Ha az embernek nincsenek igaz barátai, az őt minősíti?
Kiskoromban voltak barátaim, amolyan pajtások, de mégis ők voltak igazán közel hozzám. Aztán másfelé ment az utunk. Gimiben voltak "barátok", de azt vettem észre, hogy csak lelki szemetesláda vagyok, ha nekem van gondom, magamra maradok.
Munkahelyemen nem kötöttem barátságokat, senkit sem engedtem közel, akit kicsit mégis, ha annak másfelé ment az útja, megszakadt a kapcsolat.
Van 1-2 gimiből maradt "barát", akikkel neten tartom a kapcsolatot, de az is egyoldalú. Van egy srác, minden baját meghallgatom, most kivételesen nekem van gondom, és ki vagyok borulva. Igazából nem kell a támasza, arra itt a párom, csak az bánt, hogy leírom, mi van velem és erre nem is reagál, hívna telefonon a piti kis problémáival, hallgassam meg... Erre írtam neki, hogy bocsi, most nem veszem fel, mert ki vagyok borulva, sírtam, így nem akarok telefonálni. Semmit nem reagál rá, löki írásban a "gondjait".
Valahogy úgy gondolom, velem van a baj, nem véletlen vonzom be az ilyen barátokat, nem? Egyébként én nem is szoktam keresni őket, éppen emiatt, hisz tudom, milyenek. Ők azok, akik időről időre megtalálnak a bajaikkal...
Nahát, nem gondoltam volna, hogy ennyien vannak hasonló cipőben. Akkor azt hiszem, nagyjából közös vonás bennünk, hogy visszahúzódó típusúak vagyunk, megszoktuk és szeretjük magunk intézni a dolgainkat.
Nekem egyébként volt egy nagyon jó barátom, de csak neten. Különös kapcsolat volt ez, képet sosem láttunk egymásról, csak épp neki kiönthettem a szívem. Mindig meghallgatott, számíthattam rá mindenben, másfél éven át. Aztán mikor összejöttem a párommal, eltűnt az életemből, mondván: a párom nem bírná elviselni, hogy egy jóval idősebb férfivel beszélek meg mindent, így kilép a képből a boldogságom érdekében. Nem hagyott választást, ez a levél fogadott egyszer a fiókomban... :( Egyszerre volt barát, bátyó, apa és társ.
Kedves kérdező!
Az írásod alapján én is magamra ismertem.Általánosban azért lettem kiközösítve,mert egyrészt visszahúzódó típus vagyok,és mert szegény családból származom.Szakközépben volt két "barátnőm",az egyik férjhez ment és messzire költözött,hiába vagyunk ismerősök facebook-on,nem keres,a másikról meg kiderült,hogy azért barátkozott velem,mert őt mindenki kerülte,én viszont mindig meghallgattam ha valami baja volt.Azóta menő társaságba került,és ha összefutunk az utcán,még a fejét is elfordítja.Munkahelyen nem barátkozom,szeretek csendben dolgozni,nem úgy,mint a többi munkatársam,akik 8 órán keresztül szóf*sásban szenvednek,és pletykálnak mindenkiről gonosz dolgokat.Viszont van a munkahelyemen egy nálam pár évvel idősebb nő,párszor beszélgettünk,azóta folyton engem akar lelki szemetesládának használni.Egyébből sem áll,csak panaszkodásból(itt fáj,ott fáj,amott fáj),és ha esetleg megkérdezi,hogy mi van velem,meg sem várja,hogy befejezzem a mondatot,már ismét mondja a magáét.Fogalmam sincs,hogy hogyan vakarhatnám le magamról,mert már nagyon fárasztó amit csinál.Nekem legfőbb támaszom édesanyám és az öcsém,ha ők nem lennének,meg is őrülnék.Már feldolgoztam nagyjából,hogy nincsenek barátaim,a korábbi élményeimből leszűrtem,hogy nincs is értelme,úgyis csak kihasználnának.Nem hinném,hogy ez minket minősít,inkább a körülöttünk lévő embereket.
Szerintem valamilyen szinten mindenképpen minősíti az embert a barátok hiánya.
Voltaképpen ha az itteni válaszokat megnézed, itt is többségben vannak azok, akik az "Én is..." és "Nekem is..." szavakkal indítanak. Ők inkább a saját oldalukat akarják leírni, és nem a segítség jár elsősorban a fejükben. Csak kifejezik, hogy nekik így és úgy volt.
És én is ilyen vagyok.
Nekem is sok barátom volt korábban, de ahogy nőttem, értem, én is felfedeztem ezt a lelki szemetesládás szindrómát. Az ilyeneket gyorsan lekoptattam, és elkezdtem én másokra borítani a saját gondjaimat, mondván ez egész jó ötlet, ha mások kihasználtak, én is kihasználok másokat.
