Egy ház 50%-os tulajdonosa megtilthatja a másik 50%-os tulajdonosnak ,hogy egy harmadik személyt be költözztessen a közös tulajdonban lévő házba?
El váltunk a férjemmel. Ő költözött el ,mi maradtunk a közös gyerekkel. A ház közös tulajdon 50-50%-ban. Van új kapcsolatom ,de azt mondta hogy nem ad engedélyt hogy beköltözzön.
Meg teheti ezt jogilag? Hivatkozik ,hogy a fél ház az ővé és azt a gyermek miatt hagyta ott nekünk. Nem kérte ,hogy fizessem ki. Persze nem is tudnám.
Szóval ez jogos részéről? Enged ilyet törvény?
Ha jól gondolom, akkor osztatlan közös tulajdonotok van, ami kb. annyit jelent, hogy csak eszmei hányadban van megosztva a tulajdonjog. A jog errről úgy nyilatkozik, hogy tulajdoni hányadtól függetlenül az összes tulajdonos ugyanolyan mértékben jogosult az egész tulajdon használatára. Magyarán te azt költöztetsz oda, akit csak akarsz, de ugyanez igaz a volt férjedre is. Hogy bejelenteni bejelentheted-e, azt most hirtelen nem tudom, jó lenne, hogyha az erről szóló jogszabályt prezentálná az, aki szerint nem.
Amivel keresztbeteheted a volt férjed:
-Bérleti díjat nem kérhet, mivel a saját tulajdonodat használod. Amit kérhet, azt úgy hívják, hogy többlethasználati díj, HA ÉS AMENNYIBEN kisajátítod magadnak az ingatlant (például nem engeded be a másik tulajdonost az ingatlanra). Ezt tanulmányozd át:
Ha nem fizeted ki a követelését, akkor bírósági útra terelődik a történet, ott a bíró eldöntni, hogy kinek van igaza, és ha neki van igaza, akkor a díj mértékét is megállapítja.
-Kérheti az osztatlan közös tulajdon megszüntetését. Ez egy többlépcsős folyamat, aminek az utolsó lépcsőfoka, hogy a bíróság kényszerárverésre ítéli az ingatlant:
Fontos megjegyezni, hogy nem olcsó mulatság ennek elindítása; a beadvány illetéke a pertárgyérték 6%-a, de legfeljebb 1.500.000 forint (igen, jól olvasod). Tehát ha az ingatlan forgalmi értéke meghalaldja a 25.000.000 forintot, akkor másfél millió forint illetékkel kell számolni. Persze lehet, hogy kap illetékmentességet vagy illetékcsökkentést, azt nem tudom.
Eleve hülyeség volt így rendezni a dolgot.
Nézzük a volt férjed szemszögéből:
Mit képzelt, te életed végéig magányosan fogsz élni emiatt? Lezárult a házasságotok, neked lehet új párod, akivel össze akartok költözni. És ha már válás után a gyerek maradhatott eredeti otthonában, akkor pont amiatt vidd el onnan, mert párra találtál (és tegyük fel, neki is van lakása)?
Nézzük a te szemszögedből:
Elment a volt férjed a lakásból, fizeti magának az albérletet azért, hogy a gyereke maradhasson eddigi otthonában. Te meg úgy csinálsz, mintha az egésszel te rendelkeznél: oda akarsz költöztetni valaki mást. Neki meg a magánéleti újrakezdés is sokkal nehezebb, hisz társkeresésnél meglett emberként csöppet se jó pont, hogy albérletben dekkol saját lakás helyett.
Megoldás:
Rendezni kell a közös tulajdon kérdését.
Ötletek, javaslatok:
1. A házat felbecsülitek, egy korrekt gyerektartási díjat megbeszéltek, majd X évnyi tartásdíj elengedése fejében megkapod a ház másik felét is. Esetleg mindezt ügyvéd segítségével, hogy korrekt és támadhatatlan formája legyen.
2. Eladjátok a házat és elosztjátok kétfelé az értékét. Ennek hátránya, hogy a gyereketek akkor elkerül abból a házból, ahol eddig lakott, és amihez valószínűleg erősen kötődik. Mivel a válás amúgy is trauma neki, ez fokozottan árthat a lelkének.
3. A másik férfi kifizeti a ház felét, ezzel a volt férjed tulajdonjoga (és beleszólási joga) megszűnik ott, helyette új párodnak lesz 50% részesedése a házban. Ennek hátulütője, hogy ha netán tönkre megy a kapcsolatotok, akkor ugyanilyen nehéz lesz vele is lerendezni a dolgokat.
4. Hármasban megbeszéltek egy korrekt bérleti díjat az új párod számára. Ennek a díjnak a felét új párod kifizeti a volt férjed felé, mint a ház 50%-os tulajdonosának. Ha sikerül megegyezni a bérleti díjban. Ha a férjed nem akarja, hogy új párod odaköltözzön, akkor ezt simán elszabotálhatja azzal, hogy irreális összeget kér.
Szerintem fontold meg ezeket az ötleteket, hátha sikerül megegyeznetek! Mindenkinek, de különösen a gyereknek ez lenne a legjobb.
A férj kérhet többlethasználati díjat, jól írja 14-as.
Egyszóval kérdező jobb lenne ha nem költöztetné oda az új lovagját, jobb a békesség mert ebből így ronda, hosszú per lehet vagy az ingatlant el kell adni vagy kiváltani a férjet.
Nehéz ügy, jól meg kell gondolni mit lép kérdező.
17-re:
Vagy kifizeti azt a bizonyos többlethasználati díjat.
Ha pl. az új férfinak emiatt felszabadul a saját lakása és azt ki tudja adni, akkor simán visszajöhet a volt férjnek fizetendő pénz. Viszont, ha tönkre megy a kapcsolata, vissza tud menni a lakásába. Ha meg nem volt eddig lakása és bérleményben lakott, akkor meg az albérleti díjat amúgy is megspórolja, amíg együtt él a kérdezővel.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!