Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Egyetemisták, mikor elköltözte...

Egyetemisták, mikor elköltöztetek otthonról, hogyan tudtátok eltartani magatokat?

Figyelt kérdés

Egy év múlva költözök el az otthonomtól 250 km-re. Én ennek nagyon örülök, mert az apámmal nagyon rossz a kapcsolatom, már-már az őrületbe kerget, anyukám elhunyt, szóval nincs mi/ki miatt itt maradnom. Szeretnék új életet kezdeni távol az apámtól. Sajnos ha elmegyek akkor apa nem fog engem anyagilag támogatni, így a saját lábamra kell állnom. Egy elég izgalmas azonban egy kicsit félek, hogy nem fog sikerülni. Albérletbe szeretnék költözni.

Amikor Ti költöztetek el akkor, hogyan és miből tudtátok kifizetni a bérleti díjat, rezsit? Segítettek a szüleitek, dolgoztatok iskola mellett vagy az ösztöndíjból fedeztétek a kiadásaitokat? Egyedül laktál az albérletben vagy többen béreltétek a lakást? Mennyi volt egy hónapban a rezsi és mennyit költöttetek élelmiszerre?Hogy tudtátok összeegyeztetni a munkát az iskolával?


2010. okt. 12. 13:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Dolgoztam suli mellett + magas ösztöndíjat kaptam a jó jegyek miatt.
2010. okt. 12. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Megpályáztam egy ösztöndíjat, az havi 200 USD támogatást nyújtott, a nyári szünet kivételével. Ez kedetben (2002) kb havi 40.000ft-ot jelentett, az egyetem végére már csak 25-30 e ft-ot. Ezen kívül kaptam az egyetemtől tanulmányi ösztöndíjat, ami kb havi 15-20 ezer forint volt, attól függően, milyen volt a tanulmányi átlagom. Dolgoztam folyamatosan ügyvédi irodában, innek havonta 30-40 ezer forintot vihettem haza. Ezen kívül, hostessmunkát végeztem hétvégente, ami vagy valamilyen rendezvényen való munkát jelentett, vagy pedig szórólapot osztogattam a moszkva téren, az m3-on, vagy ahol kellett. Havonta kb 120ezer ft jött így össze, nyáron persze kevesebb, mert akkor sem az alapítvány, sem az egyetem nem küldött ösztöndíjat. Akkor viszont több hostessmunkát vállaltam.

Utolsó évben már főállásban dolgoztam, akkor havi 80.000ft volt a fizetésem az ügyvédi irodában. Éjjel tanultam, meg ahogy lehetett, államvizsgkánként kaptam 3 nap szabadságot, hogy felkészülhessek. Hála Istennek mindegyik sikerült egyből.

Albérletre, meg bkv bérletre elment kb havi 50ezer, a többiből éltem.

Dikhitelt nem vettem fel, de ha azt is igényeltem volna, akkor az még havi 30ezer pluszt jelett volna. Ha kollégiumban laktam volna, akkor pedig a lakhatásra csak havi 15ezret kellett volna költenem, de úgy voltam vele, hogy ha már ennyit gürcölök, akkor nem akarok egy háromágyas lyukban lakni.

2010. okt. 12. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
bár én nem költöztem el, de nem is nagyon klértem anyutól pénzt. Albérletet többen vettünk ki, így olcsóbb volt. Dolgoztam+ösztöndíj+ diákhitel :(.
2010. okt. 12. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
14:06 vagyok, az elbérlet egy háromszobás lakás volt, hárman laktunk benne. Volt két kisebb szoba, azok kevesebbe kerültek, és az egyikben laktam.
2010. okt. 12. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Nálam sehogy nem működött. Elkezdtem dolgozni, viszonylag jól kerestem. Mivel elég messze lakom a sulitól, gondoltam elmegyek egy közeli albérletbe. Egy lánnyal közösen béreltük. Kezdetben - habár szűkösen- de kijöttem a pénzemből. A kaján sokat spóroltam, nem vásároltam a suli büféjében, mindig vittem magammal szendvicset, otthon főztem. Fél évig működött a dolog. A 2. szemeszterben viszont nagyon sok órám lett, délután is, ráadásul katalógusos órák voltak, nem lehetett ellógni. Fel kellett mondanom a munkahelyemen. Nem tudtam összeegyeztetni a kettőt. Még 2 hónapig vállaltam alkalmi munkákat, ami önmagában semmire nem volt elég, úgyhogy kértem kölcsön a szüleimtől, nővéremtől. Ösztöndíjat nem kaptam. Ráadásul mindig voltak extra kiadások. Pont akkor mentem nyelvvizsgára, tankönyvekre kellett pénz stb.