Egy idő után azonban tovább érik az ember, és rájön, hogy a meghallgatás önmagában semmit sem ér, hiszen a megoldást csak saját magunkból nyerhetjük ki, csak mi tehetünk érte. "Elhessegettem" a felesleges barátokat, és csodálkozva vettem észre, hogy csak 1-2 maradt, akiket barátnak lehetett nevezni. Aztán elmentem a városból, és nem maradt barátom. Nem bántam, mert mindig olyan voltam, aki szereti maga irányítani az életét, idejét, amibe beletartozott az is, hogy hónapokig nem kívántam senki társaságát, máskor meg állandóan csak kimozdultunk.
Aztán megnősültem, gyerekem lett és kinőttem ezekből a dolgokból, már nem igényeltem az efféle kimozdulásokat sem, csak a családommal. A munkahelyen célzottan kerülöm még a haverkodást is, mert mint a legtöbb munkahelyen, itt is rosszindulatú, hátba szúrós szemétládák vannak, akikkel nem kívánok az alap 8 órán túl érintkezni, és ők sem velem, így minden stimmel.
Hogy ne csak a saját kis életemmel fárasszalak, te is hibás vagy a kialakult helyzetért, mert engeded, hogy kihasználjanak. Minél többet engedsz, annál többet engednek meg maguknak. Ezen kell változtatni, és bizony néha ez azzal jár, hogy elmaradnak a barátok. Ne félj, mert az élet idővel meghozza a fontosabb dolgokat, és már nem fog érdekelni mindez.
13-as:
Hát a te írásodból én is magamra ismertem. :) Még az öregebb nő is stimmel, vagyis most már hál' Istennek múlt idejű, de én is kifogtam egy idősebb nőt, aki folyamatosan nyomta nekem a sódert. Igaz, nem munkába, mert nem a közelemben dolgozott (na még az kellett volna!), hanem odafelé meg hazafelé a szerződéses járaton. Aztán másik műszakba került, meg közben én beköltöztem a városba, nem kellett többé azzal a busszal jönnöm és összefutnom vele.
15-ös:
Leírtad azt, amit valahogy belül éreztem is. Pontosan igaz, ha találtam olyan embert, aki meghallgatott, ott én voltam aki használta a másikat lelki szemetesnek. Korábban, még gimiben volt egy lány, ő egyszer meg is mondta a véleményét, szóval hogy őt nem hallgatom meg, mindig csak én. És erre nagyon hülyén reagáltam, átmentem a másik végletbe, pedig hát szegény nem azt kérte. Onnantól mindenkit meghallgattam, bebeszélem magamnak, hogy az én dolgaim nem fontosak, és meg kell tartanom magamnak. Jesszus, ha belegondolok, mint valami mártír... :S
Azóta is, ha nagy ritkán ezeknek az embereknek eszükbe jut kérdezni, igyekszem rövidre zárni. Mondjuk ők segítenek ebben, hisz ahogy írta egy korábbi válaszadó, hamar kiveszik az ember kezéből a társalgás fonalát és ismét magukról beszélnek. Nem is szívesen beszélek magamról már... Nem szeretem, ha közbeszakítanak. Van egy kolléganőm, akivel jóban vagyok, ő sokszor meghallgatott régebben, de nem is éltem vissza vele. Tanulni akartam a hibáimból.
Azt vettem észre, főleg akkor találtak meg az említett szipolyozó emberkék, ha magam alatt voltam. Egy idősebb nő, aki így rámszállt, egyszer elmondta, hogy velem jó beszélgetni, mert a csendes természetem miatt bizalmat árasztok. Volt szerencsém félbolondokat is magamhoz vonzani. :D
Az a baj, hogy nem akarok bunkó lenni, legalábbis annyira nem, hogy lerázzam ezeket. Idegen megszólít és udvarias akarok lenni, válaszolok, ez már elég, hogy nyomja nekem a szöveget ki tudja meddig...
A barátság, az igazi barátság alapeleme a bizalom, egyfajta vak hit, legalábbis amíg nem tesznek azért, hogy ez ne így legyen. Nem tudod jobban kiszámítani azt, hogy valaki őszintén barátkozik -e veled, ahogy egy párkapcsolatban sem lehet valaki 100%-ban biztos abban, hogy a másik őszintén szereti.
Jelekből lehet látni mindent, azt is, ha kihasználnak. Néha ezek a jelek tévesek, és olyan embert küldünk el, aki nem szolgált rá.
Idegenek kéretlen zaklatása egy külön téma, ők semmit sem jelentenek nekünk, nem akarunk velük barátkozni, és ők se velünk. Van, aki tűri, hallgatja, van, aki látványosan mással foglalkozik egy idő után, van aki az esélyét sem adja meg a "beszélgetésnek", és zenét hallgat, vagy olvas. A lényeg az, hogy nem számítanak.
