Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Szerintetek rosszul döntöttem/...

Szerintetek rosszul döntöttem/rosszul csináltam?

Figyelt kérdés

Leérettségiztem, jelentkeztem BTK-ra, magyar szakra.

Felvettek, azt hittem szeretni fogom, ami tartott is kb. 1-max. másfél hónapig. Aztán rájöttem, hogy szinte semmire sem fogok menni, hiába olvasok el hetente 10-15 könyvet, sajnos a mai világban senkit nem fog érdekelni, hogy le tudom- e racionálisan elemezni József Attila összes versét..

Első év után úgy döntöttem, hogy otthagyom ezt a szakot.

Még akkor februárban indult egy keresztféléves képzés, ahol 1 év alatt megszereztem a protokoll ügyintéző képesítést, közben júliusban felvettek egy másik szakra(igaz, nem főiskolai, de felsőfokú végzettséget adott) ezáltal banki ügyintéző+idegennyelvi gazdasági menedzser lettem. Mellettük volt időm mindenre, dolgoztam, nyelveket tanultam, amit nagyon fontosnak tartok, mert mára már 2 nyelvvizsgám is van, az egyik felső szinten. Élveztem, szerettem tanulni, úgy éreztem következménye is lesz, és úgy gondoltam sokkal többet fogok ezekkel érni, mintha ott maradtam volna a magyaron...

Mára 26 éves vagyok, egy bankban dolgozom, továbbképzem magam és februárban beadom a felvételi lapomat, pénzügy-számvitel szakra levelezőn. A kérdés valóban az lenne, hogy szerintetek rosszul döntöttem?Tényleg ennyire mérvadó a mai világban leginkább az emberek szemében, hogy eddig nem diplomám volt, hanem "csak" 3 felsőfokú szakképesítésem? Nem igazán éreztem ennek hátrányát, főleg nem akkor, amikor munkát kaptam velük. Mikor anno úgy döntöttem, hogy abbahagyom a bölcsészetet, anyukámék teljesen kiborultak, elmondtak mindennek, hogy mit képzelek, tönkreteszem az életem, 3 év alatt lehetne egy diplomám én mégsem ezt választom...Azóta is felhányják nekem, és már annyira elég volt a folyamatos okoskodásokból.. Nem az a lényeg, hogy sikerült érvényesülnöm? Szemmel látható értéke van annak, hogy nem a bölcsészetet választottam, hanem megjött az eszem (itt nem bántani akarok másokat, hanem csak a személyes véleményemet írom le ezekkel a szakokkal kapcsolatban)

Hogy magyarázzam meg végre nekik, hogy attól, hogy még nincs meg maga a diplomám, sikerült 26 éves koromra elérni idáig? Hogy értessem meg vége, hogy annak ellenére, ahogy alakultak a dolgok semmivel nem lettem kevesebb, sőt?

Mert már nagyon unom, hogy évekkel a történtek eltelte után is téma a családban..


2010. nov. 17. 11:26
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

szia!

szerintem ha eddig nem értették meg,-bocs- ezek után se fogják... pedig ha érvényesülni tudtál, igazán értékelhetnék, amit tettél. nagyon sokan vannak, akik bizonyos idő után döntöttek úgy, hogy mást csinálnak inkább. a diplomának van előnye, de az sem mindegy, milyen diploma és lehet, hogy olyan papírokkal, amik neked vannak, többre megy az ember. pont tegnap olvastam egy hasonló magyaros lány kérdését, aki szintén a szüleitől tartott leginkább. magyarral manapság tényleg nem lehet sok mindent kezdeni, mert sokan vannak. (kivéve ha az ember annyira jó, hogy diploma után phd-zik és bekerül az oktatók, kutatók körébe...). én megértem a helyzeted. 23 éves vagyok és nem értem el semmit. nem vettek fel az áhított szakra,meg egyáltalán sehová, jelentkeztem pótfelvételin levelezőn egy másikra, aminek azért volt köze az eredetihez, de soha nem gondoltam előtte, hogy oda fogok menni. több okból nem folytattam, rajtam kívül állók miatt sem, de nem tudtam jelentkezni álmaim szakjára, a "próbaszakokra" meg nem vettek föl, pótfelvételire pedig nem adhattam be, mert nem volt pénzünk. a következő tanévet otthon töltöttem, készültem a nyelvvizsgára, érettségire, mert s szükséges tárgyakból újraírtam. nem úgy sikerült, hogy felvegyenek, de egy másik szakra igen, amit azóta is folytatok, szeretem, vannak elképzeléseim, de azért vágyom az "eredeti" után.(tavaly megint próbáltam, nem sikerült, de még nem adtam fel.) ahhoz meg pénz is kéne,nagyon sok, mert ugye most már harmadik éve használom el az állami féléveim és a csúszás miatt még van egy évem, plusz majd valamikor a mesterképzés, mert szeretnék, s így ki is lőve a támogatott 6 év. így minden esélyem elúszni látszik arra, hogy az legyek, aki valóban szeretnék lenni. neked könnyebb helyzeted van, ha keresel és ki tudod fizetni a képzést. bármennyit tanulhatsz. egy cseppet se bánd, hogy így alakult. pont én mondom, aki bánkódik sokszor, de te valamivel jobb helyzetben vagy, úgyhogy fel a fejjel!!!:);)

