Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Igazságos, ha így osztjuk meg...

Igazságos, ha így osztjuk meg a költségeket?

Figyelt kérdés
A barátommal albérletbe költöztünk. Nem vagyunk házasok, de még eljegyezve sem vagyok, de ez nemsokára változni fog. Ő dolgozik, havi kb. 100 ezret keres, én egyetemista vagyok és az összes bevételem havonta (ösztöndíj, munka, szülői támogatás) kb. 60 ezer Ft. Úgy osztottuk fel a költségeket, hogy a barátom fizeti az albérleti díjat, rezsit, ami kb. 50 ezer Ft egy hónapban. Én fizetem az ételt, a tiszítószereket, tisztálkodó szereket, internetet, ami kb. havi 36 ezer Ft. A ruhákat, hobbihoz szükséges dolgokat, a tanuláshoz szükséges eszközöket mindenki maga fizeti. Ebben állapodtunk meg a legelején, és mi ezt igazságosnak is gondoljuk. A maradék pénzeket egyébként félretesszük, hogy legyen pénzünk az esküvőre, és legyen alaptőként az építkezéshez is. Tudjuk, hogy nem nagy összeg, de nemsokára a barátom is előbbre tud lépni a karrierjében, és ha elkezdek dolgozni, remélhetőleg én is többet keresek majd mint havi 60 ezer Ft. A probléma ott kezdődik, hogy a szülők elkezdtek beleszólni az életünkbe. A barátom szülei szerint túl sokat fizet a barátom, és nem igaszgágos rendszer. Az én szüleim szerint viszont én fizetek túl sokat. Abban mindkét tábor egyetért, hogy ebből az egészből rosszul fogunk kijönni, mindkét család szerint azért, mert minden pénzünket feléljük, és nem marad semmi megtakarításunk. Már kezdem unni, hogyha a barátom szüleihez megyünk, akkor ott engem furnak, ha hozzánk megyünk, akkor a barátom kapja az epés megjegyzéseket. Tényleg igazságtalan ez az egész? A barátom szülei azzal vádolnak, hogy ingyenélő vagyok a barátom nyakán. Szerintem pedig nincs így, mert oké, hogy kevesebb fizetek, de ha az arányokat nézzük, akkor én még mindig többet fizetek. Szerintetek? Tényleg ennyire rossz ez a szisztéma?
2011. máj. 20. 11:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem rossz a felosztás, de én összedobnám amink van. Mi így csináltuk és jutottunk is valamire. Persze mi már túl vagyunk hosszú éveken, házasságon, gyerek..stb, de azt látom, hogy anno aki nem így csinálta, az most sehol nem tart és még mindig vegetál.

Mindenesetre állítsátok le a szülőket, mert ez lesz a legnagyobb konfliktusotok!

30N

2011. máj. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Felnőttek vagytok, a szülőknek nem kell mindenbe beleszólni és mindent tudni. Úgy csináljátok, ahogy nektek jó.
2011. máj. 20. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Közös élet, közös kassza...

Legalábbis nálunk így van.

2011. máj. 20. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Az elején mi is kb ennyiből éltünk,csak forditott felállásban.

elkerülendő a szülők hülyeségét,el se mondtuk h h oldjuk meg az anyagiakat.

Mi összeraktunk amink van és kész,nem hogy ki mit fizet.

Amugy szólok,36ezerből kaja,tisztálkodási cuccok nem jönnek ki 1 hónapra kettőtöknek

2011. máj. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Ha együtt éltek, akkor érdemes közös pénzben gondolkodni, és nem külön-külön. Az ritka, hogy mindkét fél egyforma összeget keres, mindig vannak eltérések. Ez van, ebből kell gazdálkodni. Hogy a szülők mit mondanak, az lényegtelen. Elkezdesz dolgozni, mindketten 100 felett kerestek majd, és spóroltok, élitek az életetek. A szülőknek nincs közük ahhoz, hogy a gyerekük hogyan intézik a pénzügyeiket.
2011. máj. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Nálunk is így van, évek óta működik. Akkor is így volt, amikor még dolgoztam, és én kerestem jobban, és így van most is, hogy én itthon vagyok a babánkkal. A férjem fizeti be az összes csekket. Én pedig vásárolok. Ami marad, azt mindenki beosztja. A babának pelenkát, ezt-azt szintén én veszem, de ha pl. valami nagyobb dolog kell, akkor azt közösen fizetjük, vagy kivesszük a megtakarításból, mert az is közös.

Nálunk bevált. És szerintem elég felnőttek vagytok ahhoz, hogy összeköltözzetek, ezáltal ahhoz is, hogy ti döntsétek el, mit hogyan csináltok. Ne hagyjátok, hogy beleszóljanak.

