesre,akkor megszűnik a pozíciója és később márcsak kevesebb fizuért veszik vissza.Most meg már ovis a gyerekük.
Kissé még homályosak a juttatások.
Van már félretett összeg, az én fizetésemből élünk, a férjemét teljes egészében félretesszük, így ez nem gond.
De úgy rémlik, hogy a három juttatás (tgyás, gyes, gyed - bár nem világos, pontosan melyik mikor/hogyan jár) közül az egyik a bejelentett fizetés teljes összege, felső határ nélkül. Azt nem tudom, hogy ez melyik és a szülés után mely időszakban jár.
Először van a TGYÁS: ez 168 napig jár, a fizetés 70%-a, de kevesebb belőle a levonás így nettóban kb a fizetéssel egyenlő. Nincs felső határa. Ezt - úgy tudom - csak az anya veheti igénybe.
Ha ez lejár, akkor jön a GYED, ami a gyerek 2 éves koráig jár. Ennek az összegét nem tudom, de bármennyi volt is a fizetés, max havi 106e lehet. Minimálbér után olyan 36e körül van.
Emellett mindenképpen jár családi pótlék, 12.200 ft. És egyszeri anyasági segély, 64.000 ft.
Kérdés, férjed mennyit keres ténylegesen. Vannak netes kalkulátorok, ott számoljátok ki mindegyik esetet.
Amúgy én nagyon támogatom, hogy apuka maradjon otthon. Bár nálunk anyagilag nem érte meg, a férjem eljött 4 hónapra bölcsi előtt. Imádták mind a ketten :-)
Ez a kérdéskör engem is érdekel, mert én is szeretném, ha az első félév után ő maradna otthon. Jó olvasni, hogy ez már nem számít gáznak, és vannak pozitív tapasztalatok :) Nos, én ezt találtam a neten:
"A GYED jogosultsági alapja nem változott, a megelőző biztosítási jogviszony hosszától függ a hossza, összege pedig az átlagkeresettől, de a TGYÁS-sal ellentétben az összege maximálva van. A gyed igényléséhez 365 napos munkaviszonnyal kell a szülés előtti időben rendelkezni. A GYED a szülés idejét megelőző, biztosított viszony idejéig, vagy maximum két évig kapható. Gyakorlatban tehát minimum egy, maximum két évig jár a GYED, mivel minimum 365 nap biztosítás kell a jogosultsághoz.
A gyed legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetve ha azt nem vették igénybe, akkor az annak megfelelő időtartam (szüléstől 168 nap) lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző két éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek második életévének betöltéséig jár.
Összege a naptári napi átlagkereset hetven százaléka, de maximum bruttó 130.200 Ft (a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a). A minimálbér-emelés miatt a bruttó összeg több, mint 2011-ben, ami azoknak kedvez, akik a minimálbér kétszeresénél magasabb átlagkeresettel rendelkeztek, tehát a maximális összegű GYED-re jogosultak. Adózási szempontból a 2012-ben bevezetett rendszer hátránya ugyanaz, mint a TGYÁS-nál, csak itt mindenkit érint, aki egész évben csak GYED-et kap, vagy GYED-del és későbbi fizetéssel együtt is a korábbi szabályok szerint adójóváírásra volt jogosult. Ezt ugyanis eltörölték, GYED-en lévőket sem fognak kompenzálni az eddig ismert jogszabályok alapján, a GYED-ből tehát 2012-ben magasabb összegű járulékot és magasabb összegű SZJA-t fognak vonni, tehát kevesebb marad belőle, amit a többségnek nem fog a valamivel magasabb plafon ellentételezni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!