Megteheti ezt? Eladhatja az apa halála után a gyerek a házat, ha a ház a szülők közös tulajdona volt és az anya nem akarja eladni?
Szomszédasszonyomnak meghalt a férje. Egy gyerekük van (felnőtt, már neki is van gyereke) A ház közös tulajdon volt (fele a szomszédasszonyomé, fele az elhunyté) Most a gyereke el akarja adni a házat, mert a felét örökölte, és saját házat akar venni, amihez kellene ez a pénz. Viszont a sz.asszony nem akarja eladni, a feléből nem is tudna másikat venni. Rákényszerítheti valahogy a gyereke, hogy mégis adják el? Mondjuk, követeli, hogy fizesse ki a részét, és azt az anya nem tudja kifizetni.
Olyat is hallott a sz.asszony, hogy most már a házastárs is örököl halálesetkor, akkor is, ha van/nak gyerek/ek. Igaz ez?
Hát egy fél ház után nem hiszem, hogy sokan kapkodnának, amikor van elég sok eladó ház a környéken.
Nem tudja kifizetni a gyereket, nincs miből. Valószínűleg hitelt sem nagyon kapna, de nem is szeretne felvenni, mert nem tudná miből törleszteni.
Még egyszer:
Nem kell fizetnie,a tulajdonjog viszont eladható bárkinek.
Haszonélvezet magától jár,köze nincs,mit akar az örökös.
Fejezzétek már be a hülyeségeiteket.
Hülyeség.
de ha beírod melyik paragrafus mondja,hogy az özvegyi haszonélvezeti joghoz kell az örökösök beleegyezése,akkor elhiszem,hogy neked van igazad.
Persze megkérdezik.Mondhatsz nemet,indíthatsz pert,aztán szépen elveszted.
Nem tudja eladni, mert az asszonynak élete végéig haszonélvezeti joga van az egész házra, nem csak arra a felére, amit örökölt. Nem rakható ki, de a viszony emiatt meg fog romlani a gyerek és a nő között, ezt a nőnek fel kell vállalni és nem biztos, hogy akarja.
Még ha a gyerek el is akarná adni a saját részét, nem fogja tudni, mert ki vesz meg egy olyan fél házat, ahol lakik valaki és nem rakható ki?
A sok okos (le)pontozónak ajánlom figyelmébe a ptk 147-148. §-át:
A közös tulajdon megszüntetése
Ptk.147. § A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti; az e jogról való lemondás semmis.
Ptk.148. § (1) A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani.
(2) A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét – ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt – megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a bennlakó méltányos érdekeit.
(3) Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, illetőleg a természetbeni megosztás jelentékeny értékcsökkenéssel járna, vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.
(4) A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.
Senkit sem lehet mással tulajdonközösségre kényszeríteni, tulajdonközösséget fenntartani, ha ő nem akarja.
Annyiban emlékeztem rosszul a dolgokra, hogy a tulajdoni hányad arányában kerül kifizetésre a vételár, ha az értékesítést rendeli el a bíróság.
Ha esetleg megszüntetik a közös jogot,a haszonélvezeti jog,akkor is rajtmarad!
Ráadásul nem kötelező az özvegynek megvenni.
Érthetőbben:lehet pert indítani,az anya azt mondja,hogy nem tud fizetni,vegye meg a gyerek a tulajdonjogot.Gyerek megveszi(vagy megszünteti a pert),Haszonélvezet az anyán marad.Nesze hoci...meg lehet csinálni,csak értelme nincs...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!