De a barátok, vagy legalábbis azok, akiket barátunkként szeretnénk, már más emberek. Az ő véleményük számít, valódi érdeklődést tanúsítunk az életük iránt, és ha bajban vannak, akkor kéretlenül is segítenénk nekik. Sajnos a legtöbben ezt úgy használják ki, hogy ők minket nem tekintenek igazi barátnak, ellenben tudják, hogy nekünk ők fontosak. Mindenki szereti, ha meghallgatják, tanácsokat adnak nekik, de visszafelé ez már csak korlátozottan igaz. Ha két olyan ember találkozik, akik kölcsönösen segítenék egymást önszántukból is, akkor ők nagy eséllyel lesznek jó barátok... egy ideig, mert mindenki változhat, ezért az örök barátság eléggé hihetetlen dolog(ahogy az örök szerelem is). A te dolgod azt megítélni, hogy a másikat érdekled -e vagy sem. Ha úgy érzed, csak az ő problémáik fontosak, akkor nem barát az illető, és bármennyire fáj is, "el kell küldeni". Sajnos nem érvényes a happy end, mert sokan vannak olyanok, akik sosem találják meg az igazi barátjukat. Sokan annyira megrettennek ettől, hogy inkább elfogadják a lelki szemetesláda szerepét, csak legyen valaki, akit barátnak nevezhetnek, mert maga a titulus is biztonságot ad nekik, még ha belül tudják is, hogy ez csak addig tart, amíg az illetőnek ki nem kell állnia mellette valamiben. Olyan ez, mint a biztosító: csak adagolod befelé a javakat, de amikor neked kell valami, nem kapsz semmit.
Ne ijedj meg, ha nem találsz igaz barátot, mert sokkal fontosabb dolgok is vannak az életben.
15-ös! Tök jó, hogy itt őszinte vagy. Jól leírtad, hogy téged minősít az, hogy nincsenek igaz barátaid. De látod te épp abba a táborba tartozol, aki csak akkor segít másokon, ha már neki az illető bizonyított.
A kérdező, illetve néhányan akik leírták a saját nagyon hasonló példáikat, azok pedig azok, akik feltételek nélkül önzetlenül meghallgatnak és segítenek. És a szövegükben az "én" és "nekem" szavak nem önzőségre utalnak, hanem épp a saját példájuk elmesélésére. Ez azért nagy különbség! Meg lehetne fogalmazni másképp is egy saját példa leírását, de nem ez a lényeg.
"Egy idő után azonban tovább érik az ember, és rájön, hogy a meghallgatás önmagában semmit sem ér, hiszen a megoldást csak saját magunkból nyerhetjük ki, csak mi tehetünk érte."
???
Sok esetben valóban csak magunk tudjuk megoldani a saját bajunkat. De még akkor is nagyon sokat tud jelenteni egy egyszerű "meghallgatás" is. Az ember jobb kedvvel vág bele, Nagyobb erővel azáltal, hogy érzi, hogy egy barátjának is fontos.
Egy igazi barát igenis meghallgat, kérdez, és a másik baját sajátjának tekintve segít. Kérés nélkül segít, és anélkül, hogy a másiktól előzetes bizonyítást kapott volna.
Szerencsés vagy, hogy van a párod baráti funkciókra is. De mi lesz, ha nem lesz, ha pl megromlik a kapcsolatotok? Teljesen egyedül leszel, és csak még tovább kövesedik a szíved. Szerintem ez rossz hozzáállás.
Ahhoz persze jó, hogy véletlenül se használjon ki senki.
Szörnyű, hogy ennyire bizalmatlanok és rosszat feltételezőek az emberek.
Eléggé belelátok az emberekbe, így már nekem sincsenek barátaim. Volt egy időszak az életemben, amikor sorozatban temettem el a szeretteimet, ekkoriban eltávolodtam az emberektől, ők se mertek közeledni felém. De mint mondom, jó emberismerő lévén én megértettem, hogy ez nem szeretetlenségből fakadt náluk, hanem mélységes tehetetlenségből. Akkoriban elég volt egy bátortalan kis mosoly és mindent tudtam, hogy mennyire együtt vannak velem, akkor is, ha nem mernek odajönni, ha nem tudnak is megszólalni. Sok víz lefolyt a Dunán, a temető békés hely lett a szememben, eltelt vagy 10 év. Ezalatt 2-szer is tapasztaltam, hogy az emberek szívesebben sírnak veled együtt, mint örülnek. Amikor párkapcsolatom lett, észrevettem hogy az idősebb nőismerőseim irigyek lettek. Szerencsére nem a legközelebbiek, de akkor is bántott. Onnan kezdve már nem áradt felém annyi szeretet, mint a gyászolós korszakomban. Pedig nem voltam se boldog, se szerelmes...de ők azt hitték az vagyok.
Újabb évek múlva megtaláltam azt, aki mellett boldog is lettem, szerelmes is. És most az esküvőmre készülve megintcsak az irigységgel találkozom.
Nem tudnak velem örülni. Van kivétel, de még abban a barátságban is annyi kétszínűség van.
Sőt, felfedezem magamban is az irigységet, ami eddig nem volt.
Olvasok a sorok között, észreveszem, mi motiválja a "barátokat", és így igazából azt kell mondanom: nincs barátom.
De azért azt gondolom, az igazi barát nem az, aki veled együtt tud sírni, hanem az, aki irigység nélkül tud veled örülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!