Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Megteheti ezt? Eladhatja az...

Megteheti ezt? Eladhatja az apa halála után a gyerek a házat, ha a ház a szülők közös tulajdona volt és az anya nem akarja eladni?

Figyelt kérdés

Szomszédasszonyomnak meghalt a férje. Egy gyerekük van (felnőtt, már neki is van gyereke) A ház közös tulajdon volt (fele a szomszédasszonyomé, fele az elhunyté) Most a gyereke el akarja adni a házat, mert a felét örökölte, és saját házat akar venni, amihez kellene ez a pénz. Viszont a sz.asszony nem akarja eladni, a feléből nem is tudna másikat venni. Rákényszerítheti valahogy a gyereke, hogy mégis adják el? Mondjuk, követeli, hogy fizesse ki a részét, és azt az anya nem tudja kifizetni.

Olyat is hallott a sz.asszony, hogy most már a házastárs is örököl halálesetkor, akkor is, ha van/nak gyerek/ek. Igaz ez?


2010. aug. 20. 14:19
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Hát egy fél ház után nem hiszem, hogy sokan kapkodnának, amikor van elég sok eladó ház a környéken.

Nem tudja kifizetni a gyereket, nincs miből. Valószínűleg hitelt sem nagyon kapna, de nem is szeretne felvenni, mert nem tudná miből törleszteni.

2010. aug. 20. 14:37
 12/23 anonim ***** válasza:
84%
Teljesen nyugodt lehet a szomszédasszonyod.Az örökös a tulajdonrészével csak akkor tud kezdeni valamit, ha a másik részt is megörökölte.Arra viszont mostantól nem árt figyelnie a szomszédasszonynak, miket ír alá.
2010. aug. 20. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
50%

Még egyszer:

Nem kell fizetnie,a tulajdonjog viszont eladható bárkinek.

Haszonélvezet magától jár,köze nincs,mit akar az örökös.

Fejezzétek már be a hülyeségeiteket.

2010. aug. 20. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
50%
nincs igazad, nálunk a hagyatékin, megkérdezte a közjegyző, h beleegyezünk-e hogy apu részére bejegyezzék a haszonélvezeti jogot!!! ha nem egyeztünk volna bele, akkor nem kerül rá!
2010. aug. 20. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
64%

Hülyeség.

de ha beírod melyik paragrafus mondja,hogy az özvegyi haszonélvezeti joghoz kell az örökösök beleegyezése,akkor elhiszem,hogy neked van igazad.

Persze megkérdezik.Mondhatsz nemet,indíthatsz pert,aztán szépen elveszted.

2010. aug. 20. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%
Nem engedte bemásolni,de a PTK 615-öt kell elolvasni...
2010. aug. 20. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
64%

Nem tudja eladni, mert az asszonynak élete végéig haszonélvezeti joga van az egész házra, nem csak arra a felére, amit örökölt. Nem rakható ki, de a viszony emiatt meg fog romlani a gyerek és a nő között, ezt a nőnek fel kell vállalni és nem biztos, hogy akarja.

Még ha a gyerek el is akarná adni a saját részét, nem fogja tudni, mert ki vesz meg egy olyan fél házat, ahol lakik valaki és nem rakható ki?

2010. aug. 20. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
36%

A sok okos (le)pontozónak ajánlom figyelmébe a ptk 147-148. §-át:


A közös tulajdon megszüntetése



Ptk.147. § A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti; az e jogról való lemondás semmis.

Ptk.148. § (1) A közös tulajdon tárgyait elsősorban természetben kell megosztani.

(2) A közös tulajdon tárgyait vagy azok egy részét – ha ez a tulajdonostársak körülményeire tekintettel indokolt – megfelelő ellenérték fejében a bíróság egy vagy több tulajdonostárs tulajdonába adhatja. Ehhez a tulajdonjogot megszerző tulajdonostárs beleegyezése szükséges, kivéve, ha a bíróság a közös tulajdonban álló ingatlanrészt az abban lakó tulajdonostárs tulajdonába adja, és ez nem sérti a bennlakó méltányos érdekeit.

(3) Ha a közös tulajdon más módon nem szüntethető meg, illetőleg a természetbeni megosztás jelentékeny értékcsökkenéssel járna, vagy gátolná a rendeltetésszerű használatot, a közös tulajdon tárgyait értékesíteni kell, és a vételárat kell a tulajdonostársak között megfelelően felosztani. A tulajdonostársakat az elővásárlási jog harmadik személlyel szemben az értékesítés során is megilleti.

(4) A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.



Senkit sem lehet mással tulajdonközösségre kényszeríteni, tulajdonközösséget fenntartani, ha ő nem akarja.


Annyiban emlékeztem rosszul a dolgokra, hogy a tulajdoni hányad arányában kerül kifizetésre a vételár, ha az értékesítést rendeli el a bíróság.

2010. aug. 20. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
62%

Ha esetleg megszüntetik a közös jogot,a haszonélvezeti jog,akkor is rajtmarad!

Ráadásul nem kötelező az özvegynek megvenni.


Érthetőbben:lehet pert indítani,az anya azt mondja,hogy nem tud fizetni,vegye meg a gyerek a tulajdonjogot.Gyerek megveszi(vagy megszünteti a pert),Haszonélvezet az anyán marad.Nesze hoci...meg lehet csinálni,csak értelme nincs...

2010. aug. 20. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
72%
Sőt elárvereztetni is el lehet,de az anya akkor is marad-mert haszonélvezeti joga van!-na ki venné meg?(hacsak nem oda tervezik a következő kormányzati negyedet)
2010. aug. 20. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!