Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lehetne egy kérdésem/kérésem...

Lehetne egy kérdésem/kérésem a nagyszüleitekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hova írjam de mivel kell ehhez a család így szerintem ebbe a témába belepasszol.

Tudnátok papátok, mamátok, dédszüleitek történetét elmesélni a II. világháborúval kapcsolatosan? Jól jönne minden szempontból: iskolába vagy úgy alapból szeretek ilyen történeteket olvasni. A lényeg, hogy bármi lehet. Lehet megdöbbentően durva vagy szimplán hétköznapokról szóló történet csak a II. világháború alatt történtekről szóljon. AZ se baj, ha még gyerek fejjel átélt eseményekről van szó vagy katonaként, ápolónőként átélt történésekről.


Már van egy pár történet amit összegyűjtöttem, meg leírtam. Jó néha visszaolvasni és belegondolni, hogy mennyi mindent köszönhetünk azoknak akik akkor ott voltak.


2010. szept. 20. 19:24
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
81%

Az én dédipapámat elvitték az oroszok hadifogolyként és 2 évig nem is láthatta a dédimamámat...Száraz kenyéren és vizen éltek de csak akkor ha volt még "kenyér" mert nem mindig volt ám... :( többet nem tudok mert meghalt mielőtt születtem ezt is csak a nagymamámtól hallottam.

14,5/L

2010. szept. 20. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
81%

nekem a nagypapám világéletében katona volt, a II vh alatt ha jól tudom a kémelhárításnál dolgozott, ugyanakkor megtaláltam egy könyvben, hogy segített sok embernek átszökni a határon. később orosz hadifogságban is volt 1-2 évig.

a nagymamám otthon volt, vidéken, és várt... pár havonta kapott tőle szerelmes levelet. még megvannak neki :-)

2010. szept. 20. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
81%

"Ez a nagymamám semmit sem mesélt a háborúról."

Közben eszembe jutott: ő is mesélt, mégpedig úgy állította be, mintha az oroszokkal barátságba lettek volna, és ők csak a "dolgukat végezték" volna, ezért voltak a faluban. Híres volt a bicikli (amit a nagybátyámék még ma is használnak), amit az oroszok gyakran csak úgy elvittek, és mindig visszahozták. Ők a német katonákat nem szerették. (Talán mert a Don kanyarban, ha jól emlékszem németek ellen harcoltak?) A másik rokonságban meg nagymama menekült az oroszok elől, és 6-ból 3 testvérét kitelepítették Németo-ba, mivel svábok. Ez a kitelepítés valami névválasztással függött össze. Valamiért meg kellett változtatni a vezetéknevüket. A 6 testvér 2 különböző vezetéknevet választott, és az egyik név nem volt nyerő, ők kerültek ki. Nekem így mondták el, amúgy nem értem...

20.10

2010. szept. 20. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
87%

Az én nagyapám magyar leventeként került amerikai hadifogságba Németországban.

Mesélt arról mikor szállították őket vonattal a táborba, civilek is utaztak velük együtt.Amerikai és orosz katonák kísérték őket.Az egyik orosz katona szemet vetett egy fiatal lányra,akivel először kiakart kezdeni,majd erőszakoskodni kezdett vele.A nagyfaterék nem nagyon mertek beleszólni,de szerencsére nem is kellett.A dulakodásra megjelent egy amerikai tiszt,és egy tagbaszakadt néger(!) katona,kérdezték mi a történés!A lány és nagyapámék persze rögtön elmondták a sztorit!Ezek ketten hirtelen elkapták a ruszkit és kidobták a száguldó vonat ajtaján!Aztán megnyugtattak mindenkit,hogy ilyen nem történhet többet az úton!Állítólag el is hitték nekik!Volt miért!:D

Az amcsi fogolytáborban nagyapámék legnagyobb megdöbbenésére,és örömére ,négyfogásos ebéddel "várták" Őket!A négy rekeszre osztott tálcán tálaltak levest,húst,gyümölcsöt,SÜTEMÉNYT!!!

Mekkora mákos volt a papám,vihették volna a szovjetek is,de szerencsére a kisebbik rossz jutott neki!

És még egy szomorú történet még 1-2 évvel korábbról,akkor volt Ő 14-15 éves!

A falúban eldobált fegyvereket gyűjtöttek a srácok,köztük az öregem is.Volt egy ikerpár is a bandában.Nos a tragédia ott kezdődött mikor az egyikük véletlenül a puskamustra közben agyonlőtte magát.A testvére teljesen összetört lelkileg,olyannyira hogy miután elköszöntek egymástól a barátok, Ő már nem ért haza.Valószínűleg a félelem és a gyász miatt Ő is lelőtte magát.Az apjukat a papám és a haverjai értesítették a rossz hírről.Az embernek mindene volt a két fia,senkije nem volt rajtuk kívül, így reggelre Őt is holtan,felakasztva találták meg.