2010. nov. 17. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
63%

Az a baj hogy a mai világban kicsit túlértékelik a diplomát, és mindenki arra hajt mint az őrült, pénzt nem kímélve. Ugyanis manapság államira bekerülni majdnem lehetetlen, olyan magasak a ponthatárok. És miért? Hát mert már dunát lehet rekszteni a diplomásokkal. Egyszerűen nincs rájuk szükség. Őszintén szólva énm azt látom, hogy a diplomaszerzés majdnem egyenlő az éhenhalással ugyanis egyrészt rengeteg van belőlük, másrészt inkább alkalmaznak alacsonyabb végzettségűt, akinek kevesebbet is elég fizetni. Arról nem is beszélve hogy sok egyetemi szak "mondvacsinált", olyan "szakmákban" indítanak képzéseket, amik egész egyszerűen nem léteznek...

Én azt látom egyébként magam körül, hogy nem valami hatalmas dolog elvégezni egy egyetemet, a volt osztálytársaim, akik egyetemre járnak, minden egyes nap részegre isszák magukat, hol bejárnak,hol nem, mert a kutya se nézi hogy mit csinálnak. Néha nagy ritkán megírnak valami kis pitiáner 5-10 oldalas szakdolgozatot, és el vannak ájulva hogy "mennyit kell tanulniuk"... Én fodrásztanuló vagyok, és amikor mesélem hogy egy egy dolgozatot 2.5-3 órán át írunk megállás nélkül (értsd: még wcre se mehetsz ki), ha nem járok be kicsapnak a francba, egész napos vizsgáim vannak, és egész nyáron gyakorlaton vagyok akkor csak néznek mint marha az új kapura... Eszembe nem jutna hétköznap bulizni meg vedelni menni, mert ha másnap nem megyek be, annak meglesz a böjtje...Arról nem is beszélve hogy míg egy ovónő, tanár, stb keres kb 80E ft-ot, addig egy átlag befutott fodrász olyan 500E körül. De vannak sokkal jobb szakmák is, amikben akkora hiány van jelenleg, hogy szinte 100% hogy kapsz munkát, és nem is akármilyet.

2010. nov. 17. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:

Két bölcsészdiplomával a zsebemben mondom neked: jól tetted, nem döntöttél rosszul semmiképp. Egy (főleg egyszakos) magyar diplomával semmire nem mennél. Én sem tudtam elhelyezkedni a tanári végzettségemmel, sem a három nyelvvel, amit felsőfokon beszélek. Végül a szakképesítéseimnek köszönhetem, hogy ma megélek és jó munkám van: tolmácskodásból-szakfordításból élek, aminek semmi köze az egyetemi végzettséghez.

Szerintem a magyar szakoddal már éhenhaltál volna. Ez csak tévhit, hogy a diploma az igazán értékes végzettség, és én is megtapasztaltam ezt.


25/N

2010. nov. 17. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
háát a felsőfok sokszor nem ér semmit és mi lett volna ha ezt elvégzed lesz diplomád aztán tovább fejleszted magad?igenis ez a kis papírfecni később fontos most még boldog vagy aztán egyszercsak jön egy hülye törvény ami mondjuk az akkori pozíciódnál megköveteli majd a diplomát és akkor majd koppansz majd egy nagyot, de szép hogy ilyen jól kivágtad magad és lett állásod nekem 3 szakmám is van mégse érek vele semmit és diplomám sincs amit sokszor felhoznak az állásinterjúkon
2010. nov. 17. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
viszont tény hogy a magyar szak nem ér semmit de akkor más szakra kellett volna menned, nem pedig kilépned
2010. nov. 17. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

Természetesen meg szeretném csinálni a diplomát, mint már írtam is. De köszönöm a sok biztatást, az az igazság, hogy tényleg nem bántam meg. Én nagyon pontosan tudom, hogy kell a diploma, mert van, ahol csak a meglétét követelik, semmi mást, nem kell, hogy szakirányú legyen, stb. Nagyon sok barátomon látom, hogy elvégzett egy egyetemet/főiskolát és most tengődik az életben, van, aki kiment külföldre gyári munkát végezni, mert egyszerűen nem volt más választása. Én annak vagyok a híve, hogy minél több nyelvet tanuljon az ember, mert ha beszélsz a "nagyhatalmak" nyelvén, akkor nyert ügyed van. Lehet, engem sem a 3 szakma miatt vettek fel a bankba, ahol dolgozom, hanem az -elsősorban- angol tudásom miatt, de megmondom őszintén engem ez már nem érdekel. Valamelyik válaszoló írta, hogy teljesen túl van értékelve a diploma, ez szerintem is így van. Hiszem, hogy szakmákkal a zsebében az ember sokkal messzebb el tud jutni, mert rengeteg olyan diplomás kerül ki a munkapiacra, aki tulajdonképpen "nem ért" semmihez. Pld: bölcsész- elfogadom és tudom, hogy rettenetesen nagy műveltséget ad, de sajnos az manapság senkit nem érdekel, hogy hány Tolsztoj művet olvastál meg rágtál napokig..

