Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyerekvállalás: mi szól...

Gyerekvállalás: mi szól mellette és mi ellene?

Figyelt kérdés

Ki mit mérlegelt mielőtt belevágott?

Mérlegelt egyáltalán vagy csak úgy jött a baba?

Köszönöm a "segítséget" előre is!


2009. jún. 4. 11:39
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
66%
Én egy évet dolgoznék, már csak azért is, hogy minél többet le tudjak húzni az államtól. Ha nincs munkaviszonyod, akkor csak gyest és családit kapsz. A gyes az 28ezer, a családi meg 12ezer körülbelül. Ha viszont dolgoznál egy kicsit előtte, akkor sokkal többet kapnál.
2009. jún. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A gyerek(ek) után járó támogatások röviden:


Ha 2010. május 1. után születik a baba, akkor mind a terhességi-gyermekágyi segélyhez (tgyás), mind a gyermekgondozási díjhoz (gyed) 365 nap biztosítotti jogviszony kell az igénylést megelőző két évből.

Ha ez megvan, akkor a szülést megelőző 28 naptól (vagy attól a naptól amikor megszületik a baba) jár 168 napig tgyás. Ennek összege egy napra az igénylést megelőző naptári év napi átlagkeresetének a 70%-a mínusz 18% SZJA, plusz adójóváírás.

Ha letelik a tgyás, akkor attól függően, hogy az igénylést megelőzően mennyit dolgoztál, annyit maradhatsz otthon gyed-en. Vagyis ha éppen, hogy megvan a gyedhez a 365 nap, akkor 1 évet, ha végigdolgoztad a megelőző két évet, akkor 2 évig jár a gyed. Az összege napra lebontva az előző naptári év napi átlagkeresetének a 70%-a mínusz 18% SZJA, mínusz 9,5% nyugdíj, plusz adójóváírás. Ez maximálva van 2009-ben br. 100.100 Ft (nettó kb. 84eFt). Ha ez letelik, de még nem két éves a gyerek (mert nem volt meg a kellő napod), akkor a gyerek 2. életévéig maradhatsz gyes-en, ez 2009-ben br. 28500 Ft (mínusz 9,5% nyugdíj marad 25792 Ft)

Ha nincs meg a 365 napod, akkor csak gyesre vagy jogosult, míg a gyerek 2. nem lesz.


Ehhez jön még a családi pótlék: egy gyermekes családnál 12.200 Ft, ugyanez egyedülállónál 13700 Ft.


Ha a terhesség alatt legalább négyszer (koraszülésnél egyszer) megjelentél terhesgondozáson, akkor jár az egyszeri anyasági támogatás, ennek összege 2009-ben 64.125 Ft.


A másik kérdésre, hogy belevágnék-e? Ha nem lennének napi anyagi problémánk (kifizetetlen csekk, hiteltörlesztés stb.) akkor igen.

2009. jún. 4. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes leírást, jól jött.

Akkor nagyon úgy néz ki, hogy még egy évet várok minimum... :(

És még ha valaki erre tudna válaszolni:

Teherbeeséstől számítva meddig kell terhesen dolgozni, mikor lehet elmenni terhes szabira?

2009. jún. 4. 18:26
 34/40 anonim ***** válasza:
100%
Minden rosszindulat nélkül annyit jegyeznék meg a kérdezőnek, hogy nem az első évben kerül feltétlen sokba egy gyerek. Hiába hiszi azt mindenki, hogy a pelenkánál, tápszernél (ez mondjuk nekem szerencsére kimaradt, nem nagyon tudom menniybe kerül), 2 havonta kinőtt babaruháknál nincs "rosszabb". A kezdetet simán meglehet oldani használt, örökölt cuccokból. Igazán sokba iskolás kortól kerülnek a gyerekek. Igazából ezt nem elriasztás képpen írtam, hanem csak azért, hogy igazán úgyse tudsz felkészülni anyagilag egy gyerekre. A legfontosabb szerintem, hogy elgyen hova szülni. Ha ez megoldott utána kár a jobb helyzetre várni.
2009. jún. 4. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:
89%

Megbizhato ferj, fedel a fejetek felett, mindkettotoknek munkahely, megtakaritott penz ezutan johet a baba.

Az eleje nekem nem kerult sokba, egyaltalan.

