Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Depressziós a családban. Ez a...

Depressziós a családban. Ez a betegség mindenkinél önző és "szelektív"? Hogyan lehet vele együtt élni?

Figyelt kérdés

Anyósom depresszióban szenved, igazolt, gyógyszerekkel kezelt, a depresszió miatt leszázalékolt. Szerencsére nem élünk együtt, de így is előfordul, hogy nem tudok toleránsan, elfogadással érezni bizonyos dolgai iránt, amik (elvileg) a betegsége számlájára írhatók.

A depressziója, ahogy a fő kérdésben írtam, önző és szelektív. Ő túl depressziós, lehangolt, motiválatlan ahhoz, hogy csináljon valamit, például néhány gaz kihúzgálását a kiskertben, megtanulni belépni egy e-mail fiókba. Viszont motivált arra, hogy az egész facebookot megtanulja kezelni, és hogy időnként kitaláljon kimondottan költséges és/vagy munkaigényes dolgokat, amikre szükség nincs, csak tetszenének neki, például függönyt cserélni, póthajat felrakatni, vagy újratapétázni a házat. A költségeket a férje állja, a munkát a fia (az én férjem) végzi el. Ő nem segít (legfeljebb kimossa az ecsetet), ahhoz depressziós, neki túl fárasztó lenne, de az, hogy a fia két hétig munka után odajár pluszműszakban vakulásig dolgozni, és csak aludni jár haza, az nem zavarja, eszébe sem jut, hogy neki fárasztó lenne. Az sem baj, ha állandóan a fiát zargatja, hogy lépjen már be az e-mailjébe megnézni valamit, mert ő többszöri tanítgatás után sem tudja hogyan kell, neki az bonyolult. Megfelelő matricát keresni a fb messengerben nem az.

Sokszor egészen kis semmiségekhez depressziós, és mondja rá, hogy az túl fárasztó, túl nehéz neki, miközben amihez kedve van - még ha tízszer akkora feladat is - belevágja a fejszéjét. Sajnos ezek többnyire pont olyan dolgok, amiket inkább nem kéne csinálnia.

Néha az az érzésem, csak kifogásnak használja a betegségét a "nemszeretem" feladatok megúszásához. Közben ha nem kap meg olyasmit, amiért ő nem hajlandó tenni, és másoktól várná el (az ő gondjaikat, idejüket, fáradságukat figyelmen kívül hagyva), akkor áldozatnak érzi magát.

Ez a betegség másoknál is ilyen? Hogy lehet elfogadónak lenni ezzel szemben? Előre félek, hogy egyszer ránk marad, ha neadj'isten meghal a férje. Ha véletlenül hozzánk kéne egyszer költöznie, azt hiszem nem bírnám cérnával, és elmérgesedne a viszony.



2023. júl. 15. 14:10
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
42%
10-es vagyok a napi gondja az volt,hogy mit vegyen ruhát, tárgyat magának,mert havonta a féreg férje,aki olyan,mint ő milliókat keresett.
2023. júl. 15. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
77%

Ez nem depresszió, ez egy alapvető problémás-irányításmániás jellem, nárcisztikus hajlammal és egy kis lustasággal megspékelve.

A mániás depresszió sem így működik. Ellenben aki kellően nárcisztikus és éppen áldozatszeperben akar tetszelegni, az elő tudja adni magát.. Változni nem fog, a férjednek kell változtatnia a hozzáállásán.

