Hogy lehet egy kisgyerekkel megértetni hogy létezik veszekedés, erőszak?
Nyugodt családi életünk van,soha nem veszekedtünk vagy vitatkoztunk a gyerek előtt.Az utóbbi időben többször előfordult hogy olyan helyzetbe kerültünk ahol a gyerekem ezt látta és megijedt tőle,nem tudja mi történik.
A boltba két ember veszekedett hangosabban és a lányom megijedt,vagy a játszón az óvónéni rákiabált az óvódásokra ,haza kellet jönnünk.
A legdurvább eset múlt héten történt.Itt volt egy játszótársa az anyukájával a kisfiú rosszalkodott és ezért az anyja rávágott a kezére a lányom ettől úgy megijedt hogy elkezdett zokogni,nem tudtam megnyugtatni.
Az apjával tanakodtunk mit kellene csinálni hogyan értessük meg vele hogy őt nem bántja senki,nem kell félnie.Még kicsi 2éves de a környezetünkben nem tapasztaltunk ilyet hogy valakinél ez probléma lenne hogy igy fél a gyerek,és igy reagál.
Minden választ és ötletet előre köszönök.
Hát igen,azt hiszem átestünk a ló másik oldalára,nem ismeri mi az a harag,persze voltam már mérges ez idő alatt,de próbáltam nem kimutatni,azt hiszem itt hibáztam.
Ő egy elég jól kezelhető kislány,kiabálni,rácsapni nem kell,el tudom érni másképp amit szeretnék tőle.
Az öcsémet szó szerint utálja mert az kiabál a kutyával,hiába magyarázom neki hogy semmi baj,nem érti öcsi miért ordit a kutyára.
még nagyon kicsi, semmi racionális magyarázatnak nins helye
nem akkor fogja később elviselni a szenvedéseket, ha kicsi korában ezt tapasztalja -tehát erre nem lehet edzeni, gyúrni. Akkor fogja elviselni és szabad lélekkel feldolgozni, kezelni felnővén a bajokat: ha most, védett, kedves, szerető légkörben nevelkedik a családban. Azt is feldologozza, hogy látja, nem mindenhol így van ez,azért sír, mert ezt a munkát végzi közben.
(tanulságos Gauthama Buddha élettörténetét megismerni: elzárták a szenvedés látványától a gyermek Sziddhárta herceget, és az ifjúként egyszerre tapasztalta: a világban van szenvedés, betegség, öregség, halál. Hatalmas tudati ereje volt, hogy lehet ezt legyőzni)
Ha majd egy kicsit nagyobb lesz, 4-5 éves, ennek a munkának a segítésére, a világ megismerésének segítésére vannak a nagy népmesék: A világban jelen van a gonosz, a rossz, a bűn és ezek révén a halál, de legyőzhető.(A halhatatlaságra vágyó királyfi, Fehérlófia, legtöbb Benedek E ragyogó)
A nagy népmesék nem hazudják le a rosszat: hanem arra mutatnak rá: ez legyőzhető. Ez tudatelőttes szinten nagy segítség a felnövő gyermeknek. (ajánlom: Brunó Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek ) Itt is tapaszatalható: rémült, estlegeg sír a fellép a gonosz (sárkány) : de ez a feszültség feloldódik, megoldódik, amikor legyőzi a hős (akinek helyébe magát képzeli)
(tilos olyan mesét mondani, ami nem a jó győzelmét mutatja, hihetetlenül kártékony, szerencsére ritka.)
A Grimm-mesék jók, az is népmesék gyűjteménye, de vannak benne felnőtteknek íródottak (családi mesék a címe), azt értelemszerűen nem lehet gyermeknek mesélni)
Csak olyan mese a jó mese, a mi a jónak a győzelmével végződik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!