Hová fajulhat a játék egy pillanat alatt!

Soha ne éljünk meg ilyesmiket,inkább unatkozzanak az unokáink egy kicsit!

Minden jót!

2010. szept. 20. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:
81%

A nagymamámat elvitték Birkenau-ba, és ott kísérleteztek rajta, de szerencsére túlélte.

Nagypapámat is elvitték, gyalog mentek, de sikerült megszöknie.


Sajnos bővebbet nem tudok, nem szívesen meséltek ezekről a dolgokról.

2010. szept. 21. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
79%

a papámat elvitték hadifogolynak, a mamám otthonmaradt 2 kisgyerekkel, a harmadikkal várandósan.

elfoglalták a házat az orosz katonák, és a mamámnak főzni, mosni kellett rájuk. és volt, hogy az asztal körül kergették...

aztán mikor apukám nagyobb lett, elkezdték érdekelni a fegyverek, hiszen ebben nőtt fel. találtak egy csomó fegyvert, és a duna parton egy lyukba temették őket. de egy olyan gyerek, akivel nem voltak jóban, meglátta, és beköpte őket. bevitték őket a rendőrségre, és agyba-főbe verték őket.

olyat is mesélt apukám, hogy az egyik szomszéd gyerek talált egy kézigránátot, elkezdett játszani vele, és lerobbant a keze.

azt is mesélte, hogy mikor 13 volt, a papám fogta a kezét, miközben az utcán mentek, mert tudta hogy ha elengedné, akkor felszedne egy-egy ott heverő fegyvert a földről.

közben próbálta elvonni a figyelmét az utcán fekvő halottakról.

nagyon sokszor elmesélte ezeket a történeteket, és mindig elérzékenyült közben. bárcsak meghallgathatnám újra és újra

2010. szept. 21. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon behatárolod a II. V.H.-us eseményeket.Na, mindegy. A '60-as években történt, volt egy ember, aki a Kassai bombázás leghitelesebb tanúja volt. Magyarország akkor küldött hadüzenetet a Szovjetuniónak, miután "orosz" repülőgépek bombázták Kassát.Ez a"tanú" a Kassai repülőtér akkori parancsnoka volt a bombázáskor.A történetet magától a reptér parancsnoktól hallottam, amit a repülő klubunkba "mesélt" el.Riadót rendeltek el a reptéren, beavatkozni nem tudtak, mert csak kiképzés folyt náluk, ezért a gépek fegyvertelenek voltak.A parancsnok beült egy feltankolt messerbe /vadászrepülőgép/, felszállt, és a bombázó kötelék után indult.Emelkedés közben már gyanús volt neki a bombázógépek szovjet felségjellel voltak ellátva, de német messzersmidtek voltak.Közel repülve egyértelmű volt, hogy német gépek.Rádiójával ráállt a németek hullámhosszára, és világosan hallotta amit a német pilóták beszéltek egymással.

Leszállás után azonnal jelenteni akarta a történteket a HM részére, de egész nap hiába próbálkozott elérhetetlenek voltak.Kocsiba ült, és személyesen ment be a vezérkarhoz, hogy jelentse a történteket.nem fogadták. A keresettek mind elérhetetlenek voltak így is.A vége az lett behívták, és közölték vele, titkosították az eseményeket, és ha beszél róla, hadbíróság elé állítják.

Így léptünk be a II. világháborúba.

Németek, német bombákkal bombáztak bennünket, amit rákentek az oroszokra, hogy minket bevonjanak a háborúba. És a magyar hadvezetés erről tudott!

2010. szept. 21. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 A kérdező kommentje:

Mindenkinek ment a zöld kéz a történeteket nagyon köszönöm főleg azt, hogy megosztottátok velem, várok még ha van másnak is története.

Volt egy-két érdekes és jó, hogy tárgyi emlékek is fent maradtak erről a korszakról. Szerintem a mai napig tanulságos és csodálom az akkori embereket, hogy mennyire találékonyak voltak és erősek.


A Kassai bombázásról annyit, hogy valahogy rá kellett kényszeríteni minket, hogy belépjünk, mert területileg fontosak voltunk. Szomorú, hogy átverés az egész és nem maradhattunk függetlenek, bár a tüske benne volt az emberekben az I. vh miatt. Még is jobb lett volna, ha... de ebbe ne menjünk bele, mert megtörtént és változtatni nem tudunk.

2010. szept. 21. 19:21
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!