Valaki adna tanácsot, vagy ismer jogi lehetőséget?
Barátnőm kért meg telefonon hogy vázoljam fel a problémát (náluk nincs net) hátha tudtok valami okosat mondani:
"25 éves nő vagyok. Édesapám engem és a nővéremet 10 és 12 éves korunkban "ottfelejtett" a szüleinél. Édesanyám sajnos már régen meghalt. Édesapám összejött egy c...ny nővel. Vettek egy lakást és azzal az ígérettel hagyott minket a nagyszüleinknél egy nyár elején, hogy felújjítják nekünk az egyik szobát (3 volt) és akkor mi is beköltözhetünk. Az ígérgetések maradtak, mi pedig azon kaptuk magunkat, hogy a helyi általánosba járunk, apám lakásában pedig nincs helyünk, a mostohám négy lánya költözött be. Egy idő után nem jött apánk, mi sem mentünk, mivel a mostohánk folyton szidott minket, és vert mindenért. Közben meghalt a nagymamánk is, mi pedig kirepültünk. A válság jól képen törölt, hitel miatt úszott a saját lakás. Jelenleg albérletben élek a fiammal (20 hónapos) és az élettársammal.
A nagypapámnál vastagbélrákot diagnosztizáltak. Mikor ez kiderült, apám rögtön járni kezdett hozzá, jópofáskodik velem is és a fiammal is, akit eddig látni sem akart, az élettársam miatt. A lakásuk már rég nem az övüké, most egy másfél szobás lakásban laknak, albérlőként: apám, a mostohám, két mostohatestvérem, egyikük férje és két gyerekük.
Nagyapám ki akarja zárni apámat az örökségből.
Ezt hogy lehetne megoldani? Nagyapám már beletörődött a végbe, lassan én is elfogadom, hogy nem lesz velünk. A kemót elutasította.
Ki lehet zárni apámat az örökségből? Vagy mi az a minimális mérték amit kapnia kell?"
Szia!
Az előző hozzászólások hasznosak voltak, azonban volt két fogalom, ami nem került pontos kifejtésre: a kizárás és a kitagadás. A kérdésed úgy szólt, hogy ki lehet-e zárni édesapádat az öröklésből? A válasz erre: igen, még csak indokolni sem kell, azonban a Te esetedben ez nem lenne jó megoldás, ugyanis a kizárás gyakorlatilag "kötelesrészre-szorítást" eredményez, így kizárás esetén édesapád - amennyiben nagyapád után ő az egyedüli közvetlen leszármazó - minden ingatlannak és ingóságnak a felét örökölné. Ehhez elegendő az, ha a nagyapa a végrendeletben téged és a testvéredet nevez meg örökösként, így édesapátokat mellőzi. Ebben az esetben nagy valószínűség szerint édesapátok meg fogja támadni a végrendeletet és meg is fogja szerezni a köteles részét.
A kitagadás a kötelesrészre is kiterjedő kiesési forma, azaz amennyiben a kitagadás érvényes, édesapátok nem örököl(ne) semmit. Sajnos a törvény a kitagadás érvényességéhez - előző hozzászólásban már említett - taxatív okokat követel meg, így abban az esetben, ha ezen okok egyike sem áll fenn a valóságban, édesapátok sikeresen fogja megtámadni a végrendeletet és kötelesrészi igényét sikeresen érvényesítheti.
A - szintén fentebb már említett - adásvétel, mint átruházási forma lenne a legideálisabb, de számoljatok a költségekkel ("vételár", ügyvéd, ig-szolg. díj, vagyonszerzési illeték) is!
Remélem, segít valamit a válasz :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!