Hogyan lehetnek ekkora különbségek higiéniás szokásainkban és mit lehet tenni?
A párom családjának nagyon eltérő a véleménye a tisztaságról, mint nekem... Kezdetben ezzel nem is volt gond, én nem tettem szóvá sosem, maximum ha senki sem látta igyekeztem udvariasan átmosni a dolgokat... De az a baj, hogy még ők kötekednek velünk.
Pl. a mosogatás, ők két mosogatótálcában csinálják, állóvízben. Na most ez persze oké, járható út, ha nincs folyóvíz valahol, de bármilyen más esetben miért csinálja ezt bárki? Konkrétan belenézek az állóvízbe és úsznak benne a kajamaradékok, undorító az egész, és ebben ázik minden edény, és nem is lesznek tiszták... Egyszer átjöttek hozzánk a mi lakásunkba, és már akkor is felháborodva mondták, hogy én folyóvízben mosogatok? Hát miért nem tudok megtölteni egy edényt és odarakni? És nem értették meg, hogy én így szeretem, arról meg nem akartam őket kioktatni hogy ez így higiénikusabb... Na azóta másik albérletben vagyunk, itt van mosogatógép (nem mi vettük, járt hozzá), és apósom szabályosan ideggörcsöt kapott, hogy én komolyan a géppel mosogatok? Miért nem tudok odatenni egy edényben vizet és abban? És egyszerűen nem értem, hogy ez mit fáj nekik... Ekkor meg is mondtam, hogy a gép kicsit magasabb hőfokon kezeli az edényeket és hogy víztakarékosabb is, úgyhogy márpedig én így mosogatok. Értem én, hogy más generáció, de nekem a szüleim, sőt a nagyszüleim is örömmel használnak mosogatógépet, ha van rá lehetőség, nem ragaszkodnak a gusztustalan állóvízhez...
De sok minden más dologban is így vannak, a lakásuk full poros, szerintem portörlés kb. sosem történik, pókhálósak a lámpák, a sarkok, porszívózni kb. egy évben egyszer porszívóznak...
Vagy nem takarítás, de mégis ilyen, amikor apósom süt-főz valamit, folyamat beleeszeget a kajába, de puszta kézzel pl. gyúrja a fasírtot, lenyalja a kezéről a húst és úgy nyúl vissza a tálba..Ez hol normális dolog? Vagy én reagálom túl?
És mit lehetne velük kezdeni? Én nem akarok nekik okoskodni meg kioktatni őket. Azonban hamarosan gyerekünk lesz, és ez így még kellemetlenebb, magamban még valahogy elviseltem valahogy azt, ami nekem gusztustalan, de gyerekkel nem lesz így jó...
Párom egyébként szintén az én pártomon van, eleinte vele is volt pár szokás amit "otthonról hozott" így nem figyelt oda a higiéniára, de amikor szóltam neki, hogy ezt már tisztítani kellene, cserélni kellene, csináljuk így, ne úgy, akkor mindig kérdés nélkül elfogadta a véleményemet, és úgy csinálja, ahogy én mondom, sőt nem egyszer megjegyzi, hogy tényleg, igazam van. Szüleivel szemben is igazat ad nekem, de ő sem oktatja ki a szüleit a dolgokról... Vajon kellene? Vagy csak tűrjük? És tényleg az is zavar, hogy még ők kötekednek velünk ilyen hülyeségeken, hogy mosogatógép..
Sajnos az ember számára az számít viszonyítási alapnak, amit megszokott. Kellően hosszú eddigi életem alatt én is mosogattam mosogató vájdlingban trisóval, ami után a hideg vizes tálban kellett egyszer öblíteni, aztán később folyó meleg víz alatt, most meg mosogatógépben. Bárhogyan lehet, amíg nem származik belőle egészségügyi kockázat. Meg kell mondani, hogy a vájdlingos mosogatásból sem származott soha. Aki a mosogatógépes 5 litervizet kárhoztatja, az rosszul ismeri a gépi technológiát, mert többszöri mosási /öblítési ciklust alkalmaz a gép és ciklusonként 5 liternél kevesebbet használ. A végeredmény pedig tökéletes, ha nem marad feloldatlan mosogató kapszula a gépben, mert úgy látom, hogy a gyártók szeretik rajtunk magyarokon kipróbálni az újításaikat. Összességében a mosogatógép sokszor kevesebb vizet használ, mint egy vájdlingos mosogatás.
Az egyéb higiéniás szokást illetően is azt kell mondani, hogy megszokás kérdése az egész és többnyire nem származik semmi gond abból, ha egymás ruhaneműjét vesszük fel, hiszen gondoljuk csak arra, hogy egy normális, nem beteg fiatal pár mennyi idegen baktériumot ad át egymásnak a csókolózással, hogy egyéb testi kapcsolatokról ne is beszéljünk. Orvosilag meg pár éve már alkalmazzák a "székletátültetést" bélbetegségek gyógyítására. Sajnos a túlzásba vitt higiénia kifejezetten elősegíti a betegségeket azzal, hogy nem engedi az immunvédekezést megfelelően kialakítani a szükséges mennyiségű kosz elfogyasztásának megakadályozásával. Ezért nem lehet kárhoztatni pl. a kutyatartást sem kisgyerekek mellett. A cérnagiliszta és más kevésbé veszélyes bélféreg vonatkozásában is pozitívak az orvosi eredmények. A hajas fejbőrön élősködő atkák meg nem mennek át egyik fejről a másikra, ill. van akinél okoznak tüneteket, míg a többi családtagnál nem.
Fú, azért eléggé megosztja az embereket ez a téma...