Utána döntöttem el, hogy inkább hazaköltözöm. Mostmár végzős vagyok, azóta itthonról járok be suliba. Igaz több mint 2 óra egy irányba az utazás, de legalább nem kell stresszelnem, hogy lesz-e másnap mit ennem és nem vagyok idegroncs.

Persze van akinek szerencsésebben alakul a helyzete, ez még ne ijesszen el.

2010. okt. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

amin tudsz spórolni:

többen vesztek ki egy olcsóbb lakást.

együtt vesztek kaját, megfőzitek, esztek belőle mindketten-hárman.

kevesebbet fűtötök, jobban felöltöztök.

energiatakarékos égők.

egymás után zuhanyoztok este, hogy ne kelljen minden alkalommal befűteni, fagyoskodni.

(ehhez olyan lakótársakat válassz, akiknek nem degradáló spórolni)


amivel pénzhez juthatsz:

diákhitel

diákmeló

sulis ösztöndíj

Bursa Hungarica öszöndíj

szoctám.


menni fog, csak akaraterő kell hozzá! :D

2010. okt. 12. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Az utolsó teljesen jól írta.

Én suli mellett melóztam is mikor tudtam, volt olyan hónap mikor ezt nem tudtam ezért biztonság kedvéért muszáj volt diákhitelt felvennem. Kapok szoctámot,árvaságit is ,mert apukám meghalt.

Most jelenleg a barátommal lakok egy szobában, a másikban még egy másik bérlő.

Nálunk havi 22ezer fixen rezsivel együtt egy főnek. A kaján meg spórolunk úgy hogy főzünk, nem büfében vásárolunk. A lakás fel van újítva, szóval nem is lelakott. Ez Szegeden van, Pesten biztos drágább egy lakás.

2010. okt. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

jajj hát tényleg! az árvasági legalább 30e ft! az már azért nagy segítség.

egy hónapban így simán össze lehet hozni a százast. egyik ismimnek is sikerült, szóval ha ügyes vagy, menni fog! :D

2010. okt. 12. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
30 ezer?...
2010. okt. 12. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Elször kollégiumba költöztem, kaptam szoctámot, második félévtől már ösztöndíjat is. Első félévben felvettem diákhitelt. De ma már van "alaptámogatás", amit első évben adnak.

Most albérletben élek a párommal, de csak egy szobát bérlünk, ez havi 25 ezer fejenként. Ő teljes állásban, én részmunkaidőben dolgozom.


Szerintem elsőre mindenképp jelentkezz kollégiumba! Nem mindegy, hogy 9 vagy 40 ezret kell fizetned a lakásra havonta. Plusz tervezhető, nincs olyan veszély, hogy befut egy számla hó végén.

Pályázz meg mindenféle támogatást, alaptámogatás, szoctám, Bursa Hungarica, ezekből már kb meg lehet élni.

Keress munkát a suli mellett! Ha találsz és jól megy és biztos, csak akkor gondolkozz el az albérleten.

Ja és persze suli előtti nyáron mindenképp dolgozz, a sulikezdés sokba kerül.


Kérdéseidre a válasz a jelenlegi helyzetem alapján:

Először még segítettek a szüleim, de most már nem tudnak, mert már a kisebb testvéreim is elköltöztek otthonról és nekik jobban kell a támogatás.

Többen béreljük a lakást, konkrétan négyen, a másik szobában is egy pár lakik.

Nálunk fix díj van, ez 25 ezer fejenként függetlenül attól, mennyi a rezsi, azt a főbérlő intézi.

Élelmiszerre 20-60 ezret költök havonta, de átlagosan 35 körül.

Szerencsém van, mert jó munkát találtam, lényegében kötetlen munkaidőben dolgozom. Így akkor csinálom, amikor épp nincs órám. De amikor zh, vizsga van, akkor nagyon durva tud lenni, csak hálisten azt is megérti a főnököm, ha 1-2 hétig nem tudok menni. Csak akkor meg ugye pénzem nem lesz...

2010. okt. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!