Ki örökölhet utánam?
Végrendelet nélkül a vagyonod fele a férjedé lenne, a másik fele elsö lépcsöben a gyerekeidé, ha nincsenek, akkor a szüleidé, ha ök sem élnek, akkor a testvéreidé.
Ha ezt nem akarod, akkor megkeresel egy közjegyzöt és megkérdezed töle, mi a legbiztosabb módja annak, hogy csak a férjed kaphassa a vagyonodat.
A végrendeletet, ajándékozási szerzödést ugyanis a törvényes örökösök megtámadhatják (az utóbbit csak 10 éven belül), ilyenkor nekik jár a köteles rész (A törvényes örökség egyharmada).
Szerintem a legjárhatóbb mód a vagyonközösség lenne, de egy ebben járatos szakember tud 100%-os megoldást javasolni.
Ha nem írsz végrendeletet, ez lesz:
7:60. § [Házastárs öröklése szülő mellett]
(1) Ha leszármazó nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat.
(2) Az (1) bekezdésben nem érintett hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Az öröklésből kiesett szülő helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban.
Ha írsz egy végrendeletet, amiben megnevezed a férjedet egyedüli örökösnek, akkor ő kap mindent.
Itt találod a törvényes öröklés rendjét. Ha nincs gyereked, akkor ha a férjed túlél, akkor ő örököl utánad, ha nem akarod, hogy más rokonok örököljenek a törvényes öröklés szerint, írj végrendeletet arra az esetre, ha a férjed akkor már nem élne.
Itt elég jól részletezik a végrendeletet is:
"Ha leszármazó nincs, vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat. Az örökhagyóval közösen lakott lakás és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon túli hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Az öröklésből kiesett szülő helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban."
Ha közjegyző hitelesíti a végrendeletet, akkor az jogerőre emelkedik, nem lehet fellebbezni ellene.
A közjegyző felülvizsgálja természetesen a végrendelet törvényességét.
Ebben az esetben halálod után senki nem támadhatja már meg.
Két dolgot tennék hozzá a fentiekhez:
Érdemes arra is gondolni, ha a férjed megy el előbb... Esetleg együtt haltok meg mondjuk egy közúti balesetben. Gondolom, ebben az esetben sem szeretnéd, hogy a kicsi korod óta soha nem látott vér szerinti rokonaid kapják meg a teljes örökséget. A végrendeletben rendelkezhetsz erre az esetre is, nevezetesen hogy a férjed kiesése esetén mi történjen az örökséggel. Mondjuk felajánlhatod jótékony célokra, vagy egy másik, a vér szerinti rokonaidnál hozzád közelebb álló személy javára.
Házastársak közösen is tehetnek végrendeletet. Ez főleg a költségek és a papírmunka megspórolása miatt hasznos. Hiszen a megírt végrendeletet mindenképpen érdemes közjegyzőnél letétbe helyezni, így garantálhatod ugyanis, hogy a hagyatéki eljárásban biztosan előkerüljön, mivel benne lesz az végrendeletek országos jegyzékében. Ha csak a fiókban őrzöd otthon, akkor nem biztos, hogy megtalálják majd...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!