Ha egy férfinek sok adóssága van, nem fizeti ki és meghal akkor a gyerekének kell kifizetni?
Anyum élettársának év elején halt meg az édesapja és volt adóssága bár úgy tudom,hogy valamilyen hitel,ezt anyum élettársának és a testvéreinek kellett kifizetni.
Szóval csak van ebbe valami...
nem kell aggódnod, nem öröklöd!
és mivel egyenlőre még kiskorú vagy, nem is örökölheted. ha apukád úgy hal meg, hogy még nem vagy nagykorú a gyámügy felé el is kell számolnia az örökségeddel.
az a lényeg, hogy nem kerülhetsz hátrányos helyzetbe az ő halála miatt.
Adósság öröklése
Különösen a mai válságos időkben gyakran felmerülő kérdés, hogy öröklődik-e az adósság, amennyiben igen, úgy az örökös milyen módon és értékben tartozik helytállni az örökhagyó esetleges tartozásáért?
Milyen mértékű és meddig terjed az örökös felelőssége? Felelős-e a már meglévő személyes vagyonával? Több örökös esetén ki tartozik helytállni? Mi van abban az esetben, ha a tartozás összege meghaladja az öröklött vagyon értékét?
Banki vagy magánkölcsönök, közüzemi elmaradások, adótartozások, kezesi kötelezettségek, amelyek legtöbbször felmerülnek, de természetszerűen a hagyatéki tartozások köre ennél lényegesen sokrétűbb. A választ a Polgári Törvénykönyv rendelkezései adják meg.
Az öröklési jog szabályai szerint az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre. A hagyaték ezért nyilvánvalóan magában foglalja a meglévő (pozitív) vagyont, pl. ingatlan, ingóság, készpénz, értékpapír, és magában foglalja a különböző jogcímen fennálló esetleges tartozásokat is.
Fő szabályként az örökös a hagyatéki hitelezőkkel csak korlátozott felelősséggel tartozik, mégpedig elsődlegesen a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival.
Pl. ha banki tartozás terheli az ingatlant, úgy csak az ingatlannal, esetleg annak hasznával tartozik az örökös helytállni.
Amennyiben a hagyaték vagy az egyes hagyatéki tárgyak birtokát az örökös átvette, de a követelés érvényesítésekor azok már nincsenek a birtokában, akkor az örökös az egyéb vagyonával is felel, de kizárólag a hagyaték értéke erejéig, mégpedig a hagyaték értékénél azt az időpontot figyelembe véve , amikor a vagyontárgy kikerült az örökös birtokából (pl. eladta).
Amennyiben a tartozás meghaladná az ingatlan értékét, úgy a többlet viselésére az öröklési jog szabályainál fogva már nem köteles..
Ha valamely hagyatéki vagyon nem kerül az örökös birtokába és e körülmény az örökösnek nem róható fel, úgy a helytállási kötelem során ezt a vagyoni értéket figyelmen kívül kell hagyni.
Ha többen örökölnek, úgy az örököstársak egymás közötti felelőssége egyetemleges, azaz bármelyikükkel szemben a teljes követelés érvényesíthető.
Sajnálatos módon egyre gyakrabban felmerülő probléma, hogy a tartozások nyilvánvalóan és jelentősen meghaladják az örökölt vagyon értékét, ezért ezekben az esetekben tanácsos az öröklés visszautasításának jogát megfontolni.
A szerző Dunaújvárosban praktizáló ügyvéd, DR. HANÁK TAMÁS
Szlovákban (a szép magyar Felvidéken) más a helyzet úgy látszik. Vagy elfogták a negatív vagyon öröklését. Ezt itthon nem kötelező az biztos.
Lemondhat az örökségéről, ami lehet részben vagy egészben adósság. De utána nem lehet válogatni, a teljes örökség úszik a családi emlékekkel együtt.
Persze számos kiskapuval még az életében törvényesen, vagy nehezen bízonyítaható törvénytelenséggel át lehet játszani a jelzáloggal vagy más módon nem terhelt vagyontárgyakat is.
A többieknek: Amúgy nincs értelme meghalni, mert nincs adósok börtöne.
És az egész csaló, sikkasztó, tolvaj "elit" ezt teszi. Nyugodj meg átjátszani a vagyon, egy jó ügyvéddel a legkönnyebb, erre sok kis kaput hagytak/formáltak szándékosan a törvényhozók.
jogász vagyok.
Sajnos az érvényben lévő jogszabály alapján az adósság örökölhető! lemondhatsz róla, akkor viszont mindenről le kell mondanod, amit örökölnél. Pl. ha édesapádnak van egy tehermentes ingatlana, meg x millió személyi kölcsöne és egy terhelt ingatlana, akkor a tehermentes ingatlanról is lemondasz. ezért kerülnek az örökösök sokszor abba a csapdába, hogy inkább kifizetik az adósságot, mert nem akarnak lemondani egy esetleges ingatlanról. Viszont idős embereknek általában úgy adnak kölcsönt, hogy van benne elhalálozási biztosítás is. Ilyen esetben a biztosító fizeti ki az adósságot.
Temetés: ha az apukád elhalálozik és nem gondoskodott a temetési költségekről, nincs erre a célra félretett pénze, a törvényes örökösöknek kötelessége a temetést megoldani, annak költségeivel együtt! Bizonyos feltételek mellett kérhető a köztemetés, de azt nagyon megvizsgálják. Ha te mint örökös még nem rendelkezel jövedelemmel és az apukát csak adósságot hagyott rád, szerintem megoldható a köztemetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!