# 42:
Frusztráltnak tűnhetek talán, igen, és tényleg nem tűnhet olyan borzasztó problémának... De valószínűleg nekem ez az utolsó csepp a pohárban. A párommal továbbra is azt mondanám, hogy minden rendben, de az anyósékkal nem csak ez a problémám van. Kismillió más dolog van sajnos, ami ahogy közeledünk a szüléshez egyre jobban aggaszt ha belegondolok a későbbiekbe... Persze, semmi nem lesz megoldhatatlan, nem akarok rinyálni. Csak nehéz velük... Ez az állandó okoskodásuk és kötözködésük, és amellett meg nekem meg az nem tetszik, ahogy és amit ők csinálnak... Ez egy ilyen dolog.. én is azt szoktam meg ami nálunk volt normális, és az sok esetben szöges ellentéte annak, ami náluk normális. Ez van, ezzel meg kell tanulni együtt élni. Idősödnek is, ez is nehéz, nem akarok senkit megbántani de mintha egyre fafejűbbek és buták lennének tőle - nem csak a párom szülei, az enyémek is sajnos. Ez egy nagyon nehéz folyamat amit próbálok megérteni, és próbálunk harcolni, de egyszerűen idegesít, hogy harcolnom kell, hogy megmagyarázzak dolgokat... (Példa: terhességi cukorbeteg vagyok, szigorú diétát kell tartanom. Természetesen jött karácsonykor hiszti, hogy de milyen sütit süssön nekem, mit tud nekem adni, stb., mondtam, hogy kb. semmit, mindent nagyon speckón kell elkészíteni, ez van, köszönöm megleszek inkább így. Erre jön a felháborodás, hogy mi ez a baromság, hogy már 7 feletti cukorral nekem itt diétázni meg mérni kell, amikor neki 20-as az éhgyomri cukra, és hogy ő prímán érzi magát... És nem érti meg, hogy ez nekem most rohadtul nem mindegy, és nem, nem fogom az egészségünket kockáztatni azért hogy ő süthessen valami szart és jó anyósnak érezze magát. Érezze attól jónak magát, hogy támogat a szituációban, amiben vagyok, megértse azt, hogy miért tartom be az orvosi utasítást, és ne cs*szegessen. A saját szüleim ezt tették. Pedig mondom, velük sem mindig lehet jól kijönni.)
Ez most egy nagyon elkanyarodós téma volt, de vannak ilye szituációk, és még nagyon sokféle. A legelső konfliktusunk kb. ott volt, hogy ők még 3 vagy 4 év együttjárás után is azt várták, hogy én magázzam őket (úgy, hogy az én szüleim az idősebbek, és ők egyből tegezésbe kezdtek az én párommal). Baromi szarul éreztem magam, és egyszer leültünk a párommal és velük ezt megbeszélni, hogy ez nekem így fura, én így nem tudok közeledni hozzájuk, és akkor nagy gúnyos lenéző pillantásokkal "megengedték" hogy tegeződjünk.
Na nem mintha azóta közelebb kerültünk volna, főleg mivel ilyen kikényszerített helyzet volt (párom akarta így), na mindegy, asszem azóta tettem le róla, hoyg teperjek náluk, és azóta végleg nem érdekel, mit gondolnak rólam.
Úgyhogy mindenféle egyéb dolog miatt is frusztrált vagyok, igen.
Alapvető problémák vannak sajnos, ég és föld az én világom és az ő világuk... és én próbálok alkalmazkodni, de gyerekkel nem szívesen fogom tenni. Mi hárman leszünk egy család, egy egység, alkalmazkodjon már egy kicsit más hozzánk. Akár a tisztaságban, akár a diétámban, vagy bármilyen dologban. Én 7 évig alkalmazkodtam hozzájuk.
És írták itt az első hozzászólük, hogy milyen zsarnok vagyok, és ne akarjam irányítani időseket... Pont nem akarom. Pont ezért nem szóltam be nekik eddig, ezért nem akarom őket kioktatni, irányítani. Igyekezni fogok, hogy ezután se tegyem, hiszen én sem szeretem, ha beleszólnak a mi dolgainkba. És tűrök. Valahogy megtanulom majd kezelni és elfogadni a dolgokat, a kötekedést meg elengedni.
A mai ember immunrendszere már olyan erős mint nagyapáinknak. Ugyanúgy, mint a táplálkozásunk is megváltozott. Nem zabálunk fél kg szalonnát hozzá fél kg kenyeret. Nem értem azokat, akik a régmúltat hozzák fel példának. Szóval a mosogatás is egy ilyen. Egy vízben mindent elmosogatni. Nem tudom, ha étteremben koszos tányérokban szolgálnák fel az ételeket mi lenne a reakció, ha a pincér azt mondaná, hogy mi preferáljuk a mosogatótálcában való mosogstást, mert szívügyünk a vízkészlet megóvása.
Amúgy, aki jól érzi magát koszban ott nem a tolerancia mutatkozik meg, hasonló igénytelenségre utal.
Karácsonykor egy ismerősnél ebédeltünk, aki szintén nem a tisztaság megszállottja. Szándékosan több napja felhúzott farmerban mentem és az evőeszközökez nyilvánosan törölgettem a szalvétával.
Nem értem, miért fikázzák a panelt. Én mindig panelban éltem, és rohadtul csodálkoztam, mikor megtudtam, hogy van olyan, hogy elfogy a meleg víz.
De most ez is meglep, nem csoda, hogy akármi rokonhoz mentem, mindig kajamaradékos villákat kellett titokban szalvétával tisztogatni. Meg ha kiment a házigazda, anyum odaugrott a mosogatóhoz, és elmosta a dzsuvás poharakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!