Miért ilyen igénytelen magára az anyukám? Mit tegyek?
Édesanyám az elmúlt években nagyon elhagyta magát, testileg-lelkileg egyedül maradt (mi, a gyerekei megházasodtunk, gyerekünk lett, édesapámtól pedig elvált még korábban. Sokáig munkanélküli volt). Fizikailag nagyon rongy állapotban van, menni alig bír, pedig alig múlt 60 éves. Nincs kiért összeszednie magát, és még ami a borzasztó: igénytelen lett magára... zsíros, korpás haj, 30 kiló súlyfelesleg, zsíros bőr, arca tele fekete mitesszerrel,izzadtság szaga van, állandóan szipog, a cigitől egész nap öklöndözésig köhög, pukizik, és az öltözködése... Szóval nem túl nőies. Iszonyat látni, hogy leamortizálódott.
Mindezek mellett az ő életében a cigi és a saját kényelme az első, még az unokái és a gyerekei előtt is. Beszélni nem lehet vele ezekről, mert mindent támadásnak vesz. Csak akkor mozdul ki a négy fal közül, ha muszáj, de azt mondja, neki így jó.
A ruháit, fehérneműit is én veszem, mindenféle diétát töltök le neki a netről, sampont, tusfürdőt, torna dvd-t is vettem... Megköszöni, de általában nem használja, hajat is csak akkor mos amikor már csimbókokban áll :( Már nem tudom, mit tegyek. Tőlem teljesen idegen ez a dolog, és elkeserítő, h 60 évesen így néz ki.
Van valami ötletetek mit tehetnék?
Igen, nincs miért és kiért élnie, foglalkoznia magával. Így érzi. Első körben valóban azt kellene megpróbálnod, hogy valami "feladatot" adjál neki. Ahogy már írták, pl. vigyázzon a gyerekekre, családi összejövetelt szervezzél, és kérd meg hogy egy bizonyos sütit vagy kaját csináljon meg, mondván, hogy azt ő tudja a leg jobban... Kérd meg, hogy vásároljon már be, mert te egész napos takarítást tartasz. Ilyesmi.
A neten fogyi programok helyett keressél olyan témát, ami felkeltheti az érdeklődését. Beszélj neki róla. De úgy, mintha téged érdekelne az újabban, épp csak elmeséled neki. Tehát ezt se direktbe.
Ne pszichodokihoz menjél vele. Magától, és "tőletek" kell meggyógyulnia.Azaz helyrejönnie lelkileg. Nem pedig a gyógyszerekkel elnyomni a meglevő problémát.
Igazatok lehet, valószínűleg depresszió áll a háttérben. Azt nem gondolom, h nagyon súlyos eset lenne, kényszerkezelésre azért nem lesz szükség. Azért dolgozik minden nap, meg ha nagyon muszáj lemegy a boltba, de az tény, hogy kb. ennyiből áll az élete, és amit írtam, ez az igénytelenség... Nagyon megtört amikor apukám elhagyta, a mai napig szerelmes belé, pedig a válásnak már több évtizede.
Csak még azt nem tudom, hogy kellene rávenni arra, hogy orvoshoz menjen, mert amúgy meg nem egy rosszhangulatú ember, meg ha éppen van kivel szívesen beszélget. szóval alapvetően nem hinném, hogy súlyos depresszióról van szó, de lehet hogy egy hangulatjavító nem ártana neki. Valahogy rá kellene vennem, hogy menjen el dokihoz...
Nagyon köszönöm a válaszokat!!
Érdemes felskiccelni a depresszió legfontosabb tüneteit:
az örömtelenség érzése ("semminek sem tudok örülni, nincsenek érzelmeim")
döntésképtelenség, rágódás lényegtelen dolgokon
dekoncentráltság és figyelemzavarok
csökkent érdeklődés a világ dolgai iránt
gátoltság, nehézkesség, meglassultság, "lustaság"
bűntudat, indokolatlan lelkiismeret-furdalás
szégyenérzés, gátlásosság, frusztráció érzése ("csak terhére vagyok másoknak")
fáradtság érzése, fáradékonyság, passzivitás, csökkent energia
alvászavar, a szexuális működés zavarai
étvágyváltozás, általában étvágytalanság, fogyás, ritkán túlevés, az édesség fokozott kívánása
halálvágy, öngyilkossági gondolatok, késztetések
Tünetek, amelyek mögött gyakran depresszió húzódik meg:
Fáradtság/fáradékonyság, gyengeség. A depressziós betegek 80 százaléka panaszkodik fáradtságra
Alvászavarok
Szorongás. A depressziós betegek több mint 50 százaléka mutat súlyos szorongást
Krónikus fájdalom. A fájdalomküszöb csökkenése, túlérzékenység jellemző. A krónikus szervi eltérésekkel nem magyarázható fájdalmak 60 százaléka mögött depresszió húzódik meg, gyakori kísérője az étvágycsökkenés, a bizonytalan hasi fájdalmak
Csökkent szexuális érdeklődés, funkciózavarok
Csökkent munkaképesség érzése
Bármilyen súlyos is legyen egy depressziós periódus, általában elmondhatjuk, hogy a diagnózis felállításának feltétele a tünetek legalább két hetes fennállása. Fontos tényező továbbá, hogy a depressziós tünetek közül legalább öt fennálljon (ám ha valaki kevesebbtől is szenved, ne zárkózzunk el a kezelésétől) - ezek nem lehetnek gyógyszerszedés vagy más társbetegség következményei
Töltse ki kvízünket, amiből kiderül, mennyire ismeri a depresszió betegséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!