Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kié lesz a ház és ki fizeti a...

Kié lesz a ház és ki fizeti a kölcsönt, ha édesapámmal netán történik valami?

Figyelt kérdés

A szüleim most váltak el, most fogunk elköltözni anyuval. Édesapám itt marad és a jelenlegi barátnője ideköltözik, együtt vettek fel kölcsönt, hogy kifizessenek minket. Most azon gondolkoztunk anyuval, hogy mivel a kölcsön 20 évre szól, édesapám már elmúlt 50 éves, mi lesz, ha történik vele valami még a kölcsön lejárata előtt. Akkor nekem kell fizetnem a megmaradt törlesztőrészleteket a barátnőjével? Illetve a házon (háromnegyed részben édesapámé, negyed részt a barátnőé)ez esetben ott lenne a barátnő haszonélvezeti joga, tehát addig a ház semmiféleképp nem lehetne az enyém?

Előre is köszönöm a segítséget.

21/L


2012. júl. 24. 12:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A kerdesedet egy szakembernek kell feltenned, ahol biztos valaszt kapsz, pl. ugyved!

Egyebkent, mint orokos, a kolcsont is orokolni fogod.

2012. júl. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy apád tartozását örökölnéd, attól függ amúgy minden, hogy milyen feltételekkel vették fel a hitelt. Lehet az is, hogy kötöttek biztosítást, gondolva minden esetre, az tovább bonyolítja a dolgot. A haszonélvezeti jog, ill. egynegyedrész tulajdon a barátnőé lesz továbbra is, te meg anyukád nem rakhatjátok ki onnan. Sőt, eladni sem tudjátok az ő hozzájárulása nélkül.

De a legjobb lenne, ha anyukáddal nem ezen spekulálnátok, hanem építenétek a saját jövőtöket, gondolom nem nincstelenül távoztatok a házból, kifizetett benneteket apukád.

2012. júl. 24. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Haszonélvezeti jogot akkor örököl a téged megillető örökrészen, ha összeházasodnak addigra. Egyébként nem.

Viszont, ha tulajdonostárs is az ingatlanon, akkor az természetesen úgy marad, hiszen te csak azt a részt öröklöd, ami apukádé volt.


Természetesen a hagyatéki terheket is ugyanúgy megkapod, de maximum csak az örökség erejéig terhel téged a kötelezettség. (Más kérdés, hogy ha pl. X összeg erejéig jelzálogjog van bejegyezve az ingatlanra, emellett meg mondjuk elidegenítési és terhelési tilalom is, az téged is ugyanúgy terhel, hiszen ott marad.)

2012. júl. 24. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Utolsó: miért ne spekulálhatnánk ezen? Jó tudni, hogy hogy alakulna a dolog, ha esetleg ilyen történne. Egyébként nincstelenek valóban nem vagyunk, de azért korántsem vet fel a pénz: 5 millió Ft-ból nem lehet élhető, 2 szobás lakást venni. De ez már nem ide tartozik.
2012. júl. 24. 13:07
 5/11 A kérdező kommentje:
2.-nak válaszolónak írtam, elnézést.
2012. júl. 24. 13:09
 6/11 anonim ***** válasza:
Kérdező, felőlem azon spekuláltok, amin akartok, csak arra próbáltalak rávezetni, hogy nem tartom célravezetőnek sem és szimpatikusnak sem, hogy apukád él és virul, és ti már az örökségen agyaltok, ami nem is biztos, hogy a te örökséged lesz, mert mondjuk apukád írt egy végrendeletet, stb... Engem sem vet fel a pénz egyébként, de nem is azon agyalok, hogy mit öröklök, hanem, hogy hogyan tudok saját lábamon megállni.
2012. júl. 24. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ha összeházasodnak, akkor apád vagyona közötted és az aktuális házastárs között feleződik (tavaly óta van így a törvény).

Egyúttal a házastárs haszonélvezetet is kap a házra.

2012. júl. 24. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Azért nem kell rajta spekulálni, mert az a ház a haláláig édesapád tulajdona, és azt tesz vele, amit akar. Ha úgy gondolja, eladhatja és elverheti hülyeségekre, odaadhatja bárkinek, vagy épp ha már idős lesz, becserélheti bentlakási jogra egy idősek otthonában: sok-sok olyan reális lehetőség van, aminek az az eredménye, hogy nem lesz semmi, ami örökölhető utána. Több tíz évvel előre egyszerűen hülyeség örökségre gondolni.


A kérdésre: ha összeházasodnak, a házastárs holtig tartó haszonélvezetet örököl a teljes ingatlanra. Ha nem házasodnak, az ingatlan 1/4 része az élettársáé lesz. Ha szakítanak, az élettársé az 1/4 rész, valamint a közösen befizetett hitel fele, amit édesapádnak kell kifizetnie felé (ez is egy reális útja annak, hogy a végén nem örökli senki azt a házat). Még lehetne sorolni a lehetőségeket, de értelmetlen, mert több évtizednyi idő alatt annyi minden történhet, amire nem is lehet felkészülni...

2012. júl. 24. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#7 Mutasd, melyik törvény az. Számomra hihetetlen, hogy az esküvő előtti magánvagyonból közös vagyon lenne, kizártnak tartom.
2012. júl. 24. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

7-es!


Ezt az óriási sületlenséget mégis, honnan vetted!?


Ez az egyik ÖTLET volt, amit az új, készülő Ptk TERVEZETÉHEZ felvettettek!

Magyarul, ha lesz is valaha ilyen, még nagyon-nagyon messze van!!

A hatályos öröklési jog szerint pedig első körben az örökhagyó gyerekei örökölnek egymás között, fejenként egyenlő arányban, míg a túlélő házastárs holtig tartó özvegyi haszonélvezeti jogot kap.


Kéretik nem mindenféle hallomás alapján butaságokat terjeszteni.


Egy ügyvédjelölt

2012. júl. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!