2011. máj. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Igazából mi ezt közös kasszának tekintjük. Mivel nem saját magunknak vásárolunk, saját magunknak fizetjük a rezsit, hanem egymásnak is. Csak egyszerűbb így kivitelezni, mert mindig én vásárolok be, és kártyával fizetek, így elég furán venni ki magát, ha minden bevásárlás után feleznénk az összeget. A rezsit meg készpénzben fizeti a barátom, így én nem is nagyon használok készpénzt. Nem nagyon veszünk le pénzt igazából a kártyáról, mert amit csak lehet pénzösszegeket, azokat lekötjük, takarékszámlára rakjuk, hogy legalább egy minimális kamat legyen, és legyen valami visszatartó erő, hogy ne költsük el. Ismerjük egymás pin kódját, minden jelszavát az internet bankhoz, így sokszor egymásnak csináljuk a tranzakciókat (átutalás, lekötés, betét feltörés). Szóval az echte közös kassza nem működhet, mert nem látjuk értelmét, hogy le vegyük azokat a pénzeket a bankszámláról, amire nincs szükségünk, amikor azokat kamatoztatni is lehet. 36 ezer Ft-ból pedig azért tudunk kijönni, mert hétvégente mindig szülőknél vagyunk (ők ragaszkodnak hozzá, hogy legalább olyankor látogassuk meg őket), és olyankor mindig hozni kell egy kis ételt is, illetve piperecuccokra nem is igazán költünk, mert mindig van valami alkalom, amire édesanyám vásárol nekünk mindent, ami kell. Így például a szüleim házassági évfordulója alkalmából kaptunk annyi tusfürdőt, dezodort stb, ami 3 hónapra elég lett.

2011. máj. 20. 11:41
 8/13 anonim ***** válasza:

Amig csak szojátok az együttélést, addig ezt korrektnek tartom, de a sprórolt pénzt egyelöre külön-külön tennéb a bankba. Ugyanis ha kiderül egy éven belül, hogy mégsem egy együtt, akkor könnyebb elosztozni is. (Nem kivánom, hogy igy legyen, de azért erre sem árt gondolni.) Szerintem utána viszont a közös a jobb megoldás, de ez a ti dolgotik.


Viszont már most le kellene állitani a szülöket, mégpeding mindenkinek a sajátját, mert egyrészt nektek igy jó, másrészt nekik nincs beleszólások. (Csak abban az esetben lenne erre pici joguk, ha ök fizetnék valamelyikötök megélhetését - de itt erröl szó sincs, ha jól értem.)

Ha nem akarnak kimaradni, akkor egy ideig kerüljétek öket - pár hét/hónap alatt megszokják a helyzetet.


Minden jót a közös életetekhez.

2011. máj. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Nálunk ugyanez a felállás. Barátnőm is és én is egyetemisták vagyunk, mellette dolgozunk is. 3 éve élünk együtt.


A szülőkkel ugyanez a helyzet, a szüleim szerint sokat fizetek, az ő szülei szerint ingyenélek. Ezt mi úgy oldottuk meg, hogy csak pár havonta látogatjuk meg őket, akkor is rövid időre, hogy ne legyen idő a basztatásra.


A költségeket tekintve szerintem nem jó a felosztás. Te sokkal többet fogsz fizetni, mert a kaja plusz háztartási szerek, az nekünk körülbelül 40-50 havonta. És a barátod majdnem duplaannyit keres, plusz neki egyetemre sem kell költenie. Szóval szerintem az az igazságos, ha mindenki a keresetének megfelelően fizet a közösbe. Tehát ha kettőtöknek van 160, akkor az ő része 62,5%, a tied pedig 37,5%. Ha havonta 100-ból éltek meg, akkor ő fizet bele 62500-at, te pedig 37500-at.


Mi egyébként úgy csináljuk, hogy minden hónapban fixen befizetünk fejenként 30-at a lakásba, és 20-at a kajába (meg minden másba). Ez a közös pénzünk. Az ezen felüli részt viszont külön gyűjtjük, mindenki a sajátját. A közös programokat pedig felesbe fizetjük. Szerintem nem érdemes egyik, vagy másik félnek a megtakarításait a párjára iratni, abból semmi jó nem jön ki. Majd ha közösen vesztek egy lakást, akkor összetehetitek ami van.


22F

2011. máj. 20. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Külön vannak a megtakarításaink, máshogy nem is tudnánk megoldani, maximum, ha készpénzben tartanánk. A szülők az én megélhetésemet támogatják havi 10 ezer ft-tal, a barátomat mivel dolgozik, természetesen már nem támogatják. Már mindketten próbáltuk megbeszélni velük, de azért a megjegyzések mindig kicsúsznak, illetve négyszemközt megmondják a barátomnak, illetve nekem is, hogy ez így nem jó. Amikor nem mentünk egy ideig, akkor jöttek a párom szülei (hívatlanul), én pedig nem vagyok hajlandó kerülni a szüleimet, mert ki tudja, hogy még mennyi ideig lehetek velük. Az utóbbi időben sajnos nagyon sok rokont, családtagot kellett eltemetnünk (sokan váratlanul hunytak el), így próbálom kihasználni az időmet minél jobban.
2011. máj. 20. 11:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!