Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lehetne egy kérdésem/kérésem...

Lehetne egy kérdésem/kérésem a nagyszüleitekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hova írjam de mivel kell ehhez a család így szerintem ebbe a témába belepasszol.

Tudnátok papátok, mamátok, dédszüleitek történetét elmesélni a II. világháborúval kapcsolatosan? Jól jönne minden szempontból: iskolába vagy úgy alapból szeretek ilyen történeteket olvasni. A lényeg, hogy bármi lehet. Lehet megdöbbentően durva vagy szimplán hétköznapokról szóló történet csak a II. világháború alatt történtekről szóljon. AZ se baj, ha még gyerek fejjel átélt eseményekről van szó vagy katonaként, ápolónőként átélt történésekről.


Már van egy pár történet amit összegyűjtöttem, meg leírtam. Jó néha visszaolvasni és belegondolni, hogy mennyi mindent köszönhetünk azoknak akik akkor ott voltak.


2010. szept. 20. 19:24
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
87%

Nekem dédpapám és nagypapáim is harcoló alakulatoknál szolgáltak. Egyik nagypapán gránátos volt és hírvivő (persze nő vagyok és lehet nem jól mondom) a Don-kanyarnál. A zűrzavarban elindultak egy katona társával haza. Így élték túl. Ő anno Eszékre vonult be.. de volt szolgálatban Szabadkán, A Balatonon ahonnan pl egy eltávozáskor haza lovagolt a feleségéhez... s majd vissza az alakulatához ez kb 150 km-es távolság volt.

A másik nagyapám csendőr volt és mikor besorozták utána már nem került harcoló alakulathoz. Valahol Ausztriában érte őket utol a háború végen ahol is amerikai hadifogságba estek. Kivitték őket Németországba. Majd amikor vége lett a háborunka vártak a hazafelé jövö transzportra. De a barátjával türelmetlenek voltak és elindultak gylaogosan... átlépték az osztrák magyar határt és itt magyar területen estek szo9vjet hadifogságba. Ahol nagyapán egy kaukázusi fogolytáborban töltött 7 évet. ( Drágán megfizettek a türelmetlenségükért. mert ha még 2 napot a fenekükön ülnek vonattal hozták volna őket haza a családjukhoz és nem estek volna fogságba.) Addig nagymamám itthon nevelte egyedül a lányukat.

Dédnagyapám végig harcolta az I világháborút volt az összes magyar fronton. Aztán besorozták a II. világháborúba is.. túl élte a háborút utána halt meg valamikor. Sok verse maradt fent amit a frontokon írt.

Én ennyit tudok neked mesélni.

2010. szept. 20. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
75%
Nekem mind 2 nagypapám a gázkamrában végezte,hát ennyi a történet.
2010. szept. 20. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
86%

Nekem édes nagypapám akkor már élt amikor a világháború kitört.

Sajnos már nem tud nekem erről mesélni mert két hónapja elhunyt.:(

2010. szept. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
87%
Nagymamám mesélte. Isten nyugosztalja, 12 éve nem él már. Ők a papával egy zsidó családot bújtattak az istállóban egy veremben. És amikor vége lett a háborúnak hálájuk jeléül Budapestről egy hatalmas édességekkel teli csomagot küldtek neki, mert akkor már a papa nem élt. A másik történet, amit mesélt, amikor bejöttek az orosz katonák, fehér lovon ügettek be a tanyájuk udvarára. Majd élelmet és szállást kértek. Kérdezték van- e gyevocska(azaz kislány) na azt már nem merték mamiék előhozni nekik. Ennyi az én történetem. Ja és apósom hadifogságban volt 5 évig, és akár mikor elkezdte mesélni a történetet, mindig elsírta magát. Megható volt!
2010. szept. 20. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
81%
Nekem a déd nagymamám mesélte,hogy az akkor még pár hónapos lányával és még pár nővel és azok gyerekeivel és persze étellel és itallal befalazták őket a pincébe,hogy megvédjék őket az ellenségtől,majd mikor azok elmentek lebontották a falat.
2010. szept. 20. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
92%

Az én nagypapám a Don-kanyarnál harcolt, biciklis hadosztályhoz tartozott. Megvan a mai napig a katonai kiskönyve, nagyon kopott, régi, de minden olvasható benne, ez akkora érték, hogy nagyon nagyon őrizzük! Vannak bejegyzések, mikor hol szolgált. Két golyót kapott, illetve súrolta, egyik a farát, másik a combját, mindig mutogatta nekem mikor kicsi voltam, persze akkor nem fogtam fel, de a mai napig emlékszem rá!


Mesélte, hogy a lövészárokban vacsoráztak, bablevest főztek, (persze nem csülköst!:))), és mivel lámpát nem gyújthattak az ellenség miatt, tele volt a levesük valami ropogóssal, de nem érdekelte őket, annyira éhesek voltak,csak ették, és másnap látták, hogy cserebogarak voltak.


Szegény kb. 6-7 éve meghalt, már nem is emlékszem pontosan, akkor volt 87 éves. Soha nem volt beteg, élete végéig egészséges volt, az utolsó 2-3 hónapban robbant le, és végelgyengülésben halt meg, de a szíve olyan volt, mint egy 20 évesé! Ezt az orvos mondta.

2010. szept. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
81%
19:46 Szovjet hadsereg volt olyan,hogy az asszonyokat védeni kellett tőlük. Német katona nem sok volt az országban.
2010. szept. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
81%
Nekem a dédimet beöltöztették öreg néninek, és a sarokban reszketett, kendővel a fején, csak hogy nehogy megerőszakolják a katonák. És sokan rühesek lettek a katonák lovaitól a faluban...
2010. szept. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
81%

Apukám is hadifogságba került. Valam "Prjiprjep" mocsaraknál-igazából soha nem néztem utána, hol van ez. Borzalmasan legyengültek a rossz táplálástól Hasmenésük volt a csalánlevestől. Kivánszorogtak a latrinához, ami egy gödör volt, keresztben rajta egy deszka. Arra guggoltak, volt, amelyikük beleesett a gödörbe. Kimászni nem tudott, ott maradt a gödör alján. Aztán leöntötték időnként a még mozgókat is oltott mésszel. Ennyi volt az emberélet.

Apukám annak köszönheti az életét, hogy összegyűjtötték azokat, akik tudtak valamilyen hangszeren játszani. Tábori zenekart szerveztek belőlük. Táplálták is őket rendesen. Aztán jártak az orosz tiszteknek muzsikálni, meg a kórházakba, a sebesülteknek. Mindig mondta apukám, tanuljak zenét, mert soha nem lehet tudni...

2010. szept. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
81%

nekem nagy apám 1945ben volt 15éves "hülyegyerek ezt ö maga mondta" és a hasonloan eszes haverjaival találtak 1puskát amivel levegöbe lövöldöztek szorakozásból aztán meghallota ezt valami katona és puskát elvette öket meg jól felpofozta

:D

2010. szept. 20. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!