Inkabb ovodas kortol, amikor kellett vinni a kg gyumolcsoket az oviba, amikor be kellett fizetni az oviba az ebedpenzt, amikor kirandulni mentek, csoportpenzt kellett fizetni az oviba, du. kulon uszasra jart a kislanyom mar, nyaron taborba vinni. Szoval a legeleje ovis korig nem a legveszesebb. De iskolas kortol a legdragabb szerintem is.

Igaz, hogy imadok turkaloba jarni, konyveket is onnan veszek es biciklit, gyonyoru fa jatekokat, rengeteg mas mindent meg, de egy csomo mindent ki kell fizetni.

Sajnos a szeretet nem eleg. De szerinte a szeretet es a gyerekre valo vagyakozas az alap. Szoval aki ugy erzi hogy nem akar annyira gyereket szulni, de mivel mindenkinek van babaja, hat nekem is legyen, majd lesz ahogy lesz az inkabb ne vallaljon gyereket.

Dolgozzal mindenkeppen es utana szuljel csak!

2009. jún. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:
Nincs olyan, hogy terhesen kell dolgozni. Ha te és/vagy az orvos úgy látja jónak, akkor a terhesség megállapításának napjától otthon tart táppénzen, míg meg nem szülsz. Ilyenkor az első 15 napban ún. betegszabadság van, ez az előző naptári év átlagkeresetének a 80%-a (ezt a munkáltató fizeti minden esetben), ezt követő táppénz összege, attól függően, hogy mióta dolgozol az előző naptári év 70% vagy 60%-a. Ezt ha a munkáltató tb. kifizetőhely, akkor ők utalják (ha nem akkor az oep), de ez a munkáltatónak nem kerül plusz pénzébe, mert utólag visszakapja az oeptől.
2009. jún. 5. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 anonim ***** válasza:
Mi történik abban az esetben, ha valaki munkanélkülin van és úgy esik teherbe? Mehet így is táppénzre? Kap egyáltalán vmit? Szülés utáni támogatások tisztázottak számomra az előző válaszokból!
2009. jún. 5. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 anonim ***** válasza:

Már hogy mehetne táppénzre, aki munkanélkülin van? Táppénzt azért kap az ember, mert beteg és nem tud dolgozni menni, de van munkahelye. Munkanélküli segélyt meg azért kap az ember, mert nincs munkahelye és ezért nem dolgozik.


Kérdezőnek:

Ha nem akarsz dolgozni a terhesség alatt, hanem végig táppénzen akarsz lenni, akkor felesleges 1 évet várnod. Mert akkor a táppénz összege lesz a gyás és a gyed alapja, ami a fizetésed 60%-a lesz. Szóval akkor már mindegy szerintem, hogy gyes vagy ez. Nem lesz lényeges különbség.

2009. jún. 5. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/40 anonim ***** válasza:

szia

azzal értek egyet aki leírta a juttatásokat...

ha nincsenek kirívó anyagi gondok, szeretnétek mindketten és azért van egy lakás, jöhet... bár azért én úgy intézném legyen előtte meg az az 1 év munkaviszony de ez nemjelenti hogy 1 évet várni is kell a próbálkozással, hisz nem mindenki esik azonnal teherbe, még normál esetben is lehet félév soknak. Illetve a munkaviszonyba terhesen is lehetsz pár hót, vagy táppénzt...

Őszintén én meg úgy csináltam, hogy suli után ne kelljen megint annyit várni babára, eljöttem egyetemről, dolgozok lassan két éve, közben levelezőn már befejezem a sulit, és így azonnal lényegében befejezett sulim után próbálkozni fogunk, és bevállaltam - persze ezt nem reklámoztam - és már van saját ház (persze hitellel, meg kell újítani), de van hova és fizetés amire már merjük vállalni.

Sok szerencsét

2009. jún. 5. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 anonim ***** válasza:

Utolsó előttinek!

A táppénz összege nem lehet alapja egy másik ellátásnak, ahogyan a tgyás, gyed összege sem.

Egyébként a táppénz csak abban az esetben 60%, ha két év folyamatos biztosítási jogviszonynál kevesebb van, ha van két évnél több folyamatos jogviszony, akkor 70%-a az előző naptári év átlagkeresetének.

2009. jún. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!