"Magyar alapszakos bölcsész"- ha valaki nem szeretne tanár lenni, mit ér el vele? Semmit. Sajnos a mai világban reálisan kell gondolkozni, és belátni végre, hogy az jelenleg egyetemre járó embereknek körülbelül csak a 30-40%-ra lenne szükség..

2010. nov. 17. 12:28
 7/25 A kérdező kommentje:

Én nem bántam meg, hogy így alakult az életem..

Talán jobb is, hogy most szeptemberben kezdem el a főiskolát újra, mert most már tisztában vagyok az igényekkel és semmi pénzért nem tanulnék olyat, ami csak arra lenne jó, hogy kifüggesszem a falamra

2010. nov. 17. 12:30
 8/25 anonim ***** válasza:
bárcsak így gondolná ezt sok munkaadó:(én porcelánfestő és üvegműves is vagyok rendes szakmával,és ez szerintem fontos szakma szükség van ráde az emberek manapság nem tudnak a művészetre költeni és mivel nincs diplomám nem is érdekli már őket a munkám,mert így nem támogat semmilyen egyetem (ösztöndíj stb)
2010. nov. 17. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:
Igen, ebben igazad van. Sajnos, a mai munkaerőpiac kegyetlen.. Én is betudhatom egyrészt a szerencsémnek is, hogy sikerült elhelyezkednem. Ezzel kapcsolatban egy tanácsot tudok neked adni, ami nem a legértékesebb és nem is kell hozzá sok ész, hogy ezt javasoljam, de próbálj meg nagyobb városba költözni. Tudom, furcsán hangzik, én szegedi vagyok, ott is kerestem állást, esélytelen volt. Nagyváros és nagyváros között is rengeteg különbség van, már évek óta itt lakom Budapesten és sokkal több lehetőséggel találkoztam. Érdemes megpróbálni.
2010. nov. 17. 12:44
 10/25 anonim ***** válasza:
a 2. kommentelőnek üzenem, hogy azért nem kell kel általánosítania, főleg, hogy benne sincs a dologban!!! körülöttem is sokan vannak, akik úgy viselkednek mint te is írtad, de ebből nem szabad mindenféle következtetéseket levonni. én is bölcsész vagyok, illetve társadalomtudománynak számító szakra járok, de bölcsészkaron tanítják a mi egyetemünkön, és sokan azt mondják, semmi jövője. de az, aki benne van és igazán érti,miről is van szó, tudja, hogy ez nem így van, főleg ha nem hagyják,hogy így legyen... (aztán meg mit érdekel, hogy a műszakisok vagy term.tud.karosok utálnak minket, csak mert "bölcsészek" vagyunk? holott tudnék mesélni,hogy micsoda alja átlagot produkáltak ők, mi meg milyen jót. ráadásul oda csomó olyan ember megy, aki nem kerül be máshová, de műszakin vagy term.tud.on alacsony a ponthatár). lényeg, hogy mindenért meg kell dolgozni, akár andragógiás az ember, akár egy anatómia vizsgára megy be, mert ha nem készül fel, bárhonnan kicsapják. nekem is van egy rakat ismerősöm, aki sz@rik a kötelességeire és napjában szétissza és bulizza az agyát, de nekik később fog kijönni az eredmény: majd ha kikerülnek a világba, nem fognak érvényesülni, mert nem tanultak rendesen. és ez egy olyan szak, hogy ha nem seggelsz be mindent, már nehezen értesz meg bármit is. ezzel nekem is gondom van néha, pedig szorgalmas vagyok, de ismétlés a tudás atyja, úgyhogy én folyamatos munkában vagyok. igenis kemény és meg kell dolgozni, pedig ez nem jog vagy orvosi képzés. most is olvasok, jegyzetelek, s ez minden egyes félévben így megy. sokszor még éjjel is és a hétvége sem kivétel, csak azért, hogy jó legyen minden a vizsgán és az eredményem jó legyen: egyrészt a jövőm miatt, másrészt az ösztöndíj miatt. és még stréber sem vagyok... úgyhogy nem kell minden egyetemistát egy kalap alá venni... jah és fodrászból, meg kozmetikusból is annyi van, mint égen a csillag. ne vedd személyeskedésnek, de pl a mi környékünkön az olyan lányok mennek erre a két képzésre, akik más iskolákban nem álltak helyt!!! és én továbbra is azt mondom, mindenért meg kell dolgozni, ahogy József Attila is mondja: "Dolgozni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, ugy érdemes"... mindegy mit tanulsz vagy dolgozol, de értéke akkor van igazán. magad számára is, és sok esetben mások szemében is...
2010. nov. 17. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!