2023. júl. 15. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
96%
Hát én k*rvára depressziós vagyok, de nem csicskáztatok embereket. Már attól is úgy érzem, hogy terhére vagyok a világnak, és a szeretteimnek, hogy létezem, hagyjuk már. Inkább megcsinálok valamit 10x annyi erőfeszítéssel mint hogy valakitől segítséget kérjek mert 1) mint mondtam csak teher neki 2) biztos kényelmetlen neki hogy velem kell kommunikálnia 3) semmi kedvem kommunikálni (sok depressziós bezárkózik, kizárja a szoc kapcsolatokat). De az ex legjobb barátnőm is igazoltan depressziós volt, gyógyszerekkel, pszichológussal, és ő sem csicskáztatta az embereket ha valamihez épp nem volt kedve. Jah és ha valaki annyira igazán mélyen van, magasról leszarja, milyen hosszú a haja pl, vagy milyen színű a függöny. Tapasztalat. Olvastam egyszer egy pszichiátrián kezelt csaj beszámolóját, amiben leírta hogy mennyire megörült a pszichológus, mikor mondta neki, hogy megmosta a haját. Pont azért mert sokszor úgy néznek ki mint a hajléktalanok, önhibájukon kívül. Egyszerűen nincs erejük ellátni magukat. Szerinted egy ilyen embert érdekel a póthaj?? Nekem is az a beütésem, hogy egyáltalán nem olyan komoly az a depresszió, csak ő használja kifogásnak mindenre is.
2023. júl. 16. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Igazából akkor látszik meg tényleg rajta , mikor néha olyan periódusba ér, ilyenkor általában a gyógyszereit is állítani kell. Olyankor tényleg lehangolt, borzasztóan fest, semmihez és senkihez nincs kedve. Az az érdekes, hogy ez az állapota olyankor menetrendszerűen előjön, mikor elmegy dolgozni. 1-2 évente megpróbálja, aztán 1-2 hónapon belül kiüti a depresszió, és annyi a munkának. Nem tudom, hogy egyébként a munkával való próbálkozás alapja mennyire a férjétől érkező nyomás (a férje jobb' szeretné, ha többet tenne hozzá a létfenntartásukhoz, szokott morogni), és mennyire a saját motiváció.

A mindenkori viselkedése alapján azt mondanám, hogy egyszerű, súlyos munkaundoritisz, de érdekes módon egyedül ilyenkor néz ki úgy, hogy el is hiszem, hogy tényleg depressziós, és képtelen cselekedni.

A többi alkalom, amikor a betegségére hivatkozik, egyébként meg elvan mint a befőtt, és ezt akar, azt akar, kifogás szagú. Még akkor is, ha egy kicsi melankólia folyamatosan ül rajta.

2023. júl. 16. 08:12
 15/19 anonim ***** válasza:
94%

A munkától jelentkező depresszió lehet valós. Velem is sokszor előfordult, mert először csak elkezdtem szorongani, aztán a szorongás olyan mértékű volt, hogy fizikailag teljesen kimerített. És végül beleestem egy mély állapotba, amikor már dolgozni sem tudtam. Nálam ez a teljesítménykényszer és naximaluzmus miatt volt (vizsgaidőszakban is előjött), illetve a szociális kapcsolatok teljesen lemerítettek.

Ugyanakkor ezen dolgozni kellene. Lehet, hogy neki is ilyen problémája van, vagy hasonló, csak nem tud vele mit kezdeni. Nem "munkaundoritisz"...

Egy terápia nem ártana erre, ha szorongásról, megfelelési kényszerről is szó van, ezeket fel kell oldani. A gyógyszer max. tüneti kezelés, nem old meg semmit.

2023. júl. 16. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
*maximalizmus
2023. júl. 16. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
64%

Voltam depressziós és igen rhadt önző.


Akkor nem láttam, nem láttam be, mert a betegség nem engedte, de utólag szörnyen sajnálom a környezetemet, mert nem azt érdemelték.

Szerencsére elfogadták hogy betegség az oka és én is minden erőmmel tettem a gyógyulásért, ám amikor nyakig benne jártam, az egész környezetemnek nettó szr volt.


Pech :(

2023. júl. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
91%
Viszont az anyósod NEM depr, hanem passzív-agresszív, másokat csicskáztató mártír jellem, mint nev. anyám.
2023. júl. 16. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:
61%
A depressziósok jelentős része nem is akar beszélni a betegségéről. Egyrészt azért, mert ezt a mai napig sokan úri huncutságnak, hóbortnak tartják - ez a részükről valahol még érthető is, hiszen tapasztalat híján gőzük nincs a problémáról. És ilyenkor mondják a magukét, hogy "állj fel", "ne légy gyáva", "légy férfi" stb... Na, ezek a tanácsok egy depisnek csak olaj a tűzre. Szóval a beteg inkább csendben marad. Másrészt a gondolkodni tudó depressziós NEM AKARJA terhelni a környezetét a bajával éppen azért, hogy ne veszítse el őket. Nagyon nehéz helyzet. Sok depressziósról nem is tudják az ismerősei, hogy az... Közben lehet, hogy otthon a falat kaparja a szenvedéstől.
2023. júl. 21. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!